Ponętlin / Krynia / Krynka Crinum

Krynia, Crinum latifolium, fot. Mike Goad - Pixabay
Ponętlin / Krynia / Krynka (Crinum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
42
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, kompostowa
Kolor kwiatów: różowe, białe
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: pachnące
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: kuliste, torebka
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Zapach: kwiaty
Wysokość: ok. 1,5 m
Okres kwitnienia: VII, VIII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, ogrody przydomowe, pojemniki, rabaty

Ponętlin, krynia (Crinum) nazywana czasem krynką lub kryną, to rodzaj roślin należący do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Jest do niego zaliczanych ponad 100 gatunków. Występują one głównie w Afryce, Madagaskarze ale można też je spotkać w obu Amerykach, południowo-wschodniej Azji czy Australii.

Krynie uprawiane w ogrodach dorastają do ok. 1-1,5 m wysokości (niektóre gatunki, w warunkach naturalnych osiągają do 3 m!). Wytwarzają odziomkowe, zwykle duże liście o podłużnym, językowatym kształcie. Blaszka liściowa ma wyraźnie zaznaczone włókna. Łodygi są grube i sztywne, zwykle 3-4 na z jednej cebuli.

Krynia kwitnie latem w lipcu i sierpniu. Kwiaty ponętlina są zebrane w baldachy (u niektórych gatunków mogą być pojedyńcze). Są płasko rozpostarte w baldachu lub odginają się ku górze. Mają 6 płatków (listków) okwiatu, które są u nasady zrośnięte w rurkę. Dorastają do ok. 15 cm długości. Mogą być w kolorach białym biało-różowym lub różowym.

Rośliny te posiadają bardzo duże cebule (ok. 20 cm średnicy).

Ponętlin zawiera toksyny (alkaloidy), które często powodują podrażnienia skóry.

Wymagania i uprawa

Krynia to roślina trudna w uprawie. Potrzebuje stanowisk słonecznych i osłoniętych. Roślina powinna mieć dostatecznie wilgotno, a jednocześnie rosnąć na żyznym, kompostowym oraz przepuszczalnym podłożu o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Większość gatunków krynii nie jest mrozoodporna.

Cebule sadzimy wiosną. Ich szyjki powinny wystawać tuż nad powierzchnię ziemi (zwykle jest to głębokość 25-30 cm i rozstawa 30 cm). Możemy ich nie wykopywać jesienią, ale musimy wtedy pamiętać o tym, żeby je grubo okrywać na zimę (przykrywać warstwą kory, liści lub włókniną).

Ponętliny rozmnaża się przez podział cebul, ponieważ wysiewając nasiona rośliny urosną i będą w stanie zakwitnąć dopiero po kilku latach.

Zastosowanie

Ponętliny sadzi się na zacisznych, ciepłych rabatach. Bardzo lubią sąsiedztwo zbiorników wodnych. Można je uprawiać w pojemnikach, w ogrodach zimowych.

Niektóre gatunki krynii znalazły zastosowanie w medycynie i są znane w afrykańskiej medycynie ludowej.

Polecane gatunki

W naszych warunkach klimatycznych najlepiej wybierać krynie, które wykazują większą odporność na mróz – najczęściej jest to ponętlin Powela (Crinum x powellii) oraz Crinum bulbispermum.

Ciekawostki

Nazwa rodzajowa Crinum utworzona została z greckiego słowa krinon – "lilia". Rośliny te są w dalszym ciągu bardzo rzadkie w Polsce przez co często bywają mylone z amarylisami.


Zdjęcia: iBulb, Pixabay

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści