Logo
Logo

Motyli krzew – co to za roślina? Jak wygląda? Co lubi? Jak dbać?

Pytanie czytelnika: Widziałam na sąsiedniej działce przepiękny, kwitnący na lilowo, krzew, na którym siedziało kilkadziesiąt motyli! Niestety właścicielka nie znała jego botanicznej nazwy. Nazywała go motylim krzewem. Mam nadzieję, że Państwo pomogą mi rozwiązać zagadkę, jak nazywa się ta roślina? Bardzo bym chciała zasadzić ją na swojej działce.

Spis treści
Motyli krzew – co to za roślina? Jak pielęgnować motyli krzew?

Krzew ogrodowy, który kochają motyle

Motyli krzew to potoczna nazwa budlei Davida (Buddleja davidii). Krzew znany jest także pod nazwą "motyli bez" z uwagi na wygląd kwiatów przypominających bez lilak. Jasnopurpurowe, szpiczaste kwiaty wypełnione nektarem pojawiają się od połowy lata do wczesnej jesieni, intensywnie pachną i wabią niezliczone roje motyli oraz owadów pszczołowatych.

Budleja Dawida ma liczne odmiany, które występują w kolorach bieli, różu lub lilii. Kwiatostany mierzą od 10 do 30 cm, a wysokość rośliny sięga od 0,50 cm do ponad 4 metrów! Lepiej to wiedzieć, zanim posadzi się ją w ogrodzie.

Budleja Dawida to, jak już zostało wspomniane, z reguły duży krzew ale obecnie hodowcy na świecie sprostali już temu "niedociągnięciu" i w szkółkach roślin ozdobnych znajdziemy budleje karłowe. Jest np. seria Budlei 'Buzz', w której wyróżniamy odmiany osiągające 90-120 cm wzrostu. Wśród ich dodatkowych zalet jest to, że kwitnienie już w pierwszym roku po posadzeniu i niezawiązywanie nasion.

Wymagania i pielęgnacja | Jak dbać o motyli krzew?

Budleja może być posadzona bezpośrednio w gruncie, ale też można ją uprawiać w donicach i innych pojemnikach. Kilka prostych zasad sprawi, że będzie atrakcyjna i zdrowa.

  • Miejsce i ziemia | Jak i gdzie posadzić motyli krzew?
    Ważne, aby umieścić roślinę w zacisznym miejscu i pełnym słońcu, bo lubi ciepło i jest wrażliwa na mrozy. Posadź roślinę w dobrze przepuszczalnej, wilgotnej glebie i regularnie podlewaj.
  • Podlewanie i nawożenie | Co ile trzeba to robić?
    Stosuj nawóz wiosną, aby roślina obficie kwitła przez długi czas i pozostała zdrowa. Podlewanie jest konieczne jedynie, gdy roślina rośnie na słabej glebie i występują upały.
  • Przycinanie | Jak i kiedy ciąć motyli krzew?
    Bardzo ważne, aby przycinać budleję. Wspomaga to jej wzrost, produkcję wielu kwiatów i wpływa pozytywnie na zdrowie rośliny. Roślina bardzo dobrze znosi cięcie! Najlepszym okresem na przycinanie jest koniec lutego lub początek marca. Wcześniejsze przycinanie nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ gałęzie mogą zamarznąć. Wysokie odmiany powinny być przycinane do wysokości kolan. Niższe można przycinać jeszcze bardziej.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Keith Bov/Pixabay

Autor
Motyli krzew – co to za roślina? Jak wygląda? Co lubi? Jak dbać?
Motyli krzew – co to za roślina? Jak wygląda? Co lubi? Jak dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl