Logo
Logo

Najpiękniejsze tulipany do ogrodu | Te cebulki warto kupić!

Tulipany to jedne z najpiękniejszych i najbardziej popularnych kwiatów cebulowych. Jeśli jeszcze zastanawiacie się, dlaczego warto posadzić cebulki tulipanów, spójrzcie na to, co dla was przygotowaliśmy! Przy okazji dowiecie się, dlaczego te pięknie kwiaty sadzimy właśnie jesienią. 

Już teraz możesz zamówić cebulki tulipanów ze sprawdzonego źródła i uzyskać zdrowe, obficie kwitnące rośliny w niskiej cenie. Wystarczy kilka kliknięć myszką! Sprawdź na www.sklep.swiatkwiatow.pl

Dlaczego warto posadzić cebulki tulipanów w ogrodzie? 

Tulipany pochodzą z Iranu, Afganistanu i Kazachstanu. Kiedy trafiły do Turcji, tamtejsi sułtani przyozdabiali nimi turbany, nazywane w języku perskim tulipanami. To właśnie stąd pochodzi ich nazwa. 

Już od lipca cebulki tulipanów wręcz opanowują półki sklepów ogrodniczych i nie są dla nas zbyt dużym wydatkiem, ale kiedyś były towarem ekskluzywnym. Na początku XVII wieku w Republice Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Holandii za jedną cebulkę tych kwiatów można było kupić dom. 

Cebulki tulipanów dostępne są w niemal każdym centrum ogrodniczym. Nic dziwnego, w końcu chyba nie ma miłośnika ogrodów, który nie zachwycałby się urokiem tych wiosennych kwiatów. Dla wszystkich, którzy są jeszcze niezdecydowani, czy warto posadzić cebulki tulipanów, przygotowaliśmy kilka ciekawostek, które udowodnią, że uprawa tych kwiatów jest bardzo łatwa i przede wszystkim warta zachodu! 

 • Tulipany pięknie kwitną i zachwycają swoimi niezwykłymi barwami. Mogą przybierać przeróżne formy i kolory, dzięki czemu można tworzyć z nich niezwykłe kompozycje. Wspaniale prezentują się nie tylko na ogrodowych rabatach, ale również w doniczkach, czy wazonach.
 • Warto również pamiętać, że tulipany jako kwiaty cebulowe są wieloletnie i odznaczają się dłuższą żywotnością od tych wysiewanych, więc będą cieszyć oko nawet przez kilka sezonów. 
 • Ich dużą zaletą jest łatwość sadzenia i pielęgnacji. 

Jakie tulipany wybrać do ogrodu?

Tulipany wczesne: 

 • Tulipany pojedyncze wczesne (Single Early) kwitną na przełomie marca i kwietnia, dorastają do 25-30 cm wysokości, najczęściej mają kwiaty jednobarwne, sześciopłatkowe.
 • Tulipany pełne wczesne, syn. tulipany piwoniowe (Double Early) kwitną od początku kwietnia do maja, dorastają do 30 cm wysokości. Kwiaty są pełne, miseczkowate, swoim kształtem przypominają piwonie.
 • Tulipany Triumph (Triumph)kwitną na przełomie kwietnia i maja, dorastają do 50 cm wysokości. Występują w różnych kolorach, mają matowe płatki, często występuje obwódka w innym kolorze.
 • Tulipany mieszańce Darwina (Darwin Hybrid) kwitną na przełomie kwietnia i maja, dorastają nawet do 70 cm wysokość tego gatunku to 70 cm. Mają duże jednobarwne kwiaty, płatki lekko błyszczące, owalne.
 • Tulipany Kaufmana (Kaufmanniana) należą do tulipanów botanicznych, kwitną w marcu i dorastają zaledwie do 15-20 cm wysokości. Kwiaty są pojedyncze, mają plamiste liście i charakterystyczną trójkątną plamkę na zewnętrznych płatkach.
 • Tulipany Fostera (Fosteriana)należą do tulipanów botanicznych, kwitną w kwietniu, dorastają do 40 cm wysokości. Kwiaty są duże, najczęściej czerwone.
 • Tulipany Greiga (Greigii) należą do tulipanów botanicznych, kwitną w marcu i kwietniu, dorastają do 20-40 cm wysokości. Mają duże dekoracyjne liście z czerwonawym wzorem.

