Cebulki kwiatowe przyciągające motyle do ogrodu

Jakie kwiaty cebulowe cebulki kwiatowe dla motyli

Po długiej, szarej zimie nie ma nic przyjemniejszego niż widok kolorowych motyli na równie kolorowych kwiatach w naszym ogrodzie. Gdy posadzisz odpowiednie rośliny cebulowe nic nie stoi na przeszkodzie takim widokom w pierwszych dniach wiosny! Dzięki nim możemy stworzyć jedną, wielką "cukiernię" dla motyli jak dla naszych oczu!

Posłuchaj
00:00
13
Spis treści
Jakie kwiaty cebulowe przyciągają kwiaty do ogrodu? O czym pamiętać uprawiając rośliny cebulowe dla motyli? Intereusjące fakty o cebulkach kwiatowych i motylach

Wiele kwiatów cebulkowych (nazwa nadana kwiatom wytwarzanym przez cebulki kwiatowe) przyciągają motyle. Przyczynia się do tego duża ilość nektaru znajdującego się w kwiatach, który jest pokarmem tych owadów. Większość samic motyli potrzebuje składników odżywczych z nektaru do złożenia jaj – są to cukry, białka i witaminy zawierające się w słodkiej cieczy. Motyle to też obok pszczół bardzo ważni zapylacze kwiatów!

Jakie kwiaty cebulowe przyciągają kwiaty do ogrodu?

Przyciągnięcie motyli do ogrodu wymaga trzech rzeczy: słodyczy w postaci nektaru, słońca i ochrony przed wiatrem. Motyle należą do stworzeń zimnokrwistych, które muszą się rozgrzać, aby móc latać. Robią to poprzez rozłożenie skrzydeł w słonecznym, bezwietrznym miejscu. Prawdopodobnie już wcześniej widziałeś motyle wygrzewające się na słońcu na ogrodzeniu lub kamieniu. Utwórz dla nich "cukiernię" sadząc cebulki kwiatowe, o których wiadomo, że przyciągają motyle:

Śnieżnik (Chionodoxa)
Te kolorowe, małe, gwiaździste kwiaty są dostępne w kolorze niebieskim, różowym, białym i liliowym. Kwitną w okresie: luty – marzec.

Krokus wiosenny (Crocus vernus)
Jest to jedna z najlepiej znanych cebulek kwiatowych. Ich kwiaty zamykają się na noc i podczas pochmurnej pogody. Kwitną w okresie: luty – marzec.

Hiacynt (Hyacinthus)
Ich małe, poskręcane, wiosenne błyszczące pojedyncze kwiaty sprawiają, że hiacynty doskonale nadają się do wiosennego menu dla motyli. A ich zapach jest również wspaniały. Kwitną w okresie: marzec – maj.

Cebulki kwiatowe przyciągające motyle do ogrodu

1 – Allium senescens, 2 – Chionodoxa luciliae, 3 – Crocus 'Pickwick', 4 – Hyacinthus 'Gipsy Queen'

Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
Te wspaniałe, małe kwiaty przypominają śnieżniki. Istnieją odmiany niebieskie i białe. Kwitną w okresie: luty – kwiecień.

Szafirek (Muscari)
Ta mała roślina wytwarza kolce wypełnione kulistymi kwiatami o zapachu piżmowym. Istnieją odmiany niebieskie, fioletowe i białe. Kwitną w okresie: marzec – maj.

Czosnek ozdobny (Allium)
Jeden kwiatostan w kształcie kuli wytwarzany przez cebulkę Allium w rzeczywistości składa się z wielu drobnych kwiatów. Są one dostępne w wielu kolorach, gatunkach i wielkościach. Kwitną w okresie: kwiecień – czerwiec.

Hiacyntowiec (Hyacinthoides)
Ich niebieskie dzwonkowate kwiaty rozmieszczone są w gronach na wytrzymałych łodygach. Kwitną w okresie: maj – czerwiec.

Czosnek ozdobny sycylijski (Nectaroscordum)
Ich wyjątkowe dzwonkowate kwiaty wdzięcznie zwisają w małych gronach z wysokich łodyg kwiatowych. Kwitną w okresie: maj – czerwiec.

Cebulki kwiatowe przyciągające motyle do ogrodu, kolaż

1 – Hyacinthoides 'Excelsior', 2 – Muscari 'Blue Magic', 3 – Nectaroscordum siculum, 4 – Scilla siberica 'Spring Beauty'

O czym pamiętać uprawiając rośliny cebulowe dla motyli?

Sadzenie cebulek kwiatowych w dużych grupach daje piękny efekt wizualny. Ale też ładnie wyglądają posadzone w kilku rodzajach w grupach. Doskonałym przykładem takiej kombinacji byłaby cebulica syberyjska z tojadami i przebiśniegami. Taka cukiernia będzie rosnąć i kwitnąć każdego roku.

Należy jednak pamiętać, że liście muszą całkowicie zwiędnąć, co umożliwi cebulce zmagazynowanie wystarczającej ilości składników odżywczych, aby wytworzyć imponujące kwiaty rok później. Dlatego starajmy się ich nie usuwać przedwcześnie!

Intereusjące fakty o cebulkach kwiatowych i motylach

  • Ilość nektaru wytwarzanego przez kwiat zależy od rodzajów roślin, gatunków roślin, ale również zależy od wilgoci i nasłonecznienia. Dlatego też ta ilość może się zmieniać nawet w ciągu dnia w tym samym kwiecie!
  • Motyle mają długą trąbkę, która umożliwia im dotarcie do nektaru w kwiatach, którego nie mogą sięgnąć pszczoły i trzmiele mające krótsze języczki.
  • Motyle w różnoraki sposób i w różnych formach przeczekują okres zimowy – mogą to zrobić jako dorosłe, poczwarki w kokonach, gąsienice lub jaja. Latolistek cytrynek, rusałka pokrzywnik i rusałka pawik to przykłady motyli, które przeżywają zimę jako dorosłe osobniki. Dla tej grupy nektar kwiatowy jest ich pierwszym posiłkiem po wyjściu z hibernacji. Jest to również dobry powód, aby sadzić cebulki wczesnego kwitnienia.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl na podstawie materiałów prasowych iBulb, zdjęcia: irina2005 / AdobeStock, iBulb; Pitsch, Loes Slippens/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Śnieżnik Chionodoxa

Śnieżnik lśniący Chionodoxa luciliae

Krokus wiosenny Crocus vernus

Cebulica syberyjska Scilla sibirica

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści