Krynka Powela a poprawnie ponętlin Powela lub krynia Powela (Crinum × powellii) należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Jest odmianą uprawną stworzoną ze skrzyżowania Crinium moorei (ponętlin Moora) i C. bulbispermum. Rośliny te pochodzą z Afryki i Azji i rosną w klimacie strefy międzyzwrotnikowej.

Ta bylina cebulowa może osiągać od 50-60 (liście) do 120-150 cm wysokości (z kwiatami). Posiada pokrój kępiasty. Wytwarza długie, wąskie, "językowate" liście o intensywnie zielonym kolorze.

Krynka kwitnie latem – w lipcu i sierpniu (bywa też, że we wrześniu). Kwiaty są zebrane w kwiatostany typu baldach na końcu grubej łodygi. Mają kształt lejkowaty lub dzbankowaty, a ich barwa może być biała lub różowa. Wydzielają ładny zapach.

Częścią podziemną jest cebula, która jest trująca.

Wymagania i uprawa

W naturze porastają tereny, na których panują wysokie temperatury. Krynka potrzebuje więc stanowisk ciepłych, słonecznych lub delikatnie półcienistych i osłoniętych od wiatru. W ogrodzie powinniśmy jej zapewnić żyzne, przepuszczalne i luźne podłoże o pH naj najbardziej zbliżonym do obojętnego.

 
 

W czasie sezonu wegetacyjnego roślinę warto regularnie podlewać. Dobrze reaguje na nawozy organiczne jak i mineralne (w okresie kwitnienia roślinę można nawozić nawet co 1-2 tygodnie). Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie gleby.

Wczesną wiosną cebulki sadzi się do doniczek na głębokości ok. 8 cm, a w drugiej połowie maja sadzonki można przenieść do gruntu. Przed zimą cebule wykopuje się, suszy i przechowuje w chłodnym pomieszczeniu. 

Krynkę rozmnażamy przez oddzielenie cebul przybyszowych.

 
 

Zastosowanie

Wyższe gatunki bądź odmiany ponętlinów warto sadzić w wyeksponowanym miejscu, a niższe grupowo – np. na przodzie rabaty. Krynka uprawiana w pojemniku (doniczce, skrzyni) to bardzo efektowna ozdoba tarasów i balkonów. Dobrze prezentuje się 

Odmiany

  • 'Alba' – kwiaty białe
  • 'Rosea' – kwiaty różowe


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: iBulb