Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane gatunki i odmiany Ciekawostki

Goździki (Dianthus) to rodzaj roślin liczący około 300 gatunków. Należą do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae) i występują na całym świecie. Rośliny te łatwo tworzą mieszańce i mogą się bardzo różnić wyglądem. W Polsce rośnie naturalnie 11 gatunków.

Goździki to z reguły byliny z kilkoma wyjątkami. Ich liście mają różne kształty w zależności od gatunku, choć z reguły są małe, podłużne i równowąskie.

Kwiatostany rośliny rozwijają się wiosną i latem. Pojedyncze lub pełne kwiaty charakteryzują się mocnym, częściowo zrośniętym i wydłużonym kielichem tworzącym rurkę. Płatki są z reguły mocno postrzępione. Oryginalnie występowały w kolorach białym, różowym i czerwonym, choć obecnie wśród odmian goździków spotykamy wiele innych barw.

Wymagania i uprawa

Goździki z reguły preferują stanowiska słoneczne. Światło sprawia, że obficie kwitną i odpowiednio wybarwiają im się liście. Nie mają dużych wymagań glebowych – dobrze radzą sobie nawet piaszczystych, lekkich ziemiach. Znoszą krótkotrwałe susze.

 
 

Rośliny rozmnaża się prze wysiew nasion lub podział. Możemy je nawozić stosując preparaty dla roślin kwitnących.

Zastosowanie

Goździki pasują do każdego pomieszczenia i na każdą okazję. Są znanymi roślinami na skalniaki i do donic

Te o dużych i pełnych kwiatach to jedne z najbardziej lubianych kwiatów ciętychutrzymują świeżość od 7 do 14 dni, pod warunkiem, że są świeże i właściwie pielęgnowane.

 
 

Polecane gatunki

  • Goździk pierzasty (Dianthus plumarius) – roślina krajowa; wys. ok. 25 cm
  • Goździk alpejski (Dianthus alpinus) – niska bylina zadarniająca; wys. 10 cm
  • Goździk brodaty (Dianthus barbatus) – szerokie liście; wys. 40 cm
  • Goździk kropkowany (Dianthus deltoides) – roślina zadarniająca (czasem może być ekspansywna)
  • Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus) – tworzy niskie kępy; mocno pachnący
  • Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) – bardzo wytrzymały; roślina krajowa; wys. 50 cm
  • Goździk chiński (Dianthus chinensis) – roślina jednoroczna; wys. 40 cm
  • Goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus) – roślina jednoroczna, częściej dwuletnia; w ogrodach spotykane są najczęściej jego mieszańce

Ciekawostki

Nazwa kwiatów znana jest od starożytności i pochodzi od słów Dios anthos czyli kwiat Zeusa, kwiat boga. Wedle "języku kwiatów" bukiet z białych goździków oznacza "mam czyste, niewinne uczucia", a z różowych "nie czekaj na mnie". Ogólnie goździki oznaczają śmiałość i dumę.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Pixabay