Zefirant (zephyranthes) należy do rodziny amarylkowatych (Amarylidaceae). W środowisku naturalnym poszczególne gatunki zefiranta występują w Meksyku, USA, Kolumbii i Gwatemali.

To niewysoka (10-25 cm) roślina cebulowa kwitnąca latem i na początku jesieni (zwykle do końca września). Tworzy rozetę równowąskich liści. Kwiaty są lejkowate, wyrastają pojedynczo na nagich pędach i mają barwę białą, żółtą, różową lub czerwoną.

Zefirant - warunki uprawy

Cebule należy sadzić do gruntu wczesną wiosną na stanowiska słoneczne. Roślina w naszym klimacie nie jest w pełni mrozoodporna, więc nadaje się do uprawy ogrodowej w cieplejszych regionach Polski i wymaga dokładnego przykrycia na zimę (co najmniej 30 cm warstwą okrywy). Zefiranty można jednak uprawiać w pojemnikach - nawet jako rośliny pokojowe. Gatunek ten preferuje przepuszczalne, umiarkowanie suche gleby. Można go rozmnażać przy przesadzaniu - poprzez oddzielenie cebulek przybyszowych.

Zefirant - zastosowanie

W ogrodzie zefirant nadaje się do tworzenia barwnych, niewysokich rabat oraz jest interesującą ozdobą skalniaków. Jego łacińska nazwa oznacza "kwiat zachodniego wiatru".

fot. Tropic, Scott.Zona