Wśród ogromnego bogactwa gatunków i odmian roślin cebulowych, pewna ich część powinna być sadzona wiosną, gdyż słabo zimuje w gruncie i może przemarzać nawet przy zastosowaniu okrycia. Oprócz wyboru odpowiedniego terminu warto również dowiedzieć się jakie są sposoby sadzenia.
Sadzenie roślin cebulowych na rabatach i trawniku
- Tworzenie barwnych rabat kwiatowych (jedno lub wielogatunkowych) to częsty sposób wykorzystania roślin cebulowych.
- Przed sadzeniem należy odpowiednio przygotować stanowisko – odchwaszczona i spulchniona gleba powinna uleżeć się przez ok. 2-3 tygodnie.
- Do mniejszych cebulek najlepiej używać łopatki, do większych szpadla.
- Sadząc rośliny w grupach warto oznaczyć ich stanowiska.
- Dobrym rozwiązaniem są również plastykowe koszyczki, które chronią cebulki przez zniszczeniem.
- Trawnik może nabrać nowej świeżości, jeśli posadzimy na nim rośliny cebulowe.
- Najpierw oczywiście usuwamy darń.
- Wykopujemy większe dołki i dosypujemy żyznego podłoża.
- Pojedyncze cebule sadzimy wprost do gruntu, a większą ilość umieszczamy w koszyczkach.
Rośliny cebulowe w pojemnikach
To także jest dobry sposób na piękny ogród. Wybierając ozdobne pojemniki wzrasta wartość dekoracyjna roślin, a dodatkowo maleje ryzyko uszkodzenia cebulek na wskutek wykopywania. Na dnie pojemnika warto wysypać warstwę drenażową.
Technika sadzenia (głębokość, odległość) jest taka sama jak w przypadku uprawy ogrodowej.
Kiedy wiosną sadzić rośliny cebulowe?
Sadzone w kwietniu:
- Lilie (Lilium) – można sadzić zarówno na początku jesieni jak i wczesną wiosną. Głębokość sadzenia i odległość zależą od gatunku oraz odmiany. Większość gatunków lubi stanowiska słoneczne, niektóre z nich znoszą półcień.
- Amarylis piękny (Amaryllis belladonna) – zaleca się sadzić w kwietniu na głębokość ok. 12-15 cm, stanowisko bezpośrednio nasłonecznione.
Lilie (Lilium) | Amarylis piękny (Amaryllis belladonna) |
- Krynia (Crinum powellii) – zaleca się sadzić do dużego pojemnika, który następnie wkopuje się do ziemi, stanowisko słoneczne lub lekko zacienione.
- Eukomis dwubarwna (Eucomis bicolor) – zaleca się sadzić na głębokość 12-15 cm w odległości co 40 cm, stanowisko słoneczne.
- Galtonia biaława (Galtonia candidans) – zaleca się sadzić na głębokość około 15-20 cm w odległości co 25 cm, stanowisko słoneczne.
- Hymenocallis narcissiflora – zaleca się sadzić na głębokość ok. 15 cm w odległości co 30 cm; stanowisko słoneczne.
- Lycoris – zaleca się sadzić na początku wiosny lub w lipcu na głębokość 15-20 cm co 30 cm; Dobrze rośnie na stanowisku bezpośrednio nasłonecznionym.
- Zefirant (Zephyranthes) – w zależności od regionu zaleca sadzić się od końca marca do końca kwietnia na głębokość ok. 5 cm w odległości co 10 cm. Optymalne są stanowiska jasne, dobrze oświetlone.
Krynia (Crinum powellii) | Eukomis dwubarwna (Eucomis bicolor) | Zefirant (Zephyranthes) |
Sadzone w maju:
- Sprekelia formosissima – zaleca się sadzić w odległości co 20 cm. Stanowisko powinno być mocno nasłonecznione – roślina źle reaguje na brak światła.
- Śniedek wiechowaty (Ornithogalum thyrsoides) – zaleca się sadzić na głębokość 10 cm w odległości co 20 cm. Stanowisko bezpośrednio nasłonecznione.
Sprekelia formosissima | Śniedek wiechowaty (Ornithogalum thyrsoides) |
Oczywiście to są optymalne terminy sadzenia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wiosną posadzić zakupione cebulki innych gatunków roślin. Tak właśnie postępuje się roślinami nie zimującymi w gruncie.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Gailhampshire, Wallygrom, Jazonz, Gmayfield, Sophiea, Succulentisima, Scott Zona/Flickr