Logo
Logo

Wiosenne kwiaty cebulowe w ogrodowych kompozycjach

Piękno roślin najlepiej wyeksponować w kompozycjach na rabatach lub w donicach. Jeśli marzysz o idealnie zaprojektowanych zestawieniach roślin cebulowych kwitnących wiosną, posadź cebulki jesienią według naszych wskazówek i ciesz się kolorową wiosną. Oto 30 gotowych pomysłów na kompozycje!

Jak komponować wiosenne kwiaty cebulowe?

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną sadzimy jesienią. Ale zanim cebulki zakopiemy w ogrodzie, miejsce dla roślin trzeba dobrze zaplanować. Każdy gatunek zakwita o innej porze, ma inną wysokość i wielkość oraz kształt kwiatów, więc trzeba ze sobą wszystko zgrać. Nie wystarczy wybranie odmian pasujących do siebie pod względem kolorów. Sprawdź, jak zaprojektować cebulową rabatę!

Dobór terminu kwitnienia

Pierwsze, już pod koniec zimy, z ziemi wynurzają się przebiśniegi i kosaćce żyłkowane, po nich przychodzi pora na krokusy, śnieżyce, cebulice, puszkinie, hiacynty czy narcyzy. W kwietniu i w maju można cieszyć się tulipanami i szachownicami, a u progu lata na rabatach zaczynają dominować dumne czosnki ozdobne. Dlatego zakładając jesienią rabaty z kwiatowymi cebulkami najlepiej wybrać rośliny z każdej grupy, by cieszyć się urokiem roślin od wczesnej wiosny aż do początku lata.

 
 

Kolorystyka

Dobór kolorów odmian cebulek kwiatowych zależy przede wszystkim od naszego gustu, ale by uzyskać ciekawy efekt warto stosować się do kilku zasad – zdecydować się na dwa lub trzy kolory w jednej kompozycji i dobrać rośliny sąsiadujące ze sobą w kole barw lub kolory kontrastujące ze sobą (znajdujące się po przeciwnych stronach koła).

Sprawdzone zestawienia kolorystyczne:

  • niebieski, fioletowy i biały
  • niebieski, fioletowy i różowy
  • żółty, pomarańczowy i czerwony (jasny lub bardzo ciemny, prawie brązowy)
  • biały, żółty i niebieski
  • fioletowy, biały i domieszka czerwonego
  • różowy i fiolety
  • różowy i niebieski
 
 

Sposób sadzenia roślin

Kwiaty najlepiej prezentują się w większych grupach, sadzone po kilkanaście czy kilkadziesiąt sztuk, a nie pojedynczo (tu wyjątek mogą stanowić czosnki ozdobne i szachownice o dużych kwiatostanach, ale te też lepiej sadzić po kilka czy kilkanaście w pewnych odstępach od siebie). 

W zależności od kształtu rabaty lub pojemnika jesienne cebulki kwiatowe można sadzić pasami (z przodu sadząc niskie roślina, a z tyłu wyższe), po okręgu (też warto stosować układ piętrowy), mniej regularnymi plamami lub całkiem je mieszając i tworząc kompozycję przypominającą łąkę kwietną (tu trzeba bardzo uważać na wysokość roślin, by wzajemnie się nie zasłaniały).

Najwcześniej kwitnące cebulki kwiatowe w ogrodach naturalistycznych można sadzić bezpośrednio na trawniku (przebiśniegi, krokusy, cebulice, wczesne narcyzy), w nieregularnych odstępach.

 

Autor
Wiosenne kwiaty cebulowe w ogrodowych kompozycjach
Wiosenne kwiaty cebulowe w ogrodowych kompozycjach
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu
NAJNOWSZE TREŚCI