Logo
Logo

Choinka z szyszek: jak zrobić krok po kroku? Jest efektowna, pachnie lasem i kosztuje grosze

Naturalne dekoracje świąteczne oraz ozdoby choinkowe to najmodniejszy trend na Boże Narodzenie. Choinka zrobiona z szyszek zebranych w ogrodzie wpisuje się w ten trend znakomicie. Jest łatwa do zrobienia i do tego zajmuje niewiele miejsca.

Zaangażuj do pomocy całą rodzinę – każdy będzie się świetnie bawił i może stworzyć choinkę według własnego gustu. Zobacz, jak łatwo zrobić taką modną ozdobę!

Spis treści
Dlaczego warto zrobić choinkę z szyszek? Z jakich szyszek można zrobić choinkę? Jak zrobić choinkę krok po kroku? Czym udekorować choinkę z szyszek? Jak zrobić choinkę tylko z jednej szyszki? Film: jak wykonać choinkę z pojedynczych szyszek

Nie musisz kupować na Święta Bożego Narodzenia żywej choinki w donicy czy ciętego drzewka. Świetną, trwałą i modną dekoracją będzie choinka zrobiona z szyszek drzew iglastych. Ma same zalety.

Zalety choinki z szyszek

Choinka zrobiona z szyszek to niewielka i naturalna dekoracja. Zajmuje niewiele miejsca. Można ją postawić na tarasie lub ganku, przy wejściu do domu, w przedpokoju, na komodzie czy parapecie, albo na regale. Doskonale będzie też wyglądać na biurku. Jej wielkość jest zależna od wielkości stożka, do którego przyklejamy szyszki oraz od ich ilości.

Choinka z szyszek może więc być miniaturowa i zmieścić się na dłoni, albo "urosnąć" do kilkudziesięciu centymetrów.

szyszki do zrobienia choinki
Fot. donwhite84, 165106, pictavio, manfredrichter, papazachariasa, Alicja / Pixabay
Szyszki na choinkę
1 – sosnowe, 2 – modrzewiowe, 3 – cedrowe, 4 – świerkowe, 5 – cedrowe, 6 – owoce olchy przypominające szyszki

Szyszki odpowiednie na choinkę

Wiele gatunków drzew iglastych ma szyszki, które nadają się do zrobienia choinki.

 • W Polsce, gdzie dominują sosny pospolite (Pinsu silvestris), właśnie szyszki z tych drzew wykorzystuje się do robienia ozdób na Boże Narodzenie. Ale jeśli w ogrodzie mamy szyszki z innych gatunków sosen, też możemy je wykorzystać.
 • Do zrobienia choinki nadają się też okrągłe szyszki modrzewiowe – są nieduże i łatwo je przykleić do podkładu.
 • Podobne do szyszek modrzewiowych są szyszki cedrowe, ale wyglądają bardziej egzotycznie.
 • Szyszki świerkowe są duże i długie. Też nadają się do zrobienia choinki, ale są dość ostre i łączy się je inaczej niż sosnowe. Trzeba je przyklejać do siebie dłuższymi bokami. Daje to ciekawy efekt i umożliwia powieszenie na końcach szyszek dekoracji, jak na gałązkach. Poza tym tworząc choinkę ze świerkowych szyszek nie potrzebujemy stożka jako podstawy.
 • Ciekawe, kuliste szyszki mają cyprysy i cypryśniki. Są dostępne w sklepach florystycznych oraz na giełdach. Wykorzystane do zrobienia choinki będą wyglądać bardzo oryginalnie.
 • Do robienia bardzo małych choinek można wykorzystać również suche owoce olszy (Alnus) – przypominają kształtem szyszki drzew iglastych i są dość trwałe.

Choinka z szyszek krok po kroku

Dobierając materiały na choinkę z szyszek, pamiętaj o kilku sprawach:

 1. Kolor szyszek warto dopasować do koloru stożka / materiału który jest pod spodem.
 2. Najczęściej szyszki przykleja się do styropianowego stożka, który przed rozpoczęciem pracy nad choinką można pokryć farbą w sprayu. Jeśli nie mamy farby w sprayu, możemy owinąć stożek brystolem w odpowiednim kolorze. Inną opcją jest wybranie stożka wykonanego z włókna kokosowego. Stożek możemy wykonać samodzielnie – z brystolu lub kartonu.
 3. Wszystkie elementy łączymy klejem do klejenia na gorąco – poza białymi i przezroczystymi wkładami do pistoletu w sprzedaży są dostępne wkłady w innych kolorach – też mogą być pomocne przy tworzeniu tej dekoracji.

Potrzebne materiały: stożek ze styropianu lub włókna kokosowego, szyszki, klej do klejenia na gorąca z wkładami, druciki florystyczne, ozdoby choinkowe, ewentualnie – farba w sprayu

choinka z szyszek krok po kroku
Fot. Михаил Решетников / AdobeStock
KROK 1
Przygotuj stożek z włókna kokosowego. Możesz ustawić stożek na plastrze drewna, drewnianej desce lub tacy. Następnie przymocuj szyszki do drucików florystycznych i zacznij przymocowywać je od dołu.
choinka z szyszek krok po kroku
Fot. Михаил Решетников / AdobeStock
KROK 2
Pomiędzy szyszkami możesz umieścić bombki i inne dekoracje choinkowe. Staraj się układać szyszki i pozostałe elementy tak blisko siebie, aby nie było widać znajdującego się pod spodem włókna.
choinka z szyszek krok po kroku
Fot. Михаил Решетников / AdobeStock
KROK 3
Z jednej szyszki zrób czubek na choince. Z tych, które pozostaną możesz zrobić mniejsze choinki. Szyszki świerkowe świetnie będą wyglądać na pociętych pieńkach.
choinka z szyszek krok po kroku
Fot. Михаил Решетников / AdobeStock
KROK 4
Zamiast dekoracji z tworzyw sztucznych do choinki z szyszek możesz dodać ozdoby takie jak: kora cynamonowa, orzeszki ziemne, orzechy włoskie. Zamiast typowych kolorowych kokardek możesz zrobić kokardki ze sznurka.
pomysły na choinkę z szyszek
Fot. gonzalocalle, Pavlo, DANIELA, Aksana, Filip / AdobeStock
Szyszki to doskonały materiał na świąteczne dekoracje. Można z nich uzyskać choinki różnej wielkości i dowolnie udekorować

Ozdabianie choinki z szyszek

Choinkę z szyszek można udekorować w różny sposób:

 • spryskać farbą w spray (np. białą lub zieloną) lub pozostawić w stanie naturalnym
 • do ozdoby choinki można wykorzystać także cienkie i krótkie lampki choinkowe na baterie
 • dobrym dodatkiem będą: gałązki np. z owocami ostrokrzewu czy dzikiej róży, gałązki roślin iglastych czy przyprawy, takie jak anyż lub goździki
 • na dużej choince z szyszek można zawiesić suszone plastry mandarynek lub ozdoby zrobione ze słomy
 • na szyszkach można też przykleić filcowe kulki, albo dekoracje wykonane z korka

Jedna choinka wygląda ładnie, ale trzy różnej wielkości i zrobione z szyszek pochodzących z różnych gatunków drzew będą wyglądać jeszcze bardziej interesująco.

Choinka z jednej szyszki

Choinkę z szyszek można też zrobić w inny sposób. Z łusek jednej dużej szyszki, np. jodłowej czy świerkowej można zrobić dekorację na ścianie, desce lub papierze. Dużą szyszkę sosnową, np. z sosny wejmutki czy himalajskiej można przymocować do kawałka drewna i stworzyć z niej miniaturowe drzewko, tak jak to pokazano na poniższym filmie.

Źródło: Panorama LeSage / YT

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe:  Aksana, gonzalocalle, Pavlo / AdobeStock

Autor
Choinka z szyszek: jak zrobić krok po kroku? Jest efektowna, pachnie lasem i kosztuje grosze
Choinka z szyszek: jak zrobić krok po kroku? Jest efektowna, pachnie lasem i kosztuje grosze
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl