Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Kwiaty cebulowe dla pszczół i trzmieli

Czy wiesz, że pierwsze pszczoły i trzmiele pojawiają się już w lutym? To właśnie wtedy budzą się z zimowego snu i zaczynają poszukiwać pożywienia. Pomóż im je znaleźć, sadząc cebulki kwiatowe już teraz! Które kwiaty cebulowe będą najlepsze? Podpowiadamy!

Dzięki cebulkom kwiatowym, wśród których słychać brzęczące i trzepoczące skrzydełkami owady, wiosna przychodzi znacznie wcześniej. Jednak które z nich są najlepsze? Niektóre kwiaty produkują bowiem więcej pokarmu niż inne lub zapewniają łatwiejszy dostęp do pyłku.

Które kwiaty cebulowe produkują najwięcej nektaru i pyłku?

Zawsze staraj się wybierać otwarte kwiaty z dużą ilością pyłku. Dobrze jest również zadbać o rozłożenie kwitnienia w czasie, aby pszczoły mogły ucztować przez długie miesiące.

Oto kwiaty cebulowe, które produkują najwięcej nektaru i pyłku:

Kwiaty cebulowe dla pszczół i trzmieli
Fot. 1 - iBulb, 2 - iBulb, 3 - Manfred Richter / Pixabay, 4 - LoggaWiggler / Pixabay, 5 - iBulb, 6 - Pawel Grzegorz / Pixabay, 7 - iBulb 
1 - Muscari, 2 - Nectaroscordum siculum, 3 - Anemone nemerosa, 4 - Hyacinthoides non-scripta, 5 - Netaroscordum siculum, 6 - Ornithogalum umbellatum, 7 - Tulipa
Kwiaty cebulowe dla pszczół i trzmieli
Fot. 1 - iBulb, 2 - iBulb, 3 - iBulb, 4 - iBulb, 5 - Hans Braxmeier / Pixabay, 6 - Eveline de Bruin / Pixabay, 7 - Hans Braxmeier / Pixabay, 8 - MabelAmber / Pixabay, 9 - Peggychoucair / Pixabay
1 - Allium sphaerocephalon, 2 - Allium sphaerocephalon, 3 - Allium unifolium, 4 - Crocus, 5 - Galanthus, 6 - Leucojum aestivum, 7 - Chionodoxa luciliae, 8 - Scilla bifolia, 9 - Eranthis
 

Gdzie posadzić kwiaty cebulowe?

Gdy już wybierzesz cebulki kwiatowe, posadź je w półcieniu, w glebie bogatej w próchnicę. Wyjątkiem są tulipany botaniczne, które lubią dużo słońca. Promienie słoneczne wspomagają bowiem produkcję pyłku i nektaru. Co więcej, kwiaty wydzielają na słońcu silniejszy zapach, dzięki czemu pszczoły i trzmiele mogą je łatwiej znaleźć. Idealnym miejscem są okolice drzew lub zakamarki, w których pozostawia się liście na zimę, ponieważ wilgoć sprzyja wytwarzaniu nowych nasion.

Nektar i pyłek

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni pszczoły i trzmiele żywią się nektarem. Jest to bogaty w cukier płyn przypominający syrop. Można go dostrzec w samym środku lub na zewnątrz kwiatu. Wygląda jak woda, ale jest lepki w dotyku. Cukry zawarte w nektarze zapewniają owadom energię potrzebną do latania. Oprócz cukrów nektar zawiera białko i witaminy. Pszczoły miodne również go zbierają, ale wykorzystują go do produkcji miodu, który jest ważnym źródłem pożywienia dla kolonii pszczół.

Oprócz nektaru pszczoły miodne, dzikie pszczoły i trzmiele zbierają z kwiatów pyłek. Wykorzystują go do karmienia larw. Pyłek powstaje w męskich komórkach rozrodczych kwiatu i wygląda jak drobny proszek. Każdy kwiat wytwarza pyłek w innym kolorze, począwszy od żółtego do czerwonego, ale czasem także fioletowy, biały i brązowy. Bez względu na kolor, każdy pyłek zawiera białko, tłuszcz i witaminy. Zbierając go, pszczoły jednocześnie zapylają kwiaty.

Ciekawostki o pszczołach i trzmielach

  • Jeśli trzmiele nie mogą dostać się do nektaru, wykorzystują dodatkową broń! „Rzucają się" na kwiat, aby go otworzyć.
  • Niektóre trzmiele, na przykład ziemne, robią otwór z boku kwiatu, aby dostać się do nektaru.
  • Pszczoły i trzmiele preferują kwiaty w białym, żółtym i niebieskim kolorze.
  • Wiele kwiatów ma plamki i paski. Dla naszych małych przyjaciół są one niczym drogowskaz, który kieruje ich do nektaru.
  • Pszczoły i trzmiele mają na tylnych nóżkach specjalne koszyczki do transportu pyłku.
  • Ilość nektaru produkowanego przez roślinę zmienia się w ciągu dnia. Uzależnione jest to od poziomu wilgoci i ilości światła słonecznego.


Więcej informacji na temat kwiatów cebulowych można znaleźć na stronie www.cebulkikwiatowe.info.

Tekst i zdjęcie tytułowe: materiały prasowe iBulb

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl