Logo
Logo

Aromaterapia w ogrodzie – lecznicza moc zapachów

Nie od dziś wiadomo, że dary natury są warte wykorzystania. Dzięki niej można zadbać o urodę, zdrowie i samopoczucie. Z mocy naturalnych składników można skorzystać w różny sposób. Jednym z nich jest aromaterapia, która cieszy się popularnością od wielu lat. Już w czasach starożytności aromatyczne zapachy roślin były cenione i chętnie stosowane. Czym jest aromaterapia i jak działają olejki roślinne? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej. Zachęcamy do lektury.

Aromaterapia – czym jest?

Każdy ma swoje mniej i bardziej lubiane zapachy. Okazuje się, że te pochodzące z roślin wpływają korzystnie na samopoczucie i zdrowie. Przyjemne wonie sprawiają, że człowiek odpręża się, w zależności od zastosowania, można dzięki nim odprężyć nie tylko psychicznie, ale także fizycznie.

Aromaterapia polega na zastosowaniu różnych zabiegów, w których wykorzystywane są olejki eteryczne. Regularna aromaterapia przynosi wiele pozytywnych efektów. Można skorzystać z niej w profesjonalnym salonie spa, masażu lub zrobić sobie domowy seans odprężający. Jest to sposób na uspokojenie zmysłów, pozbycie się zmęczenie, zyskanie nowej energii. Najpopularniejsze sposoby na aromaterapię to masaż oraz inhalacja.

Jeśli chodzi o zabiegi przeprowadzane w domu, nie jest to nic skomplikowanego. Na taką chwilę przyjemności może pozwolić sobie każdy. Wystarczy zaopatrzyć się w kominek do olejków eterycznych i pozwolić sobie na chwilę odprężenia. Dobrym sposobem na domową aromaterapię jest także kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Więcej o ich właściwościach przeczytasz poniżej.

Aromaterapia to doskonały i bezpieczny sposób na poprawę nastroju, walkę z bólem i dolegliwościami. Odpowiednio przeprowadzona działa również korzystnie na stan i wygląd skóry. Dzięki olejkom można spowolnić proces starzenia skóry. Aromaterapia to dobry sposób na relaks i odprężenie, zarówno dla ciała jak i ducha.

Właściwości olejków roślinnych

Dostępność olejków roślinnych jest naprawdę imponująca. Szeroki wybór sprawia, że każdy, nawet najbardziej wymagający nos znajdzie coś dla siebie. Każdy z olejków wpływa korzystnie na samopoczucie i zdrowie. Oto właściwości najpopularniejszych olejków eterycznych, z których warto skorzystać:

1. Olejek lawendowy – świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które potrzebują odprężenia i uspokojenia. Olejek lawendowy pomoże uporać się z problemami ze snem, wykazuje także właściwości antydepresyjne oraz poprawiające pamięć. Olejek lawendowy łagodzi świąd skóry, przyspiesza gojenie się ran i przynosi ulgę w przypadku ukąszenia komarów.

2. Olejek różany – przyniesie ulgę kobietom, które podczas miesiączki odczuwają silne bóle. Olejek różany wykazuje właściwości uspokajające, pozostawia na skórze delikatny i przyjemny aromat róży. Olejek ten wygładza skórę, rozjaśnia przebarwienia, łagodzi również bóle głowy.

3. Olejek waniliowy – sprawdzi się w przypadku osób, które lubią wyraźnie słodkie zapachy. Olejek ten pomoże łagodzić dolegliwości menstruacyjne, pomaga także w okresie przekwitania. Olejek waniliowy działa korzystnie na stan skóry, posiada właściwości przeciwutleniające.

4. Olejek z mięty pieprzowej – działa wykrztuśnie, posiada właściwości odprężające. Orzeźwiający zapach mięty wpływa kojąco na zmysły i pomaga w odprężeniu. Olejek przyjemnie chłodzi skórę, oczyszcza pory. Olejek ten wpływa korzystnie na układ trawienny, wykazuje właściwości rozkurczowe i przeciwwymiotne.

5. Olejek pomarańczowy – wykazuje się działaniem uspokajającym i odprężającym. Olejek pomarańczowy wpływa korzystnie na leczenie bezsenności, łagodzi objawy depresji. Olejek ten ze względu na właściwości antyoksydacyjne dba o piękny i zdrowy wygląd skóry, przyspiesza gojenie ran. Inhalacje z wykorzystaniem tego olejku, wpływają korzystnie na odporność organizmu.

Aromaterapia z ogrodu

Warto zasadzić w swoim ogrodzie rośliny, które umożliwiają skuteczną aromaterapię. Oto 11 najlepszych propozycji:

  1. Tymianek – olejek można uzyskać z liści. Tymianek wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Tymianek poleca się w leczeniu dolegliwości górnych dróg oddechowych. 
  2. Bazylia – odpręża, kusi zapachem, przynosi ulgę w migrenie.
  3. Melisa – uspokaja, koi zmysły i pomaga przywrócić równowagę.
  4. Rumianek – działa rozkurczowo, łagodzi dolegliwości związane z migreną. Rumianek warto stosować w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, problemów skórnych.
  5. Mięta – działa korzystnie na układ trawienny, łagodzi bóle brzucha i stawów.
  6. Jaśminowiec – jego zapach koi zmysły, nastraja pozytywnie i dodaje energii.
  7. Szałwia – warto ją wąchać, gdyż wpływa to korzystnie na zapamiętywanie.
  8. Kolendra – olejek z niej pozyskiwany działa korzystnie na cały organizm. Zapach dodaje energii, uspokaja i odpręża.
  9. Goździk – rozkurcza, odkaża i łagodzi bóle. Goździk w ogrodzie to dobry pomysł, gdyż odstrasza uciążliwe komary.
  10. Geranium – wpływa korzystnie na nastrój, dodaje pozytywnej energii.
  11. Imbir – olejek pozyskuje się z korzenia rośliny. Imbir pomaga w leczeniu dolegliwości związanych z chorobami skóry, rozgrzewa i pokonuje bakterie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: duskbabe oraz deyangeorgiev2 / Depositphotos

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl