Okrywanie rabaty przed zimą
Pytanie czytelnika: Jak ochronić rabatę przed mrozem? Które rośliny wymagają ochrony?
Już w październiku można ściąć tuż przy ziemi wszystkie części nadziemne bylin. Do tej pory rośliny zakończą już swoją wegetację. Wrażliwe na mróz byliny nie zimujące w gruncie (dalie, kanny, mieczyki i begonie) musimy wykopać i przechować do wiosny w chłodnym miejscu w domu.
Dowiedz się także, jak zabezpieczyć rośliny doniczkowe na balkonie i tarasie
Termin
Bardzo ważny jest termin okrywania roślin. Nie można tego robić zbyt wcześnie, zanim rośliny przejdą proces hartowania (zapadną w uśpienie zimowe). Najodpowiedniejszym terminem okrycia roślin jest czas po pierwszych przymrozkach, utrzymujących się przez kilka dni z rzędu.
Do zamarznięcia gleby kontynuujemy podlewanie roślin zimozielonych na zimę. Po pierwszych nocnych przymrozkach rośliny zimozielone okrywamy białą agrowłókniną lub okrywamy cieniówką. Mniejsze rośliny można ocienić stroiszem.
Które rośliny wymagają okrywania?
Odchwaszczoną glebę należy przykryć suchymi liśćmi, słomą lub korą. Tworzymy kopczyk wysokości 5 - 10 cm. Stworzy on warstwę izolującą, która ochroni od zimna wrażliwe korzenie. Kopczyki musimy zabezpieczyć przed rozwiewaniem przez wiatr stroiszem - gałązkami drzew iglastych.
Rabaty z roślinami cebulowymi okrywamy na zimę ściółką, np. z kory, liści, słomy, dopiero, kiedy przemarznie wierzchnia warstwa gleby. Zabezpieczanie roślin przed mrozem przede wszystkim chroni przed gwałtownymi zmianami temperatury oraz przed działaniem wiatru i słońca. Szczególnej uwagi i zabezpieczenia wymagają rośliny sadzone jesienią, które jeszcze nie do końca ukorzeniły się na nowym miejscu.
Na zimę okryć należy wrażliwe rośliny zimozielone, których procesy życiowe w tym czasie nie ustają. Ostre słońce i mroźne wiatry wysuszają roślinę, która nie może pobrać wody z zamarzniętej gleby i ginie z braku wody, a nie od mrozu
Rośliny wymagające ochrony przed zimnem:
|
Kiedy zdjąć osłony?
Zimowe okrycie potrzebne jest roślinom tylko w czasie mrozów. Na wiosnę (najpóźniej na początku kwietnia), gdy pierwsze ciepłe promienie rozmrożą ziemię, kopczyki musimy usunąć, gdyż izolacyjna warstwa nie pozwala ciepłu przedostać się do kiełkujących roślin.
![]() Źródło: Magazyn Budujemy Dom, tekst i zdjęcia: Małgorzata Szymańska |