Budleja Davida (Buddleja davidii) odmiana Butterfly Tower (nazwa handlowa: 'Tobud1305' PBR) to piękny krzew ogrodowy z rodziny rodziny trędnikowatych (Scrophulariaceae). 

Odmiana Butterfly Tower wyróżnia się interesującym, wzniesionym pokrojem – przyjmuje formę obficie kwitnącej kolumny lub wąskiego stożka. Dorasta do 2 m wysokości i 1 m szerokości. Tworzy liczne, strzeliste pędy pokryte zielonoszarawymi, lancetowatymi liśćmi o gładkich brzegach.

Kwiaty purpurowofioletowe, pachnące, zebrane na szczytach pędów w wydłużone, wiechowate, skierowane do góry kwiatostany długości 20-25 cm. Budleja ta kwitnie od lipca do jesieni, wabi liczne motyle i inne owady zapylające.

Wymagania i uprawa

Odmiana nie odbiega swoimi wymaganiami od innych budlei. Preferuje stanowiska nasłonecznione, osłonięte zimą od wiatru. Wytrzymuje spadki temperatury do około -20°C. Wiosną wymaga przycięcia na wysokości 10 cm od ziemi.

Warto pamiętać, że systematyczne obcinanie przekwitłych kwiatostanów budlei stymuluje tworzenie się nowych pąków kwiatowych.

Zastosowanie

Roślina polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, pojedynczo lub w grupach, w kompozycjach z innymi krzewami i bylinami.

Ciekawostki

Budleja Davida Butterfly Tower 'Tobud1305' PBR wzięła udział w Konkursie Roślin Nowości 2021. Została do niego zgłoszona przez HOOGENRAAD HANDELSKWEKERIJEN BV (Holandia), wyhodowana przez Branded Garden Products Ltd. Thompson & Morgan (Wielka Brytania), a wprowadzona na rynek w 2019 r..


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021, Katarzyna Jeziorska