Dlaczego jesienią sadzimy wiosenne gatunki cebulowe
W okresie od połowy sierpnia do końca października przypada termin sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną. Dlaczego cebulki należy posadzić właśnie jesienią? Czy zimowe mrozy im nie zaszkodzą?
Koniec sezonu wegetacyjnego to najlepsza pora na to, by posadzić rośliny cebulowe zimujące w gruncie. Dlaczego należy to zrobić z takim wyprzedzeniem? Jeśli posadzimy cebulki kwiatowe jesienią, będą miały wystarczająco dużo czasu, żeby wypuścić mocne korzenie. A im wcześniej wypuszczą korzenie, tym lepiej zniosą mróz. Zima i niskie temperatury są niezbędne, by rośliny zakwitły wiosną. Gdy tylko temperatura zacznie rosnąć rośliny takie jak krokusy, przebiśniegi czy tulipany obudzą się z zimowego snu.
Fot. iBulb |
Jak rośliny chronią się przed mrozem
Czy cebulki roślin posadzone w gruncie naprawdę są odporne na mrozy? Na szczęście niskie temperatury bardzo rzadko im szkodzą. Wynika to z tego, że cebulki potrafią się bronić. Robią to, zamieniając skrobię w cukry proste. Im wyższa zawartość cukru w cebulkach, tym niższą temperaturę zamarzania są w stanie znieść. Szczęśliwym trafem, cebulki zawierają bardzo dużą ilość skrobi. Zapewnia im to dodatkową ochronę przed zimnem.
Trzeba jednak pamiętać, że cebulkom zimą może grozić wyschnięcie. Dlatego jesienią, po ich posadzeniu, należy je porządnie podlać, aby w czasie odwilży mogły pobrać z podłoża wilgoć.
Fot. iBulb |
Wskazówki dotyczące sadzenia
Cebulki kwitnące wiosną można sadzić od września do końca listopada (lub grudnia, jeśli temperatura nie spada poniżej 0ºC). Należy to jednak zrobić zanim ziemia zamarznie. Unikaj sadzenia cebulek w miejscach, gdzie zbiera się woda deszczowa, na przykład u podnóża wzniesienia czy pod rynną. Cebulki, które zbyt długo przebywają w wodzie, mogą ulec zniszczeniu z powodu braku tlenu.
Dowiedz się więcej na temat terminów sadzenia poszczególnych gatunków
Sadzenie cebulek krok po kroku
|
Dowiedz się więcej na temat sposobów sadzenia roślin cebulowych
Źródło: iBulb
Komentarze