Hiacyntowiec lub hiacyncik (Hyacinthoides syn. Endymion) to rośliny cebulowe należące do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Rodzaj ten występuje w lasach klimatu umiarkowanego w Europie, na obszarach górskich zachodniej Afryki oraz w Ameryce północnej jako gatunki dziczejące.
Hiacyntowce są niezwykle popularne w ogrodach północno-zachodniej Europy i są Angielskim symbolem wiosny.
Funkcjonującą niegdyś nazwą łacińską Endymion, hiacytowce są nazywane po dziś dzień, a pochodzi ona z mitologii greckiej. "Zasypiający" po kwitnieniu kwiat, otrzymał imię młodzieńca, który został ukarany przez bogów nie kończącym się snem. Jedna z wersji mitu mówi o tym, że zakochana w śmiertelniku bogini księżyca (Selene) wyprosiła Zeusa, aby śmiertelnik zachował wieczną młodość i przez wieki śnił przy niej.
Byliny te osiągają zwykle ok. 25-30 cm wysokości i wytwarzają charakterystyczne, odziomkowe, równowąskie, lancetowate i płaskie liście, z łamaniem na środkowym nerwie.
Kwiaty Endymionów są zebrane w groniaste kwiatostany. Są zwisające i mają dzwonkowaty kształt (przypominają kwiaty hiacyntów). Okwiat składa się z wolnych płatków, które zależnie od gatunku mogą tworzyć dzwonek, rurkę lub być rozpostarte. Kwiaty są zwykle niebieskie, a u odmian uprawnych też białe i różowe.
W Polsce zakwitają najczęściej na początku maja. Ładnie pachną i są miododajne.
Cebula hiacytowca corocznie się odnawia i jest zbudowana ze zrośniętych ze sobą, rurkowatych łusek.
Wymagania i uprawa
Byliny te są łatwe w uprawie. Najlepiej zapewnić im półcień i przepuszczalne podłoże. Nie lubią być przesuszane, dlatego należy je umiarkowanie podlewać. Dobrze gdy pH podłoża waha się pomiędzy obojętnym, a lekko kwaśnym.
Endymion sadzi się jesienią, tak jak pozostałe rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Można go też wysiewać wiosną.
Zastosowanie
Hiacyntowce świetnie nadają się na rabaty pod drzewami i krzewami. Są często wybierane do ogrodów skalnych. Dobrze sadzić je w pobliżu tarasów i wejścia do domu, ze względu na ich zapach.
Wybrane gatunki
Do hiacyntowców zalicza się 8 gatunków roślin. Najbardziej znanymi i najczęściej uprawianymi w ogrodach są hiacyntowiec zwyczjajny, inaczej nieopisany (Hyacinthoides non-scripta) oraz hiacyntowiec hiszpański (Hyacinthoides hispanica) oraz ich krzyżówki.
Zdjęcia: iBulb, PollyDot/Pixabay