Tulipany późne: 

 • Tulipany strzępiaste syn. tulipany Crispa (Fringed) kwitną w maju, dorastają nawet do 50 cm wysokości. Płatki mają lekko postrzępione brzegi.
 • Tulipany zielone, syn. tulipany zielonokwiatowe (Viridiflora) kwitną pod koniec maja i dorastają do 40 cm wysokości. Na płatkach występują zielone smugi lub plamki.
 • Tulipany liliokształtne (Lily-Flowered) kwitną w maju, dorastają do 40-50 cm wysokości. Kwiaty są smukłe, płatki wąskie o ostrym zakończeniu.
 • Tulipany pojedyncze późne (Single Late) kwitną w drugiej połowie maja, dorastają maksymalnie do 75 cm wysokości. Mają sztywne łodygi.
 • Tulipany Rembrandta (Rembrant) kwitną w maju, dorastają do 40-70 cm wysokości. Płatki mają charakterystyczne promieniste smugi i kreski.
 • Tulipany pełne późne (Double Late) kwitną w maju, dorastają do 45-60 cm wysokości. Kwiaty są duże, pełne, płatki nieuporządkowane.
 • Tulipany papuzie (Parrot) kwitną w drugiej połowie maja, dorastają do 60 cm wysokości. Płatki są charakterystyczne poskręcane i postrzępione na brzegach, kwiaty są duże, wielokolorowe. 

Cebulki tulipanów, które warto kupić do ogrodu!

Sprawdź w sklepie ŚwiatKwiatów.pl kilkaset odmian tulipanów i wybierz te, które wpadną Ci w oko i sprawią największą radość. Jeśli ciężko Ci zdecydować, zapoznaj się z poniższą listą najpopularniejszych grup tulipanów, które na 100% Cie zachwycą!

Cebulki tulipanów botanicznych
Cebulki tulipanów
botanicznych
KUP CEBULKI ONLINE
Cebulki tulipanów Darwina
Cebulki tulipanów  
Darwina
KUP CEBULKI ONLINE
Cebulki tulipanów Kaufmanniana
Cebulki tulipanów 
Kaufmanniana
KUP CEBULKI ONLINE
Cebulki tulipanów liliokształtnych
Cebulki tulipanów 
liliokształtnych
KUP CEBULKI ONLINE
Cebulki tulipanów niskich
Cebulki tulipanów 
niskich
KUP CEBULKI ONLINE
Cebulki tulipanów papuzich
Cebulki tulipanów  
papuzich 
KUP CEBULKI ONLINE
Cebulki tulipanów pełnych
Cebulki tulipanów 
pełnych
KUP CEBULKI ONLINE
Cebulki tulipanów pojedynczych późnych
Cebulki tulipanów  
pojedynczych późnych
KUP CEBULKI ONLINE
Cebulki tulipanów pojedynczych wczesnych
Cebulki tulipanów 
pojedynczych wczesnych 
KUP CEBULKI ONLINE
Cebulki tulipanów strzępiastych
Cebulki tulipanów 
strzępiastych
KUP CEBULKI ONLINE
Cebulki tulipanów Triumpha
Cebulki tulipanów 
Triumpha
KUP CEBULKI ONLINE
Cebulki tulipanów wielokwiatowych
Cebulki tulipanów 
wielokwiatowych
KUP CEBULKI ONLINE
Cebulki tulipanów zielonokwiatowych
Cebulki tulipanów 
zielonokwiatowych
KUP CEBULKI ONLINE

Jak sadzić cebulki tulipanów w ogrodzie i w doniczce?

Cebulki tulipanów najlepiej sadzić od początku września do połowy października. Im dłużej będziemy z tym zwlekać, tym będą miały mniej czasu, aby się ukorzenić przed nadejściem zimy. Sadzenie tulipanów najlepiej wykonać tuż po zakupie cebul. Po kwitnieniu (w lecie), gdy liście tulipanów zaczną już usychać, wykopujemy cebulki i przechowujemy je w przewiewnym miejscu.

Sadzenie cebulek tulipanów do gruntu
Fot. iBulb 

Sadzenie do gruntu

Sadzenie cebulek tulipanów jest bardzo łatwe i nie wymaga specjalnych umiejętności i posiadania tajemnej wiedzy ogrodniczej! Przedstawiamy wam kilka prostych zasad, dzięki którym bez problemów samodzielnie posadzicie cebulki tulipanów i wiosną będziecie rozkoszować się pięknem ich różnobarwnych kwiatów. 

 1. Wykop dołek, w którym posadzisz cebulki. O jego głębokości decyduje rozmiar sadzonej cebulki. Duże cebulki kwiatowe (o średnicy 5 cm lub większej) sadź na głębokości 15 cm, a małe (o średnicy 2,5–5 cm) – na głębokości od 7 do 10 cm. 
 2. Dodaj ziemi ogrodniczej lub dojrzałego kompostu, by użyźnić podłoże i poprawić drenaż.
 3. Posadź cebulki kwiatowe w glebie, tak aby ich cienkie końce były skierowane w górę. Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępie od 7 do 20 cm, a małe – 3 do 7 cm od siebie.
 4. Przykryj cebulki kwiatowe glebą z wykopanych zagłębień. Oznacz miejsce, by pamiętać, gdzie je posadziłeś!
 5. Podlej ziemię, jeśli jest sucha, tak, by pobudzić cebulki do wytworzenia korzeni. 

Sadzenie cebulek tulipanów do doniczek
Fot. iBulb 

Sadzenie do doniczek

Cebulki tulipanów sadzimy do doniczek w październiku i w listopadzie. Termin sadzenia cebulek do doniczek jest opóźniony o około tydzień, w porównaniu do cebulek sadzonych do gruntu, ponieważ ziemia ogrodowa w doniczce ma nieco wyższą temperaturę. Pamiętajcie! Lepiej opóźnić termin sadzenia niż doprowadzić do przedwczesnego wykiełkowania cebulek!

Cebulki najlepiej sadzić w doniczkach, których głębokość jest nie mniejsza niż 20 cm. W dnie doniczek muszą znajdować się otwory odpływowe, w przeciwnym razie woda będzie zalegać w doniczce i doprowadzi do gnicia cebulek. Jako podłoże posłużyć nam może ziemia ogrodowa lub uniwersalna ziemia ogrodnicza np. do roślin doniczkowych. 

 1. Na dno doniczki wsyp 5 cm keramzytu, który zapewni dobry drenaż
 2. Posadź cebulki na głębokości ok. 10 cm. 
 3. Po posadzeniu cebulek koniecznie podlej podłoże. Aż do nastania mrozów powinno być ono zawsze lekko wilgotne, ale nie mokre!
 4. Jeśli masz taką możliwość, doniczki z posadzonymi w nich cebulkami zakop w ziemi w ogrodzie – tam bezpiecznie przezimują.
 5. Jeśli nie masz ogrodu, musisz zabezpieczyć cebulki przed mrozem. W tym celu po nastaniu mrozów ociepl doniczkę styropianem i włóż ją do tekturowego pudła. Ustaw w miejscu zacienionym i osłoniętym przed silnym wiatrem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: zdjęcia kwiatów cebulowych: Sklep Ogrodniczy Świat Kwiatów oraz iBulb

SKLEP Świat Kwiatów

Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 1000 odmian kwiatów cebulowych w najlepszych cenach!

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl