Logo
Logo

Eko-choinkę po Świętach możesz przesadzić do ogrodu. Jeśli dobrze wybierzesz!

Czy wiesz, że Twoja choinka świąteczna może przekształcić się w piękną roślinę ogrodową, dając nowe życie przyrodzie i wprowadzając ekologiczny akcent do Twojego domu? Eko-choinki, czyli drzewka, które po świętach można przesadzić do ogrodu, to nie tylko trend, ale także sposób na świętowanie w zgodzie z naturą. Dzięki nim możemy cieszyć się pięknem i magią świąt bez szkody dla środowiska. W tym artykule odkryjemy, jak wybrać, pielęgnować i później przesadzić świąteczne drzewko, aby cieszyło oczy przez lata. Przekonaj się, jak łatwo możesz przyczynić się do ochrony przyrody, jednocześnie ciesząc się pięknem naturalnej choinki. Zacznijmy ekologiczną świąteczną przygodę już teraz!

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, rodzinnego ciepła i… choinek! Wśród migoczących światełek i kolorowych ozdób często zapominamy, że tradycyjne choinki, po świętach trafiają na śmietnik. Ale czy musi tak być? Ostatnimi czasy coraz popularniejsze stają się eko-choinki, czyli drzewka, które po świętach można przesadzić do ogrodu. To fantastyczna alternatywa dla tradycyjnych, ścinanych choinek i świetny sposób na wprowadzenie ekologicznego akcentu do naszych świątecznych tradycji.

Dlaczego eko-choinki ?

Tradycyjne cięte choinki, choć piękne, niestety mają swoje wady. Przede wszystkim, po świętach trafiają na śmietnik, co generuje dodatkowe odpady. Eko-choinki to żywe drzewka z korzeniami, które po świętach można przesadzić do ogrodu, zapewniając im drugie życie. To nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne rozwiązanie – drzewko, które posłużyło nam za świąteczną ozdobę, wiosną może ozdobić nasz ogród.

Wybór eko-choinki

Przy wyborze eko-choinki ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Po pierwsze, ważny jest gatunek drzewka. Najlepsze do przesadzenia są świerki, jodły czy sosny, które dobrze znoszą zmiany warunków i łatwo adaptują się do nowego środowiska. Po drugie, należy zwrócić uwagę na korzenie – muszą być zdrowe i dobrze rozwinięte, co zapewni drzewku szansę na przetrwanie po przesadzeniu.

Nieuczciwi sprzedawcy często jako doniczkowe choinki oferują rośliny, które zostały ścięte lub wykopane z gruntu. Zostały one umieszczone w ziemi, a ich szerokie korzenie są często drastycznie przycinane, aby pasowały do doniczek. Chociaż te choinki mogą zachować igły dłużej niż cięte, to jednak rzadko przyjmują się po późniejszym przesadzeniu do ziemi.  

Eko-choinka uprawiana w doniczce ma silny system korzeniowy
Fot. oz / Adobe Stock
Podczas zakupu choinki ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, czy drzewko rzeczywiście było uprawiane w doniczce, a nie zostało do niej przeniesione tuż przed sprzedażą. Niestety, nie wszyscy sprzedawcy są szczerymi w tej kwestii. Choinki oferowane w sezonowych punktach sprzedaży często pochodzą bezpośrednio z gruntu, a ich korzenie były drastycznie przycięte, aby zmieścić się w doniczce. Takie drzewka po przesadzeniu do ogrodu mają bardzo małe szanse na przyjęcie się i dalszy wzrost. Aby uniknąć tego problemu, najlepiej wybierać drzewka w specjalistycznych sklepach ogrodniczych, gdzie choinki od początku są uprawiane w pojemnikach. Chociaż cena takiej choinki może być nieco wyższa, to inwestycja ta zwraca się w postaci trwałości i zdrowia drzewka, które będzie nam służyło przez wiele lat.

Pielęgnacja eko-choinki

Przygotowanie choinki w doniczce do zmiany warunków temperaturowych jest kluczowe dla jej zdrowia i późniejszego wzrostu. Zakupioną wcześniej choinkę nie należy od razu wnosić do ogrzewanego domu. Najpierw powinna ona spędzić pewien czas na balkonie lub tarasie, gdzie będzie narażona na chłodniejsze warunki zewnętrzne. Idealnie, jeśli przez kilka dni przed przeniesieniem do wnętrza, choinka będzie wystawiona na temperaturę około 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu procesowi stopniowego aklimatyzowania, drzewko będzie lepiej przygotowane na cieplejsze warunki panujące w mieszkaniu.

Po przeniesieniu do pokoju, gdzie najlepiej jest, aby temperatura nie przekraczała 20 stopni Celsjusza, choinkę należy ustawiać z dala od bezpośrednich źródeł ciepła takich jak kaloryfery. Taki ostrożny proces adaptacji minimalizuje szok termiczny dla choinki, co przekłada się na jej zdrowy wygląd i długowieczność. Należy również regularnie podlewać choinkę (tym intensywniej, im wyższa jest temperatura w pomieszczeniu, aby zapobiec wysuszeniu bryły korzeniowej), pamiętając o tym, by nie przelać jej. Woda jest kluczowa dla utrzymania żywotności drzewka, zwłaszcza gdy planujemy przesadzić je do ogrodu. Trzeba pamiętać o tym, aby choinki nie trzymać w mieszkaniu dłużej niż 10 dni.

W połączeniu z wysoką temperaturą i niską wilgotnością powietrza, rośliny intensywnie tracą wodę poprzez odparowanie, a brak silnego systemu korzeniowego może prowadzić do ich wysychania. Dodatkowo, po kilku tygodniach w ciepłym środowisku, zdrowe drzewka mogą zacząć wypuszczać nowe pędy, co uniemożliwi ich ponowne wystawienie na zimno.

Po zakończeniu Świąt, Twoja choinka w doniczce może znaleźć nowe miejsce na balkonie lub zostać przesadzona do ogrodu. Następnego roku możesz ją ponownie umieścić w swoim salonie. Kluczowe jest, aby unikać rozhartowania drzewka, czyli nie dopuścić do tego, by przedwcześnie wybudziło się ze swojego zimowego spoczynku.

Przesadzanie do ogrodu

Po świętach, choinka w doniczce wymaga odpowiedniego postępowania, aby zapewnić jej zdrowie i długowieczność. Należy ją jak najszybciej po Nowym Roku wynieść z pokoju, aby przyzwyczaić ją ponownie do niskich temperatur. W przypadku posiadania ogrodu i gdy ziemia nie jest zamarznięta, można wykopać dołek i umieścić w nim doniczkę z choinką, zabezpieczając ziemię wokół pieńka korą lub torfem. 

W sytuacji, gdy nie mamy ogrodu, choinkę po świętach należy wystawić na balkon i odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Można to zrobić, obudowując doniczkę płytami styropianu i wypełniając przestrzenie starymi gazetami lub szmatami, lub owijając ją w grubą kołdrę czy koc. Podobnie postępujemy, jeśli mamy ogród, ale zamarznięta ziemia uniemożliwia wkopanie doniczki. Ważne jest, aby w okresach odwilży podlewać choinkę, unikając jej wyschnięcia – zimowa susza może być dla iglaków bardziej szkodliwa niż mróz. Należy również pamiętać, aby nie trzymać choinki w mieszkaniu dłużej niż 10 dni, aby nie dopuścić do jej rozhartowania.

Przesadzanie choinki do ogrodu po Świętach
Fot. New Africa / Adobe Stock
Przesadzenie eko-choinki do ogrodu najlepiej przeprowadzić zaraz po świętach. Należy przygotować odpowiednią dziurę w ziemi, która będzie dostosowana do wielkości korzeni drzewka. Ważne jest, aby miejsce przesadzenia było dobrze nasłonecznione i zabezpieczone przed silnym wiatrem. Po przesadzeniu, drzewko należy regularnie podlewać i nawozić, aby zapewnić mu najlepsze warunki do wzrostu.

Eko-choinki a ochrona środowiska

Wybierając eko-choinkę, nie tylko zapewniamy sobie piękną świąteczną dekorację, ale także przyczyniamy się do ochrony środowiska. Drzewka te, przesadzone do ogrodu, pomagają w redukcji emisji CO2, a także są domem dla wielu gatunków ptaków i owadów. To doskonały sposób na świętowanie w zgodzie z naturą i promowanie ekologicznego stylu życia.

Eko-choinki to wspaniała alternatywa dla tradycyjnych, ścinanych drzewek. Dają one nie tylko radość i świąteczny nastrój, ale także przyczyniają się do ochrony naszej planety. Wybierając eko-choinkę, dokonujemy wyboru świadomego i odpowiedzialnego, przyczyniając się do promowania zrównoważonego rozwoju i ekologii. Zapraszam więc do wyboru eko-choinki tego sezonu – zróbmy razem coś dobrego dla naszej Ziemi!


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Дмитрий Ткачук, oz / Adobe Stock

Autor
Eko-choinkę po Świętach możesz przesadzić do ogrodu. Jeśli dobrze wybierzesz!
Eko-choinkę po Świętach możesz przesadzić do ogrodu. Jeśli dobrze wybierzesz!
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl