Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

Obrazek włoski (Arum italicum) to gatunek byliny z rodziny obrazkowatych (Araceae). Jego ojczyzną jest Europa Południowa, ale można go też spotkać w Ameryce Północnej oraz Azji (np. Turcja). Rośliny są również uprawiane w innych krajach świata.

Obrazki włoskie w okresie kwitnienia dorastają do ok. 40-50 cm. Jesienią rozwijają duże, szerokie, strzałkowe, zielone, długoogonkowe liście odziomkowe, ozdobione charakterystycznym, białym rysunkiem nerwów. Liście są zimozielone i pozostają na roślinie aż do wiosny.

Obrazki włoskie kwitną wiosną (IV-V). Spomiędzy liści wyrasta sztywny, mięsisty, wzniesiony, nagi pęd kwiatostanowy, zwieńczony kolbowatym, kremowo-zielonym kwiatostanem, otoczonym kremową pochwą. Kolba w czasie kwitnienia wydziela nieprzyjemny zapach, wabiący zapylające ją muchówki.

 
 

Po zapyleniu pochwa otaczająca kwiatostan więdnie, liście zamierają i przechodzą w stan letniego spoczynku, a kwiaty przekształcają się w niezwykle dekoracyjne owoce, mające postać kulistych, początkowo zielonych, później jaskrawoczerwonych jagód, zebranych na szczycie pędu w gęsty, wzniesiony, sztywny kłos. Owoce obrazków włoskich są trujące, dlatego nie są zwykle zjadane przez ptaki i pozostają ozdobne przez całe lato, a kiedy przejrzewają, ich miejsce zajmują nowe liście.

Obrazek włoski wytwarza bulwy, dlatego zaliczany jest to ogrodowych roślin cebulowych.

 
 

Wymagania i uprawa

Obrazki włoskie w uprawie oczekują ciepłych, półcienistych stanowisk oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej gleby, najlepiej o lekko zasadowym odczynie pH. Źle znoszą suszę, ale nie lubią też zalania i wody zalegającej w pobliżu korzeni, która jest dla nich szczególnie groźna w okresie zimowym (w mokrym podłożu bulwy łatwo przemarzają i gniją).

Obrazki włoskie przez cały rok mogą pozostać w ogrodzie, ale ponieważ ich mrozoodporność jest umiarkowana, w chłodniejszych rejonach kraju lepiej okryć je na zimę włókniną, a glebę wokół nich wyściółkować, gdyż silniejsze mrozy mogą uszkodzić ich zimozielone liście. Rośliny warto też okryć wiosną przed zapowiadanymi przymrozkami, które mogłyby zniszczyć kwiaty i uniemożliwić zawiązanie dekoracyjnych nasion.

Rośliny można rozmnażać przez podział bulw w okresie spoczynku lub wysiew nasion jesienią do gruntu.

 
 

Zastosowanie

Obrazki włoskie w ogrodzie najlepiej prezentują się na półcienistych rabatach w towarzystwie innych roślin o podobnych wymaganiach np. żurawek, paproci czy bruner. Szczególnie pożądane jest zestawianie ich z funkiami, które wymieniają się z obrazkami walorami ozdobnymi. Wczesną wiosną pustą jeszcze rabatę zdobią liście obrazków, a gdy roślina je traci, zaczynają rozwijać się liście funkii. Z koeli późną jesienią, gdy liście funkii zamierają, pojawiają się piękne liście obrazków.

Wybrane odmiany

  • 'Marmoratum' – zielone liście z wyrazistym, białym rysunkiem na blaszce
  • 'Chameleon' – licie zielone z rozległym, jasnozielonym rysunkiem na blaszce
  • 'Monksilver' – liście jasnozielone z szerokim, ciemnozielonym obrzeżem i ciemnozielonymi plamkami

 
 

Ciekawostki

Warto też pamiętać, że oprócz owoców inne części rośliny także zawierają toksyny i mogą powodować podrażnienia skóry, dlatego prace pielęgnacyjne wokół obrazków lepiej wykonywać w rękawicach ochronnych.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: guentermanaus, Helge, Franck Chapolard / AdobeStock; Annette Meyer/Pixabay; etfoto, Johnatapw / Depositphotos