Krokus wiosenny (Crocus vernus)
Najlepszy efekt uzyskamy sadząc dużą ilość w jednym miejscu – nawet 100-150 cebulek w jednym miejscu! Kielichowate kwiaty krokusów otwierają się w słoneczne dni, a zamykają się na noc oraz w dni pochmurne. Krokusy doskonale wyglądają w grupach na trawniku oraz na rabatach w sąsiedztwie roślin wieloletnich. Cebule powinno się sadzić na głębokości 12,5 cm. Rośliny zakwitają w marcu.
1 – krokus, 2 – śniedek |
Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum nutans)
Słowo "ornis" oznacza "ptak", a gala "mleko" – tłumaczenie nazwy tego gatunku mogłoby brzmieć "ptasie mleczko". Nazwa pochodzi prawdopodobnie od białego koloru kwiatów i sposobu, w jaki wyrastają one na łodydze. Śniedki to rośliny niewysokie (30 cm), których cebule powinno się sadzić na głębokości 10 cm. Kwitną w marcu i w kwietniu.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides)
Ciekawy efekt możesz uzyskać sadząc pod drzewami i krzewami dużą ilość cebulek jednego gatunku. Świetnie nadają się do tego drobne puszkinie, które najlepiej prezentują się w masie. Mają też zdolność przystosowywania się, ponieważ są całkowicie odporne na mrozy. Sadzimy je na głębokości 10 cm. Kwitną od marca do kwietnia.
1 – puszkinia, 2 – śnieżyczka przebiśnieg |
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)
Kwiaty śnieżyczki przebiśnieg nie boją się warstwy śniegu i jako jedne z pierwszych gatunków cebulowych ogłaszają nadejście wiosny (w ogrodzie rozwijają się od lutego do marca). Mogą przez lata tworzyć zwarte kępy, a następnie zacząć rozmnażać się, pojawiając się także w innych miejscach ogrodu, z czasem tworząc piękne białe kobierce. Będą się dobrze prezentować zarówno na rabacie, jak i na trawniku. Cebulki sadzimy na głębokości 10 cm. Przebiśniegi można sadzić również w dużych donicach i skrzyniach umieszczając je w żyznym podłożu z domieszką kompostu. Na dnie donicy zawsze należy umieść warstwę żwiru lub keramzytu, gdyż rośliny wymagają przepuszczalnego podłoża.
Śnieżnik lśniący (Chionodoxa lucilliae)
Śnieżniki to jedne z bardziej urokliwych zwiastunów wiosny. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Z łatwością się rozrastają, także na trawniku. Mają drobne, niebieskie kwiaty w kształcie gwiazdek. Cebulki śnieżników sadzimy na głębokości 10 cm. Rośliny zakwitają w marcu lub kwietniu.
1 – śnieżnik, 2 – cebulica |
Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
Cebulice syberyjskie są najłatwiej przystosowującymi się roślinami cebulowymi. Sadzimy je w grupach sadząc co najmniej po 15 cebulek w jednym miejscu lub umieszczając cebulki w równej odległości od 25 do 50 sztuk na rabacie. Cebulica syberyjska dobrze rozwija się także w donicy lub skrzynce balkonowej. Cebulki umieszczamy w podłożu na głębokości 10 cm. Rośliny kwitną na niebiesko w marcu i kwietniu.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Kosaciec żyłkowaty (Iris reticulata)
Rozkwita bardzo wcześnie i doskonale nadaje się na skalniaki i rabaty znajdujące się przy wejściu do domu. Gdy małe cebule przyjmą się, będą rozkwitać przez kilka kolejnych lat. Powinno się je sadzić na głębokości 10 cm. Ciemnoniebieskie kwiaty osadzone na niskich łodygach rozwijają się w marcu.
1 – kosaciec żyłkowany, 2 – szachownica kostkowa |
Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris)
Dzwonkowate kwiaty szachownicy kostkowatej mają wyjątkowy, regularny wzór na płatkach. Roślina osiąga 20-30 cm wysokości. Najlepiej wygląda posadzona w grupie, nad zbiornikami wodnymi i w ogrodach naturalistycznych. Cebule umieszczamy w podłożu na głębokości 10 cm. Rośliny zakwitną w kwietniu i w maju. Po okresie kwitnienia wytwarzają ozdobne torebki nasienne.
Źródło: iBulb