Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
35
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Kolorowe rośliny cebulowe. Pierwsze kwiaty wiosny

Kiedy pojawiają się pierwsze kwitnące rośliny cebulowe, dla ogrodników jest to znak, że zima się skończyła! Choć kalendarz często mówi inaczej, natura niezaprzeczalnie pokazuje, że się budzi i już w połowie lutego możemy cieszyć się pierwszymi, wiosennymi kwiatami!

Poznaj najpopularniejsze gatunki oraz dowiedz się, jak pielęgnować rośliny cebulowe kwitnące wiosną.

Rośliny cebulowe to kwitnące zwiastuny wiosny

Bogata kolorystyka kwiatów oraz mnogość gatunków i odmian roślin cebulowych rozświetli każdy ogród. Wystarczy już kilka kwitnących cebulek, aby wiosną zrobiło się kolorowo i radośnie.

Każdy kto zobaczy wiosenną rabatę pełną kwiatów roślin cebulowych przyzna, że nie sposób oprzeć się jej urokowi. Wyglądają pięknie w każdym ogrodzie, na każdej rabacie i w każdym towarzystwie.

Rośliny cebulowe to najwcześniej kwitnące kwiaty, nie bez powodu nazywane są więc zwiastunami wiosny!

wiosenne kwiaty cebulowe fot. PublicDomainPictures

Jeśli jesienią posadziliśmy cebule tulipanówkrokusów lub hiacyntów, to teraz czeka nas wielka przyjemność.

Kiedy pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty?

 • Najwcześniej, bo już w połowie lutego zaczyna kwitnąć przebiśnieg i rannik. Kwitną niestety dość krótko, bo tylko do końca marca. Warto jednak sadzić cebule tych roślin, gdyż tworzą pięknie kwitnące kępy.
 • Na początku marca kwitnie cebulica, krokus i tulipan.
 • Chwilę później, bo już od początku kwietnia kwitnie hiacynt, irys, narcyz i szafirek.
 • Na przełomie kwietnia i maja kwitnie szachownica kostkowata.
 • Czosnek kwitnie od połowy kwietnia.
 • Najpóźniej, bo dopiero w czerwcu zakwita pustynnik.

Pielęgnacja wiosennych kwiatów cebulowych

• OGŁAWIANIE KWIATÓW
Po przekwitnięciu tulipanów, czosnków, hiacyntów i szachownicy należy przeprowadzić zabieg tzw. ogławiania, czyli usunięcia kwiatostanów rośliny. Uniknie się w ten sposób strat energii rośliny, która poszłaby na zawiązywanie nasion, a tym samym zyska się "siły" do powiększania rozmiarów cebuli. Ważne jest jednak, by przy ogławianiu nie pozbawić roślin liści, gdyż zapewniają one prawidłowy przebieg fotosyntezy.

ogławianie tulipanów

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną rosną intensywnie przez 3-4 miesiące, po czym ich liście zaczynają zasychać – wyglądają wtedy mało dekoracyjnie.

• WYKOPYWANIE CEBUL
Na przełomie czerwca i lipca rośliny cebulowe kwitnące wiosną kończą wegetację i wchodzą w stan spoczynku. W tym okresie, pozostawienie cebul w glebie (w warunkach nadmiernej wilgotności i wysokiej temperatury) może powodować powstawanie zgnilizn. Wykopywanie pozwala na usunięcie chorych cebul oraz oddzielenie cebulek przybyszowych.

Cebule roślin kwitnących na wiosnę należy wykopywać pod koniec lipca – kiedy liście są już zaschnięte. Wyjątkiem jest przebiśnieg, którego cebule należy wykopać już w czerwcu.

Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne wykopywanie nie jest wskazane. Warto wykopać kilka cebulek – na próbę. Jeśli łuski są zabarwione na ciemnobrązowo – można wykopać resztę cebul danego gatunku. Nie należy wykopywać białych cebulek.

Jak wykopywać cebulki?

 • Cebulki należy wykopywać bardzo ostrożnie, aby nie przeciąć ich łopatą.
 • Wykopane cebule należy pozostawić do obeschnięcia na 2-3 tygodnie.
 • Po tym czasie cebule należy oczyścić z ziemi, resztek liści i korzeni. W przypadku narcyzów nie usuwamy korzeni!

Na ile czasu cebulki można zostawić w ziemi?

