Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
13
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Cebulki kwiatowe przyciągające motyle do ogrodu

Po długiej, szarej zimie nie ma nic przyjemniejszego niż widok kolorowych motyli na równie kolorowych kwiatach w naszym ogrodzie. Gdy posadzisz odpowiednie rośliny cebulowe nic nie stoi na przeszkodzie takim widokom w pierwszych dniach wiosny! Dzięki nim możemy stworzyć jedną, wielką "cukiernię" dla motyli jak dla naszych oczu!

Przeczytaj także
Akumulatorowe narzędzia ogrodowe. Dlaczego warto je wybrać?
Przeczytaj także
Akumulatorowe narzędzia ogrodowe. Dlaczego warto je wybrać?
Jesień, pomimo swojego niewątpliwego uroku i kolorowej aury, to dla ogrodnika pracowity czas. Jeśli chcesz ułatwić sobie prace, warto wybrać...

Wiele kwiatów cebulkowych (nazwa nadana kwiatom wytwarzanym przez cebulki kwiatowe) przyciągają motyle. Przyczynia się do tego duża ilość nektaru znajdującego się w kwiatach, który jest pokarmem tych owadów. Większość samic motyli potrzebuje składników odżywczych z nektaru do złożenia jaj – są to cukry, białka i witaminy zawierające się w słodkiej cieczy. Motyle to też obok pszczół bardzo ważni zapylacze kwiatów!

Jakie kwiaty cebulowe przyciągają kwiaty do ogrodu?

Przyciągnięcie motyli do ogrodu wymaga trzech rzeczy: słodyczy w postaci nektaru, słońca i ochrony przed wiatrem. Motyle należą do stworzeń zimnokrwistych, które muszą się rozgrzać, aby móc latać. Robią to poprzez rozłożenie skrzydeł w słonecznym, bezwietrznym miejscu. Prawdopodobnie już wcześniej widziałeś motyle wygrzewające się na słońcu na ogrodzeniu lub kamieniu. Utwórz dla nich "cukiernię" sadząc cebulki kwiatowe, o których wiadomo, że przyciągają motyle:

Śnieżnik (Chionodoxa)
Te kolorowe, małe, gwiaździste kwiaty są dostępne w kolorze niebieskim, różowym, białym i liliowym. Kwitną w okresie: luty – marzec.

Krokus wiosenny (Crocus vernus)
Jest to jedna z najlepiej znanych cebulek kwiatowych. Ich kwiaty zamykają się na noc i podczas pochmurnej pogody. Kwitną w okresie: luty – marzec.

Hiacynt (Hyacinthus)
Ich małe, poskręcane, wiosenne błyszczące pojedyncze kwiaty sprawiają, że hiacynty doskonale nadają się do wiosennego menu dla motyli. A ich zapach jest również wspaniały. Kwitną w okresie: marzec – maj.

Cebulki kwiatowe przyciągające motyle do ogrodu, kolaż iBulb

1 – Allium senescens, 2 – Chionodoxa luciliae, 3 – Crocus 'Pickwick', 4 – Hyacinthus 'Gipsy Queen'

Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
Te wspaniałe, małe kwiaty przypominają śnieżniki. Istnieją odmiany niebieskie i białe. Kwitną w okresie: luty – kwiecień.

Szafirek (Muscari)
Ta mała roślina wytwarza kolce wypełnione kulistymi kwiatami o zapachu piżmowym. Istnieją odmiany niebieskie, fioletowe i białe. Kwitną w okresie: marzec – maj.

Czosnek ozdobny (Allium)
Jeden kwiatostan w kształcie kuli wytwarzany przez cebulkę Allium w rzeczywistości składa się z wielu drobnych kwiatów. Są one dostępne w wielu kolorach, gatunkach i wielkościach. Kwitną w okresie: kwiecień – czerwiec.

Hiacyntowiec (Hyacinthoides)
Ich niebieskie dzwonkowate kwiaty rozmieszczone są w gronach na wytrzymałych łodygach. Kwitną w okresie: maj – czerwiec.

Czosnek ozdobny sycylijski (Nectaroscordum)
Ich wyjątkowe dzwonkowate kwiaty wdzięcznie zwisają w małych gronach z wysokich łodyg kwiatowych. Kwitną w okresie: maj – czerwiec.

Cebulki kwiatowe przyciągające motyle do ogrodu, kolaż iBulb (2)

1 – Hyacinthoides 'Excelsior', 2 – Muscari 'Blue Magic', 3 – Nectaroscordum siculum, 4 – Scilla siberica 'Spring Beauty'

O czym pamiętać uprawiając rośliny cebulowe dla motyli?

Sadzenie cebulek kwiatowych w dużych grupach daje piękny efekt wizualny. Ale też ładnie wyglądają posadzone w kilku rodzajach w grupach. Doskonałym przykładem takiej kombinacji byłaby cebulica syberyjska z tojadami i przebiśniegami. Taka cukiernia będzie rosnąć i kwitnąć każdego roku.

Należy jednak pamiętać, że liście muszą całkowicie zwiędnąć, co umożliwi cebulce zmagazynowanie wystarczającej ilości składników odżywczych, aby wytworzyć imponujące kwiaty rok później. Dlatego starajmy się ich nie usuwać przedwcześnie!

Interesujące fakty o cebulkach kwiatowych i motylach

 • Ilość nektaru wytwarzanego przez kwiat zależy od rodzajów roślin, gatunków roślin, ale również zależy od wilgoci i nasłonecznienia. Dlatego też ta ilość może się zmieniać nawet w ciągu dnia w tym samym kwiecie!
 • Motyle mają długą trąbkę, która umożliwia im dotarcie do nektaru w kwiatach, którego nie mogą sięgnąć pszczoły i trzmiele mające krótsze języczki.
 • Motyle w różnoraki sposób i w różnych formach przeczekują okres zimowy – mogą to zrobić jako dorosłe, poczwarki w kokonach, gąsienice lub jaja. Latolistek cytrynek, rusałka pokrzywnik i rusałka pawik to przykłady motyli, które przeżywają zimę jako dorosłe osobniki. Dla tej grupy nektar kwiatowy jest ich pierwszym posiłkiem po wyjściu z hibernacji. Jest to również dobry powód, aby sadzić cebulki wczesnego kwitnienia.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl na podstawie materiałów prasowych iBulb, zdjęcia: iBulb; Pitsch, Loes Slippens/Pixabay


Komentarze

Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:4
Tydzień 38, Sentencja nr:4
Zasilmy trawę nawozami potasowymi i fosforowymi. Będzie bardziej odporna na przemarzanie i suszę.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!