Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
17
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Rośliny cebulowe: zobacz, które sadzić wiosną

Rośliny cebulowe cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Wielkim atutem jest, że wiele z nich kwitnie wczesną wiosną, gdy inne gatunki dopiero rozpoczynają okres wegetacyjny. Zobacz, jak sadzić rośliny cebulowe i które z nich powinny być sadzone wiosną.

Wśród ogromnego bogactwa gatunków i odmian roślin cebulowych, pewna ich część powinna być sadzona wiosną, gdyż słabo zimuje w gruncie i może przemarzać nawet przy zastosowaniu okrycia. Oprócz wyboru odpowiedniego terminu warto również dowiedzieć się jakie są sposoby sadzenia.

Sadzenie roślin cebulowych na rabatach i trawniku

 • Tworzenie barwnych rabat kwiatowych (jedno lub wielogatunkowych) to częsty sposób wykorzystania roślin cebulowych.
  • Przed sadzeniem należy odpowiednio przygotować stanowisko – odchwaszczona i spulchniona gleba powinna uleżeć się przez ok. 2-3 tygodnie.
  • Do mniejszych cebulek najlepiej używać łopatki, do większych szpadla.
  • Sadząc rośliny w grupach warto oznaczyć ich stanowiska.
  • Dobrym rozwiązaniem są również plastykowe koszyczki, które chronią cebulki przez zniszczeniem.

 • Trawnik może nabrać nowej świeżości, jeśli posadzimy na nim rośliny cebulowe.
  • Najpierw oczywiście usuwamy darń.
  • Wykopujemy większe dołki i dosypujemy żyznego podłoża.
  • Pojedyncze cebule sadzimy wprost do gruntu, a większą ilość umieszczamy w koszyczkach.

Rośliny cebulowe w pojemnikach

To także jest dobry sposób na piękny ogród. Wybierając ozdobne pojemniki wzrasta wartość dekoracyjna roślin, a dodatkowo maleje ryzyko uszkodzenia cebulek na wskutek wykopywania. Na dnie pojemnika warto wysypać warstwę drenażową.

Technika sadzenia (głębokość, odległość) jest taka sama jak w przypadku uprawy ogrodowej.

Kiedy wiosną sadzić rośliny cebulowe?

UWAGA – w najchłodniejszych regionach Polski terminy sadzenia powinny być nieco późniejsze (o 1-3 tygodnie) od zalecanych poniżej.

Sadzone w kwietniu:

 • Lilie (Lilium) – można sadzić zarówno na początku jesieni jak i wczesną wiosną. Głębokość sadzenia i odległość zależą od gatunku oraz odmiany. Większość gatunków lubi stanowiska słoneczne, niektóre z nich znoszą półcień.
 • Amarylis piękny (Amaryllis belladonna) – zaleca się sadzić w kwietniu na głębokość ok. 12-15 cm, stanowisko bezpośrednio nasłonecznione.

Lilie (Lilium) Amarylis Piękny (Amaryllis belladonna)
Lilie (Lilium) Amarylis piękny (Amaryllis belladonna)
 • Krynia (Crinum powellii) – zaleca się sadzić do dużego pojemnika, który następnie wkopuje się do ziemi, stanowisko słoneczne lub lekko zacienione.
 • Eukomis dwubarwna (Eucomis bicolor) – zaleca się sadzić na głębokość 12-15 cm w odległości co 40 cm, stanowisko słoneczne.
 • Galtonia biaława (Galtonia candidans) – zaleca się sadzić na głębokość około 15-20 cm w odległości co 25 cm, stanowisko słoneczne.
 • Hymenocallis narcissiflora – zaleca się sadzić na głębokość ok. 15 cm w odległości co 30 cm; stanowisko słoneczne.
 • Lycoris – zaleca się sadzić na początku wiosny lub w lipcu na głębokość 15-20 cm co 30 cm; Dobrze rośnie na stanowisku bezpośrednio nasłonecznionym.

 • Zefirant (Zephyranthes) – w zależności od regionu zaleca sadzić się od końca marca do końca kwietnia na głębokość ok. 5 cm w odległości co 10 cm. Optymalne są stanowiska jasne, dobrze oświetlone.

Krynia (Crinum powellii) eukomis dwukolorowa roslina cebulowa Zefirant (Zephyranthes)
Krynia (Crinum powellii) Eukomis dwubarwna (Eucomis bicolor) Zefirant (Zephyranthes)

Sadzone w maju:

 • Sprekelia formosissima – zaleca się sadzić w odległości co 20 cm. Stanowisko powinno być mocno nasłonecznione – roślina źle reaguje na brak światła.
 • Śniedek wiechowaty (Ornithogalum thyrsoides) – zaleca się sadzić na głębokość 10 cm w odległości co 20 cm. Stanowisko bezpośrednio nasłonecznione.
sprecalia roslina cebulowa Śniadek wiechowaty (Ornithogalum Thyrsoides)
Sprekelia formosissima Śniedek wiechowaty (Ornithogalum thyrsoides)

Oczywiście to są optymalne terminy sadzenia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wiosną posadzić zakupione cebulki innych gatunków roślin. Tak właśnie postępuje się roślinami nie zimującymi w gruncie.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Gailhampshire, Wallygrom, Jazonz, Gmayfield, Sophiea, Succulentisima, Scott Zona/Flickr


Warto przeczytać

Komentarze

Gość Marzena

01-05-2020 10:25

Witam. Mam kwiata którego nie znam nazwy, zaczął kwitnąć i mogę przesłać zdjęcie.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (13)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu