Budleja Davida (Buddleja davidii) ROCKETSTAR INDIGO ® odmiana 'Smnbdbt' PBR to krzew liściasty z rodziny trędnikowatych (Scrophulariaceae).

★ Budleja Davida ROCKETSTAR INDIGO ® SMNBDBT' PBR otrzymała srebrny medal w Konkursie Roślin NOWOŚCI – "Roślinne Nowości 2020" na 28. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie Online. Została zgłoszona przez Szkółki Kurowscy.

Roślina wyróżnia się bardzo dużymi, ciemnoniebieskimi kwiatostanami oraz ciemnymi, szarozielonymi liśćmi. Odmiana charakteryzuje też się niskim i zwartym pokrojem – dorasta do 1 m szerokości i 60 cm wysokości.

Jak u pozostałych budlei, liście są sezonowe, a kwiaty intensywnie pachnące, zebrane w wydłużone, wiechowate kwiatostany na szczytach młodych pędów. Krzew zakwita w lipcu, kwiaty pojawiają się sukcesywnie do późnej jesieni, przyciągają liczne motyle i inne owady zapylające.

Wymagania i uprawa

Roślina wymaga stanowisk ciepłych, słonecznych. Potrzebuje gleb żyznych, dobrze zdrenowanych, przepuszczalnych. Wytrzymuje spadki temperatury do około -20°C.

Zastosowanie

Nadaje się do sadzenia na rabatach, pojedynczo lub w grupach. Dobrze komponuje się z innymi krzewami. Nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. 

Ciekawostki

Odmiana została nagrodzona w 2018 r. złotym medalem na międzynarodowych targach Plantarium w Holandii.

Zdjęcia: Szkółki Kurowscy/Konkurs Roślin Nowości