Dereń biały (Cornus alba) odmiana MIRACLE (nazwa handlowa: 'Verpaalen02' PBR) to wyjątkowy krzew ozdobny z rodziny dereniowatych (Cornaceae).

Dereń dorasta do 2-3 m wysokości i podobnej szerokości. Gatunek jest znany ze swoich czerwonych pędów, które pozostają ozdobne również zimą.

Odmiana 'Miracle' wyróżnia się wielobarwnymi liśćmi – różowy lub biały kolor obwódki zielonych liści jest szczególnie widoczny wiosną oraz wczesnym latem. Jesienią, przed opadnięciem, całe liście intensywnie przebarwiają się na różowo i purpurowo.

Wymagania i uprawa

Dereń biały 'Miracle' nie odbiera swoimi wymaganiami od pozostałych roślin z gatunku. Odmiana jest łatwa w uprawie, tolerancyjna względem podłoża, odporna na mróz. Warto wiedzieć, że u roślin tych liście najlepiej wybarwiają się u dereni sadzonych na stanowiskach słonecznych.

Zastosowanie

Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, tworzenia wyrazistych kompozycji kolorystycznych z innymi krzewami lub stosowania w większej masie.

Ciekawostki

Odmianę wyhodowana została w Holandii przez Henricus C.E.M. Verpaalen. Wprowadzono ją na rynek w 2021 r.. Tego samego roku brała udział w Konkursie Roślin Nowości 2021, do którego została zgłoszona przez SZKÓŁKA SZMIT (Polska).


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021, Katarzyna Jeziorska