Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Budleja Davida (Buddleja davidii) to silnie rosnący krzew liściasty z rodziny trędnikowatych (Scrophulariaceae). Występuje naturalnie na terenach Chin i Japonii, skąd rozpowszechnił się jako roślina ozdobna na całym świecie.

Krzew ma zróżnicowany pokrój zależnie od odmiany – może dorastać od 1 m (u odmian karłowatych) do nawet 5 m. Wytwarza długie pędy, które wyginają się łukowato pod ciężarem kwiatów. Liście krzewu są średniej wielkości, lancetowate lub owalne. Opadają na zimę, choć często nie wszystkie.

Budleja Davida kwitnie od początku sierpnia aż do października. Charakteryzuje się długimi kwiatostanami (30-70 cm) w kształcie wiechy/kolby usytułowanymi na końcach pędów jednorocznych. Rozwijają się stopniowo – najpierw na pędach głównych, później na bocznych. Pojedyncze kwiaty są drobne i mogą mieć barwę białą, różową, fioletową lub purpurową, często z pomarańczowym lub żółtym oczkiem w środku.

Kwiaty budlei przyjemnie pachną i masowo przyciągają motyle – w wielu językach roślina ta nazywana jest motylim krzewem.

Wymagania i uprawa

Budleja najlepiej kwitnie na stanowiskach słonecznych ale dobrze sobie radzi również w jasnym półcieniu. Potrzebuje żyznej, gliniasto-piaszczystej gleby o odczynie zbliżonym do obojętnego. Podczas upałów i w okresie suszy szybko więdnie, dlatego też trzeba wtedy ją obficie podlewać. Młode okazy są mało odporne na mrozy – powinno się je okrywać na zimę kopczykiem ziemi, kory, trocin lub liści (podobnie jak róże krzaczaste).

Ponieważ ma duże wymagania pokarmowe, w okresie wegetacji może być 2-3-krotnie nawożona nawozami wieloskładnikowymi.

Coroczne przycinanie pędów poprawi nie tylko kwitnienie, lecz także ogólną kondycję rośliny. Warto też systematycznie obcinać przekwitnięte kwiatostany, by wzmocnić krzew i przedłużyć jego kwitnienie.

Zastosowanie

Budleje Davida najlepiej sadzić na rabatach kwiatowych – przyciąga ona motyle sprawiając, że nasze ogrody ożywają jeszcze większą ilością barw. Krzewy pięknie prezentują się nad wodą i w sąsiedztwie niższych bylin. Wyselekcjonowano również dosyć dużo odmian karłowych nadających się do uprawy w pojemnikach.

Polecane odmiany


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: angelstar/Pixabay, iVerde