Roskea (Roscoea) to roślina bulwiasta należąca do rodziny imbirowatych (Zingiberaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji, głównie w Chinach i Wietnamie. W Polsce to gatunek mało znany.

Roślina dorasta do 30-50 cm wysokości. Wytwarza usadowione naprzeciwlegle liście o lancetowatym lub jajowatym kształcie. Są całobrzegie, ostro zakończone i dość duże (do 30 cm długości i 8 cm szer.). Czasem mają pofalowaną blaszkę liściową.

Roskea kwitnie od czerwca (lub maja) do września. Kwiaty są liczne, grzbieciste (niektórym przypominają storczyki) zebrane w groniasty kwiatostan na szczycie grubego, gęsto ulistnionego pędu. Mogą występować w kolorach białym, żółtym, różowym i fioletowym. 

Organem podziemnym są zebrane po kilka, wydłużone, jasne bulwy (są jadalne!).

Wymagania i uprawa

Roskea wbrew pozorom nie jest zbyt trudna w uprawie. Lubi stanowiska półcieniste, osłonięte od silnych wiatrów. Preferuje podłoża żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, bardzo przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Jest umiarkowanie mrozoodporna – można znaleźć informacje, że Roscoea purpurea wytrzymuje do -15°C.

W czasie sezonu wegetacyjnego roślinę zaleca się podlewać (w czasie susz) i dokarmiać (co 2-4 tygodnie nawozami z fosforem i potasem).

W Polsce roskeę sadzi się wiosną (od kwietnia), a jesienią wykopuje. Po wysuszeniu przechowuje się ją w nieogrzewanym pomieszczeniu.

Zastosowanie

Roskeę warto wykorzystywać do tworzenia rabat w miejscach zacienionych, w alpinariach, na skalniakach i skarpach – wszędzie tam, gdzie jest dobrze przepuszczalne podłoże nie zatrzymujące wody. Roślina dobrze radzi sobie pod drzewami i krzewami.

Wybrane gatunki i odmiany

  • Roscoea cautleyoides – nazywana rokseą chińską, kwiaty jasnożółte
  • Roscoea beesiana – jasne, prawie białe kwiaty
  • Roscoea auriculata 'Floriade' – purpurowe kwiaty
  • Roscoea purpurea 'Cinnamon Stick' – liliowe kwiaty, liście lekko czerwono nabiegłe
  • Roscoea purpurea 'Red Gurkha' – różowe kwiaty
  • Roscoea purpurea 'Purple streaker' – jasnoróżowe kwiaty


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iBulb