 • Co roku należy wykopywać cebule tulipanów,
 • hiacyntów co 1-2 lata,
 • narcyzów co 2-4 lata.
 • Pozostałe rośliny cebulowe kwitnące wiosną należy wykopywać wtedy, gdy zaczną słabiej kwitnąć, w wyniku ich nadmiernego zagęszczenia.

Przechowywane cebulki warto dobrze opisać – będzie to pomocne przy planowaniu kolejnych nasadzeń. Dzięki etykietom cebule się nie pomylą.

Wiosenne kwiaty cebulowe - kwitnienie sadzenie wykopywanie, tabela

Terminy kwitnienia, sadzenia i wykopywania cebul wiosennych kwiatów cebulowych.

• PRZECHOWYWANIE CEBULEK
Cebulki roślin cebulowych kwitnących wiosną należy przechowywać w drewnianych skrzynkach wyłożonych gazetą. Pomieszczenie musi być przewiewne i suche. Najlepiej przechowywać cebule w temperaturze około 20ºCWiększość cebulek przechowuje się bez przykrycia. Wyjątek stanowią cebule przebiśniegów i szachownicy – należy je przykryć piaskiem lub suchymi trocinami.

Nie należy przechowywać cebul w wilgotnych piwnicach! Nie należy także suszyć ich na słońcu, gdyż brązowe łuski szybko odpadają, a białe mięsiste łuski bardzo szybko przypalają się od promieni słonecznych!

sadzenie cebulek

Większość roślin cebulowych jest odpornych na mróz. Niektóre – np. hiacynty, narcyzy czy irysy, należy zabezpieczyć przed mrozem 5 cm warstwą torfu lub drobnej kory.

• SADZENIE ROŚLIN CEBULOWYCH KWITNĄCYCH WIOSNĄ
Rośliny cebulowe kwitnące wiosną należy sadzić na stanowiskach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Wspaniale wyglądają kwitnące dywany pod koronami drzew. Należy unikać sadzenia cebul w rzędach, okręgach – gdyż wygląda to nienaturalnie. Kwiaty najlepiej prezentują się w nasadzeniach naturalnych.

 • Narcyz, pustynnik i szachownica powinny być sadzone najwcześniej, bo już na przełomie sierpnia i września.
 • Pozostałe cebule – cebulicę, czosnek, hiacynt, irys, krokus, przebiśnieg, rannik, szafirek i tulipan należy sadzić na przełomie września i października.

Na jaką głębokość sadzić cebulki?

 • Zależy od wielkości cebul.
 • Cebule należy sadzić na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości.
 • Na glebach piaszczystych cebule należy sadzić głębiej, na gliniastych – płycej.
 • Cebule powinny być umieszczone w dołku pionowo, zalążkami pędów do góry.
 • Odstępy między cebulami zależą od wysokości roślin. Silnie rosnący pustynnik, czosnek oraz szachownica powinny być sadzone, co 30-40 cm, a niskie gatunki jak przebiśnieg oraz cebulica – co 4-5 cm.

szafirkiFot. Debbie Schiel/SXC krokusyFot. koikaori/SXC

Szafirek (Muscari)

Szafirki należy sadzić w dużych grupach (co najmniej 25 cebul), najlepiej wokół pni drzew. Okres kwitnienia szafirków przypada na czas, kiedy drzewa i krzewy pozbawione są jeszcze liści.

Krokus (Crocus)

Ze względu na małe liście i wczesne kwitnienie krokusy nadają się do sadzenia warstwowego. Najpierw należy posadzić duże cebule np. hiacyntów czy tulipanów i przykryć je warstwą ziemi aż do wierzchołków. Następnie na wierzchu sadzi się krokusy.

tulipanyFot. Paweł Romanowski narcyzFot. Ali Taylor/SXC

Tulipan (Tulipa)

Kwitną jedynie przez kilkanaście dni, ale ich niezwykła uroda czyni z nich najbardziej popularne wiosenne kwiaty cebulowe.

Narcyz (Narcissus)

Narcyzy mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Są bardziej uniwersalne w ogrodzie niż tulipany. Możemy sadzić je na trawnikach pod warunkiem, że wstrzymamy się z koszeniem trawnika aż do uschnięcia liści – 6 tygodni po przekwitnięciu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Makio Kusahara/Freeimages


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (13)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu