Logo
Logo
17
Do góry

Frezja – pachnąca piękność w ogrodzie

Frezje są znane głównie jako kwiaty cięte, ale można się nimi cieszyć również w ogrodzie oraz na balkonie lub tarasie? Nie tylko pięknie w nim wyglądają, ale także cudownie pachną. Zobacz, jak uprawiać te pachnące piękności!

Frezja (Freesia) zaliczana do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Została odkryta około 1830 roku przez południowoafrykańskiego kolekcjonera roślin o nazwisku Ecklon. Nazwał on ten egzotyczny kwiat na cześć Friedricha Freese, niemieckiego lekarza, swojego przyjaciela i kolegi z klasy.

Z biegiem lat frezja stała się częścią tradycji. W siódmą rocznicę ślubu małżonkowie obdarowują się białymi frezjami będącymi symbolem czystej i prawdziwej miłości. Czy może być coś bardziej romantycznego? Frezje są również często wykorzystywane w bukietach ślubnych, ponieważ symbolizują bezwarunkową miłość i niewinność.

Frezja - pachnąca piękność w ogrodzie

Fot. iBulb

To, co sprawia, że frezje są tak wyjątkowe, to sposób, w jaki wytwarzają kwiaty. Z bulwy wyrastają sztywne łodygi, na końcu których pojawiają się piękne, poziome kwiatostany. Wszystkie kwiaty ułożone są w równym rzędzie. Oprócz charakterystycznych kwiatostanów, frezje znane są również ze swojego zapachu, któremu zawdzięczają niezwykłą popularność.

Czy wiesz, że frezja jest jednym z nielicznych kwiatów, które zachowały swój naturalny aromat? Nic zatem dziwnego, że jest często wykorzystywana do produkcji perfum.

Frezje mogą mieć zarówno intensywnie słodki zapach, jak i nieco ostrzejszy. Podczas gdy niektóre odmiany pachną dość mocno, inne mają bardziej subtelną woń.

Frezja - pachnąca piękność w ogrodzie

Fot. iBulb

Gdzie i kiedy sadzić frezje?

Frezje kocha prawie każdy miłośnik kwiatów, ponieważ dostępne są w szerokiej gamie kolorów i zapachów. Można wybrać rośliny o kwiatach pojedynczych, półpełnych i podwójnych. W przypadku odmian o podwójnych kwiatach dodatkowe płatki tworzą pręciki.

Najlepszy czas na sadzenie bulw frezji w ogrodzie to okres od końca kwietnia do końca czerwca, a najlepszym miejscem dla tych niezwykłych roślin będzie słoneczne stanowisko z niezbyt suchym podłożem. Rośliny wymagają żyznej, przepuszczalnej i próchnicznej ziemi. Jeśli zamierzasz sadzić bulwy w donicach pamiętaj, aby na dnie donicy umieścić warstwę drenażu.

Bulwy należy sadzić na głębokości pięciu centymetrów, pozostawiając między nimi osiem centymetrów odstępu. W zależności od tego, w jakim terminie zostały posadzone, można cieszyć się kwiatami od czerwca do końca września. Trzeba pamiętać, że frezje nie przezimują w gruncie, więc pod koniec sezonu ich bulwy należy wykopać lub potraktować rośliny jako sezonowe.

Ciekawostki o frezjach

  • Zapach frezji jest najbardziej intensywny, gdy kwiaty są całkowicie otwarte.
  • Wolisz bardziej subtelny zapach? Wybierz niebieskie frezje, które mają bardzo subtelny aromat.
  • Frezje nazywane są także konwaliami przylądkowymi.
  • Co zrobić, jeśli zamiast ogrodu masz do dyspozycji patio, taras lub balkon? Możesz uprawiać frezje w dużych, doniczkach lub skrzyniach.

Źródło: iBulb

Warto przeczytać
Powiązane artykuły

Komentarze

Gość Zenona W.

16-10-2020 13:43

Dobrze wiedzieć, że frezje można sadzić w ogrodzie - mogą ciekawie wyglądać obok dalii, krokosmii i agapantów, które zwykle sadzi się w maju na rabatach!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
BALKON
Na czasie
BALKON
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Przeprowadźmy aerację trawnika, która polega na rozluźnieniu zbitej ziemi, aby mogło dotrzeć do niej powietrze.
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
 
Twoja strona ogrodu