Błonczatka Hymenocallis

Blonczatka Hymenocallis, fot. iBulb
Błonczatka (Hymenocallis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
64
Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Kolor kwiatów: białe, żółte
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: luźne, pojedyncze, duże, pachnące, lejkowate
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: torebka
Pokrój: wyprostowany, kępy, wzniesiony
Wysokość: 40-80 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, miejsca eksponowane, ogrody przydomowe, kwiat cięty, rabaty

Błonczatka (Hymenocallis) to rodzaj roślin cebulowych należący do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Należy do niego ok. 40 gatunków. W środowisku naturalnym można je spotkać na obszarze obu Ameryk oraz na Karaibach. W Polsce jest gatunkiem mało znanym.

Ze względu na podobieństwo kwiatów, błonczatki są często mylone z ismenami (innym rodzajem roślin) i na odwrót.

Pokrój błonczatek jest wzniesiony, kępiasty. Dorastają do ok. 40-80 cm wysokości. Wytwarzają sztywne, lancetowate i dość szerokie liście.

Błonczatki kwitną od czerwca do września. Wytwarzają grube pędy zakończone baldachami kwiatów o charakterystycznym wyglądzie. Przypominają narcyzy, u których zewnętrzne płatki (przykoronek) są cienkie i długie. Występują głownie w kolorze białym. Są pachnące.

Organem podziemnym jest mięsista cebula z jasnobrązową łuską.

Wymagania i uprawa

Roślinę zaleca się uprawiać na stanowiskach słonecznych lub lekko półcienistych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża umiarkowanie żyzne, wilgotne ale przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Błonczatka nie zimuje w polskich warunkach.

W czasie sezonu wegetacyjnego roślinę powinno się regularnie odchwaszczać, podlewać i nawozić (co 2-3 tygodnie). Pod koniec kwitnienia podlewanie należy przerwać.

Błonczatki to typowe kwiaty cebulowe lata i jesieni. W ogrodzie rośliny powinno się sadzić pod koniec kwietnia lub w maju. Po kwitnieniu (najlepiej pod koniec września) cebule trzeba wykopać, przesuszyć i przenieść do suchego, ciemnego pomieszczenia, gdzie przezimują do następnego sezonu.

Rośliny można rozmnażać przez oddzielanie cebul przybyszowych (wiosną) lub wysiew nasion.

Zastosowanie

Błonczatka może mieć wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Nadaje się do tworzenia rabat i obsadzania oczek wodnych. Dobrze wygląda wyeksponowana na trawniku (najlepiej blisko osłaniających drzew i krzewów). Można uprawiać ją w pojemnikach jako ozdobę balkonów i tarasów. Jest wykorzystywana na kwiat cięty.

Ciekawostki

Nazwa rodzaju pochodzi z greki. Powstała przez połączenie słów ὑμήν (hymen), czyli "błona", i καλός (kalos), czyli "piękny". Odnosi się ona do nietypowego kształtu kwiatów tych roślin.

Wiele osób widzi w kwiatach błonczatki swoiste lilie w wydłużonymi "płatko-odnóżkami", dlatego roślina zyskała potoczną nazwę "lilia pajęcza".


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: iBulb

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość Toja
17-05-2023 11:03
Lilią pajęczą nazywana jest Lycoris.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści