Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
17
Okazje

Frezja – pachnąca piękność w ogrodzie

Frezje są znane głównie jako kwiaty cięte, ale można się nimi cieszyć również w ogrodzie oraz na balkonie lub tarasie? Nie tylko pięknie w nim wyglądają, ale także cudownie pachną. Zobacz, jak uprawiać te pachnące piękności!

Frezja (Freesia) zaliczana do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Została odkryta około 1830 roku przez południowoafrykańskiego kolekcjonera roślin o nazwisku Ecklon. Nazwał on ten egzotyczny kwiat na cześć Friedricha Freese, niemieckiego lekarza, swojego przyjaciela i kolegi z klasy.

Z biegiem lat frezja stała się częścią tradycji. W siódmą rocznicę ślubu małżonkowie obdarowują się białymi frezjami będącymi symbolem czystej i prawdziwej miłości. Czy może być coś bardziej romantycznego? Frezje są również często wykorzystywane w bukietach ślubnych, ponieważ symbolizują bezwarunkową miłość i niewinność.

Frezja - pachnąca piękność w ogrodzie

Fot. iBulb

To, co sprawia, że frezje są tak wyjątkowe, to sposób, w jaki wytwarzają kwiaty. Z bulwy wyrastają sztywne łodygi, na końcu których pojawiają się piękne, poziome kwiatostany. Wszystkie kwiaty ułożone są w równym rzędzie. Oprócz charakterystycznych kwiatostanów, frezje znane są również ze swojego zapachu, któremu zawdzięczają niezwykłą popularność.

Czy wiesz, że frezja jest jednym z nielicznych kwiatów, które zachowały swój naturalny aromat? Nic zatem dziwnego, że jest często wykorzystywana do produkcji perfum.

Frezje mogą mieć zarówno intensywnie słodki zapach, jak i nieco ostrzejszy. Podczas gdy niektóre odmiany pachną dość mocno, inne mają bardziej subtelną woń.

Frezja - pachnąca piękność w ogrodzie

Fot. iBulb

Gdzie i kiedy sadzić frezje?

Frezje kocha prawie każdy miłośnik kwiatów, ponieważ dostępne są w szerokiej gamie kolorów i zapachów. Można wybrać rośliny o kwiatach pojedynczych, półpełnych i podwójnych. W przypadku odmian o podwójnych kwiatach dodatkowe płatki tworzą pręciki.

Najlepszy czas na sadzenie bulw frezji w ogrodzie to okres od końca kwietnia do końca czerwca, a najlepszym miejscem dla tych niezwykłych roślin będzie słoneczne stanowisko z niezbyt suchym podłożem. Rośliny wymagają żyznej, przepuszczalnej i próchnicznej ziemi. Jeśli zamierzasz sadzić bulwy w donicach pamiętaj, aby na dnie donicy umieścić warstwę drenażu.

Bulwy należy sadzić na głębokości pięciu centymetrów, pozostawiając między nimi osiem centymetrów odstępu. W zależności od tego, w jakim terminie zostały posadzone, można cieszyć się kwiatami od czerwca do końca września. Trzeba pamiętać, że frezje nie przezimują w gruncie, więc pod koniec sezonu ich bulwy należy wykopać lub potraktować rośliny jako sezonowe.

Ciekawostki o frezjach

  • Zapach frezji jest najbardziej intensywny, gdy kwiaty są całkowicie otwarte.
  • Wolisz bardziej subtelny zapach? Wybierz niebieskie frezje, które mają bardzo subtelny aromat.
  • Frezje nazywane są także konwaliami przylądkowymi.
  • Co zrobić, jeśli zamiast ogrodu masz do dyspozycji patio, taras lub balkon? Możesz uprawiać frezje w dużych, doniczkach lub skrzyniach.

Źródło: iBulb

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Zenona W.

16-10-2020 13:43

Dobrze wiedzieć, że frezje można sadzić w ogrodzie - mogą ciekawie wyglądać obok dalii, krokosmii i agapantów, które zwykle sadzi się w maju na rabatach!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT