Pobudź swoje zmysły dzięki zapachowi letnich kwiatów

pobudź swoje zmysły dzięki zapachowi letnich kwiatów fot. iBulb

Lubisz być blisko natury i pobudzać wszystkie swoje zmysły? Otocz się pachnącymi kwiatami roślin cebulowych kwitnących latem. Wybierz ulubione aromaty i poczuj się w swoim ogrodzie jak w raju.

Posłuchaj
00:00
20

Wśród roślin cebulowych jest wiele gatunków, które kwitną latem. I choć wszystkie wyglądają niezwykle pięknie i świetnie komponują się z wieloletnimi roślinami na rabatach, możesz dobrać takie, które będą pobudzać także inne zmysły – za sprawą intensywnego, słodkiego lub egzotycznego zapachu. 

Dlaczego kwiaty pachną?

Kwiaty pachną nie bez powodu: przyciągają w ten sposób pszczoły, trzmiele i motyle, które je zapylają. Oprócz owadów, zapachem kwiatów mogą się także cieszyć ludzie. Posadź rośliny cebulowe kwitnące latem, aby nadać swojemu ogrodowi charakteru. Przekonasz się, że dzięki połączeniu pięknego wyglądu i zapachu każda wizyta w ogrodzie będzie niezwykłym doznaniem.

Jak wydzielany jest zapach?

Światło i ciepło sprawiają, że oprócz składników odżywczych kwiaty wytwarzają również zapach. Jest on gromadzony w specjalnych komórkach rośliny. W momencie, gdy komórki zapachowe się otwierają, uwalniana jest aromatyczna substancja. Ma ona postać płynną bądź stałą, a następnie przechodzi w stan lotny. Wówczas możemy poczuć zapach kwiatów. Dobierając odpowiednio gatunki możesz się cieszyć cudownym zapachem w ogrodzie od wiosny do jesieni.

Rodzaje zapachów

Zapach to bardzo indywidualna sprawa, więc wybierz ten, który ci się podoba. Niektóre letnie cebulki pachną bardzo delikatnie, podczas gdy inne są prawdziwymi bombami zapachowymi. Ponieważ zapach nie utrzymuje się w ogrodzie zbyt długo, jest zawsze przyjemny. Oto pięć letnich cebulek o najprzyjemniejszym zapachu.

Poznaj 5 sprawdzonych pachnących letnich kwiatów cebulowych!

lilia Lilium Tiny Moon fot. iBulb

Lilia (Lilium) 'Tiny Moon'

Mieszańce z kolekcji 'Moon' to krzyżówki lilii orientalnej i lilii trąbkowej. Wydzielają intensywny zapach. Ale poza nimi na rabatach i w dużych donicach na tarasach można uprawiać też lilie orientalne o słodkim i zmysłowym aromacie, lilie mieszańcowe wydzielające lekki zapach wanilii lub oryginalnie pachnące lilie azjatyckie. Większość lilii wymaga słonecznego, ciepłego i zacisznego stanowiska (wysokie odmiany może połamać wiatr). Aby zdrowo się rozwijały powinny mieć zapewnione żyzne, próchniczne i zasobne w składniki pokarmowe podłoże o lekkie kwaśnym odczynie. Okryte na zimę warstwą ściółki będą ozdobą ogrodu przez wiele lat.

mieczyk abisyński Gladiolus callianthus Murielae fot. iBulb

Mieczyk abisyński (Gladiolus callianthus) 'Murielae' 

Mało popularny mieczyk abisyński, zwany też acidanterą, odróżnia się od popularnie znanych mieczyków nie tylko kształtem kwiatów (są gwiazdkowate), ale również wydzielanym przez nich słodkim zapachem. W naszym klimacie cebule tych roślin należy sadzić wiosną, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Mieczyki abisyńskie lubią podłoże żyzne, przepuszczalne, o odczynie obojętnym oraz słoneczne stanowiska (w półcieniu kwitną słabiej). Podczas sadzenia ziemię można zmieszać ze żwirem. Rośliny te warto wykorzystywać do obsadzania rabat z bylinami i trawami ozdobnymi.

frezja Freesia fot. iBulb

Frezja (Freesia)

Kojarzące się głównie z roślinami ciętymi z kwiaciarni frezje można mieć na rabacie w ogrodzie. Zależnie od odmiany, mogą mieć zapach subtelny i słodki lub niezwykle ostry i mocny. Ich kwiaty będą cieszyć oko od czerwca do lipca. Co zrobić, żeby frezje dobrze czuły się i zakwitły? Trzeba zapewnić im odpowiednie warunki, ponieważ są dość wymagające. Bulwy najlepiej posadzić, gdy podłoże jest jeszcze chłodne (kwiecień/maj). Lubią podłoże żyzne, próchniczne i przepuszczalne oraz lekko wilgotne. Stanowisko do ich uprawy powinno być słoneczne i ciepłe. Gdy zakwitną, będą wydzielać zapach jedyny w swoim rodzaju.

błonczatka Hymenocallis festalis Zwanenburg fot. iBulb

Błonczatka (Hymenocallis festalis) 'Zwanenburg'

Pochodząca z Ameryki i występująca na Karaibach błonczatka przyciągnie nie tylko śnieżną bielą kwiatów, ale też delikatnym, słodkim zapachem. Jej kwiaty, przypominające kształtem egzotyczne pająki, rozwijają się od czerwca do września. Roślina dorasta zaledwie do 40 cm wysokości, więc może być ciekawym elementem w przedniej części rabaty blisko tarasu i zapraszać na ogrodowe przechadzki. Błonczatka lubi osłonięte i ciepłe, słoneczne stanowiska oraz lekko kwaśne podłoże, żyzne i przepuszczalne. Tworzy kępy i może być dobrym towarzystwem dla strzelistych czosnków ozdobnych.

Krynia różowa Crinum powellii fot. iBulb

Krynia różowa (Crinum powellii)

Jeśli chcesz cieszyć się słodkim, ale wyrazistym zapachem kwiatów, posadź krynię (ponętlin)– ta mało znana roślina o dzwonkowatych kwiatach. Choć jest dość wymagająca w uprawie (lubi dostatecznie wilgotne podłoże, żyzne, kompostowe i przepuszczalne oraz słoneczne ciepłe stanowisko) warto zadbać o nią. Roślina dorasta nawet do 1-1,5 m wysokości, a jej ciekawie wyglądające kwiaty przypominające lilie świetnie prezentują się w pobliżu zbiorników wodnych. 

Porady eksperta

Z czasem przekonasz się, że większość zapachów unosi się w ogrodzie po południu, w słoneczny dzień i przy lekkiej bryzie. Pamiętaj o tym, decydując się na odpoczynek w swojej zielonej oazie. Ciesz się chwilą! Kwiaty będą pachniały szczególnie mocno, gdy umieścisz je przy ścianie nagrzanej przez słońce. Ciepło stymuluje bowiem wydzielanie się zapachu.

Źródło: iBulb

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Błonczatka Hymenocallis

Frezja Freesia

Ponętlin / Krynia / Krynka Crinum

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści