Krokusy i przebiśniegi wychodzą za wcześnie? Jak ochronić cebulki przed przymrozkami?

Przedwcześnie kwitnące rośliny cebulowe. Pierwsze wiosenne kwiaty czasem kwitną w styczniu i w lutym pod śniegiem.

Czy zauważyłaś, że Twoje rośliny cebulowe kwitną zdecydowanie za wcześnie, zaskakując Cię swoim przedwczesnym urokiem? Nie pozwól, aby niespodziewane kwitnienie stało się przyczyną ich zniszczenia! W tym artykule odkryjesz, jak skutecznie chronić swoje wiosenne kwiaty przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dowiedz się, jakie kroki podjąć, aby zapewnić im optymalne warunki do rozwoju i cieszyć się ich pięknem w pełni, w odpowiednim czasie. Nie czekaj, działaj już teraz i zabezpiecz swoje ogrodowe skarby.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
7

Po zimie swoimi kolorami jako pierwsze zachwycają posadzone jesienią kwiaty cebulowe. Chociaż zazwyczaj kwitną w okresie przedwiośnia, zdarza się, że wytwarzają liście i pąki z dużym wyprzedzeniem. Co zrobić, gdy wiosenne kwiaty wschodzą za wcześnie?

Rośliny cebulowe posadzone jesienią – kiedy kwitną?

Zastanawiasz się, kiedy kwitną rośliny cebulowe posadzone jesienią? Konkretny termin ich kwitnienia uzależniony jest od momentu umieszczenia cebul w gruncie, okresu wegetacji konkretnego gatunku, a także warunków atmosferycznych panujących w okresie końcówki zimy i przedwiośnia. Rośliny cebulowe sadzone późnym latem lub jesienią odznaczają się różnym terminem kwitnienia. Niektóre gatunki pojawiają się jako tak zwane zwiastuny wiosny w okresie przełomu zimy i wiosny. 

Już w lutym zaczynają kwitnąć pierwsze rośliny cebulowe, wśród których znajdują się: przebiśnieg (Galanthus nivalis), śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum), rannik zimowy (Eranthis hyemalis), krokus (Crocus vernus) oraz tulipany dzikie (Tulipa). Ich czas kwitnienia wydłuża się do marca, kiedy to dołączają inne wiosenne gatunki cebulowe takie jak: śnieżnik (Chionodoxa), cebulica syberyjska (Scilla), narcyz (Narcissus), szafirek (Muscari) oraz mniej znane puszkinie (Pushkinia scilloides).

Od kwietnia zaczynają kwitnąć kolejne gatunki, w tym tulipany (Tulipa), hiacynty (Hyacinthus), śniedek (Ornithogalum), irysy (Iris reticulata) oraz szachownice (Fritilaria meleagris). Maj przynosi kwitnienie zawilców (Anemone) i hiacyntowców, dzwonków hiszpańskich (Hyacinthoides hispanica), a pod koniec maja i w czerwcu rozkwitają czosnki ozdobne (Allium).

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Rośliny cebulowe kiełkują i zakwitają wcześniej? Sprawdź, dlaczego

Zazwyczaj w strefie klimatu umiarkowanego najwcześniejsze rośliny cebulowe powinny rozwijać pąki kwiatowe w lutym i marcu. Zdarza się jednak, że dzieje się to szybciej, a więc w styczniu – zwłaszcza po okresach odwilży i słonecznych dni. Jeśli po wytworzeniu liści przez cebule nadejdą śnieżyce i silne mrozy, rośliny będą narażone na uszkodzenie w wyniku działania niskich temperatur.

Aby chronić je przed takim scenariuszem, warto wiedzieć, dlaczego rośliny cebulowe kiełkują i zakwitają wcześniej. Przedwczesnemu wschodzeniu i kwitnieniu roślin cebulowych sprzyjają wysokie temperatury powietrza i gleby oraz zbyt płytkie posadzenie cebul.

Wiosenne kwiaty wschodzą za wcześnie – co zrobić?

Rośliny cebulowe są przeważnie odporne na działanie przymrozków. Nawet jeśli rozwiną one zbyt wcześniej liście czy pąki kwiatowe, nie zaszkodzą im temperatury do nawet -5 stopni Celsjusza. Inaczej sytuacja wygląda, gdy po okresie ocieplenia i słonecznej pogody przychodzi znowu fala silnych mrozów. Co zrobić, gdy wiosenne kwiaty wschodzą za wcześnie? Obserwować prognozy pogody i przykryć rośliny cebulowe, gdy temperatura ma spaść poniżej -5 stopni Celsjusza na okres kilku dni.

Zielone Pogotowie / YouTube


Czym przykrywać przedwcześnie kwitnące rośliny cebulowe?

Wiesz już, dlaczego rośliny cebulowe kiełkują i kwitną wcześniej. Teraz pora odpowiedzieć na pytanie, czym przykrywać takie przedwcześnie rozwijające się rośliny, gdy istnieje ryzyko wystąpienia silnych mrozów. W roli osłony od mrozu kwitnących cebul najlepiej sprawdzą się gałązki drzew i krzewów iglastych (stroisz), kora drzew iglastych oraz słoma. Pamiętaj! Wraz z poprawą pogody koniecznie trzeba zdjąć osłony z roślin.

Zdjęcie tytułowe: haidamac, Flower_Garden, protivnica / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści