Śnieżnik (Chionodoxa) to rodzaj kwiatów cebulowych należących do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Naturalnie występują w obszarze basenu Morza Śródziemnomorskiego. Śnieżniki są bardzo podobne i blisko spokrewnione z cebulicami.

Nazwa naukowa pochodzi od greckich słów: chion – śnieg i doxa – duma, sława. Często kwiaty śnieżników są mocno, "dumnie" rozwarte i dobrze widoczne są pośród śniegu utrzymującego się w marcu w ogrodach.

Śnieżnik to roślina osiągająca 10-40 cm wysokości. Wytwarza zwykle 2 liście i cienką, brązową łodygę. 

Kwiaty w ilości od 1 do 15 są zebrane w luźne grona. Są one wyprostowane (w przeciwieństwie do zwykle wiszących u cebulicy) koloru niebieskiego, różowego i białego (rzadko). Okwiat jest złożony z 6 wolnych listków, tworzy gwiazdkowaty kształt i ma biały środek.

Kwitną od marca do kwietnia, dzięki czemu zaliczane są do najwcześniej kwitnących roślin w ogrodach.

Cebule cebulicy są małe i są okryte brązowymi tunikami.

Wymagania i uprawa

Śnieżniki wymagają miejsca słonecznego i radzą sobie w półcieniu. Najlepiej rosną na glebach piaszczystych, gliniastych, o dużej przepuszczalności. W związku z upodobaniem takich warunków bardzo dobrze znoszą suszę i źle reagują na dużą wilgotność.

Byliny te rozmnaża się poprzez cebule przybyszowe lub przez wysiewanie nasion zaraz po ich dojrzeniu.

Zastosowanie

Śnieżniki to rośliny idealne na rabaty bylinowe i skalniaki. Przy dobrych warunkach mogą się mocno rozsiewać i stać chwastami. Ich nasiona są roznoszone przez mrówki!

Rośliny te bardzo dobrze sprawdzają się sadzone w doniczkach na tarasie i balkonach.

Gatunki i odmiany

Do rodzaju śnieżnik należy ok. 6 gatunków. Bardzo łatwo je pomylić. Wszystkie łatwo się krzyżują między sobą (tworzą też mieszańce z cebulicami!). Do najbardziej znanych należą: 

  • śnieżnik lśniący (Chionodoxa luciliae) – średnica kwiatu ok. 3,5 cm, mało kwiatów w gronie, jasna lub rdzawobrązowa łodyga
  • śnieżnik sardeński (C. sardensis) – różni się od śnieżnika lśniącego kolorem kwiatów, które są niemal całe niebieskie (bardzo małe białe oczko w środku)
  • śnieżnik Forbesa (C. luciliae var. forbessi, syn. Chionodoxa forbessi) – po kilka, ciemno-niebieskich kwiatów (z wyraźnie odciętym białym środkiem) skierowanych ku górze. Bardzo często jest mylony ze śnieżnikiem lśniącym
  • śnieżnik Siehego (C. siehei)nieco większe kwiaty (do 3 cm średnicy) skierowane na zewnątrz, odcień bardziej fioletowy. Często mylony ze śnieżnikiem Forbesa (został wyodrębniony jako oddzielny gatunek w 2005)


Zdjęcia: iBulb