Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Kwitnące zwiastuny wiosny – najpopularniejsze kwiaty cebulowe

Kiedy pojawiają się pierwsze kwitnące rośliny cebulowe, dla ogrodników jest to znak, że zima się skończyła! Choć kalendarz często mówi inaczej, natura niezaprzeczalnie pokazuje, że się budzi i już w połowie lutego możemy cieszyć się pierwszymi, wiosennymi kwiatami!

Poznaj najpopularniejsze gatunki oraz dowiedz się, jak pielęgnować rośliny cebulowe kwitnące wiosną.

Spis treści
Kiedy pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty Pielęgnacja wiosennych kwiatów cebulowych Zasady wykopywania wiosennych cebulek kwiatowych Przechowywanie cebulek wiosennych kwiatów Na ile czasu cebulki można zostawić w ziemi Sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną

Rośliny cebulowe to kwitnące zwiastuny wiosny. Bogata kolorystyka kwiatów oraz mnogość gatunków i odmian roślin cebulowych rozświetli każdy ogród. Wystarczy już kilka kwitnących cebulek, aby wiosną zrobiło się kolorowo i radośnie. Każdy kto zobaczy wiosenną rabatę pełną kwiatów roślin cebulowych przyzna, że nie sposób oprzeć się jej urokowi. Wyglądają pięknie w każdym ogrodzie, na każdej rabacie i w każdym towarzystwie.

Rośliny cebulowe to najwcześniej kwitnące kwiaty, nie bez powodu nazywane są więc zwiastunami wiosny!

Kiedy pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty?

 • Najwcześniej, bo już w połowie lutego zaczyna kwitnąć przebiśnieg i rannik. Kwitną niestety dość krótko, bo tylko do końca marca. Warto jednak sadzić cebule tych roślin, gdyż tworzą pięknie kwitnące kępy.
 • Na początku marca kwitnie cebulica, krokus i tulipan.
 • Chwilę później, bo już od początku kwietnia kwitnie hiacynt, irys, narcyz i szafirek.
 • Na przełomie kwietnia i maja kwitnie szachownica kostkowata.
 • Czosnek kwitnie od połowy kwietnia.
 • Najpóźniej, bo dopiero w czerwcu zakwita pustynnik.

To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie
Przeczytaj także
To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie

Pielęgnacja wiosennych kwiatów cebulowych

Podlewanie i nawożenie

Nasze rabaty z roślinami cebulowymi muszą być umiarkowanie podlewane w razie suszy. Wiosną jest to szczególnie ważne, gdyż po zimie wszystkie rośliny potrzebują wody do prawidłowego rozwoju. Należy przy tym pamiętać, że cebule i bulwy to organy podziemne, które bardzo źle znoszą ciągle stale wilgotne podłoże – dość szybko zaczynają gnić, a gdy już to się stanie trudno je ponownie doprowadzić do zdrowia.

Rośliny cebulowe nawozi się najczęściej podczas sadzenia, ale często zabieg ten powtarzamy, gdy pojawią się ich pierwsze zielone liście. Więcej informacji dotyczących nawożenia kwiatów cebulowych znajdziesz w artykule: Nawożenie roślin cebulowych.

Ogławianie kwiatów

Po przekwitnięciu tulipanów, czosnków, hiacyntów i szachownicy należy przeprowadzić zabieg tzw. ogławiania, czyli usunięcia kwiatostanów rośliny. Uniknie się w ten sposób strat energii rośliny, która poszłaby na zawiązywanie nasion, a tym samym zyska się "siły" do powiększania rozmiarów cebuli. Ważne jest jednak, by przy ogławianiu nie pozbawić roślin liści, gdyż zapewniają one prawidłowy przebieg fotosyntezy.

ogławianie tulipanów

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną rosną intensywnie przez 3-4 miesiące, po czym ich liście zaczynają zasychać – wyglądają wtedy mało dekoracyjnie.

Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat
Przeczytaj także
Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat

Zasady wykopywania wiosennych cebulek kwiatowych

Na przełomie czerwca i lipca rośliny cebulowe kwitnące wiosną kończą wegetację i wchodzą w stan spoczynku. W tym okresie, pozostawienie cebul w glebie (w warunkach nadmiernej wilgotności i wysokiej temperatury) może powodować powstawanie zgnilizn. Wykopywanie pozwala na usunięcie chorych cebul oraz oddzielenie cebulek przybyszowych.

Kiedy wykopywać cebulki?

Cebule roślin kwitnących na wiosnę należy wykopywać pod koniec lipca – kiedy liście są już zaschnięte. Wyjątkiem jest przebiśnieg, którego cebule należy wykopać już w czerwcu.

Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne wykopywanie nie jest wskazane. Warto wykopać kilka cebulek – na próbę. Jeśli łuski są zabarwione na ciemnobrązowo – można wykopać resztę cebul danego gatunku. Nie należy wykopywać białych cebulek.

Jak wykopywać cebule?

Cebulki należy wykopywać bardzo ostrożnie, aby nie przeciąć ich łopatą. Po wykopaniu cebule należy pozostawić do obeschnięcia na 2-3 tygodnie. Po tym czasie cebule należy oczyścić z ziemi, resztek liści i korzeni.

W przypadku wykopywania cebulek narcyzów nie usuwamy ich korzeni!

Wiosenne kwiaty cebulowe - kwitnienie sadzenie wykopywanie

Terminy kwitnienia, sadzenia i wykopywania cebul wiosennych kwiatów cebulowych.

Przechowywanie cebulek wiosennych kwiatów

Cebulki roślin cebulowych kwitnących wiosną należy przechowywać w drewnianych skrzynkach wyłożonych gazetą. Pomieszczenie musi być przewiewne i suche. Najlepiej przechowywać cebule w temperaturze około 20ºCWiększość cebulek przechowuje się bez przykrycia. Wyjątek stanowią cebule przebiśniegów i szachownicy – należy je przykryć piaskiem lub suchymi trocinami.

Nie należy przechowywać cebul w wilgotnych piwnicach! Nie należy także suszyć ich na słońcu, gdyż brązowe łuski szybko odpadają, a białe mięsiste łuski bardzo szybko przypalają się od promieni słonecznych!

Przechowywane cebulki warto dobrze opisać – będzie to pomocne przy planowaniu kolejnych nasadzeń. Dzięki etykietom cebule się nie pomylą.

Na ile czasu cebulki można zostawić w ziemi?

 • Tulipany wykopujemy co roku
 • Hiacynty co 1-2 lata
 • Narcyzy co 2-4 lata
 • Pozostałe rośliny cebulowe należy wykopywać wtedy, gdy zaczną słabiej kwitnąć, w wyniku ich nadmiernego zagęszczenia.

sadzenie cebulek

Większość roślin cebulowych jest odpornych na mróz. Niektóre – np. hiacynty, narcyzy czy irysy, należy zabezpieczyć przed mrozem 5 cm warstwą torfu lub drobnej kory.

Sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną należy sadzić na stanowiskach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Wspaniale wyglądają kwitnące dywany pod koronami drzew. Należy unikać sadzenia cebul w rzędach, okręgach – gdyż wygląda to nienaturalnie. Kwiaty najlepiej prezentują się w nasadzeniach naturalnych.

Kiedy sadzić cebulki?

 • Narcyz, pustynnik i szachownica powinny być sadzone najwcześniej, bo już na przełomie sierpnia i września.
 • Pozostałe cebule – cebulicę, czosnek, hiacynt, irys, krokus, przebiśnieg, rannik, szafirek i tulipan należy sadzić na przełomie września i października.

Jak sadzić cebulki?

 • Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebul.
 • Cebule należy sadzić na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości.
 • Na glebach piaszczystych cebule należy sadzić głębiej, na gliniastych – płycej.
 • Cebule powinny być umieszczone w dołku pionowo, zalążkami pędów do góry.
 • Odstępy między cebulami zależą od wysokości roślin. Silnie rosnący pustynnik, czosnek oraz szachownica powinny być sadzone, co 30-40 cm, a niskie gatunki jak przebiśnieg oraz cebulica – co 4-5 cm.

szafirki Fot. Debbie Schiel/SXC krokusy Fot. koikaori/SXC

Szafirek (Muscari)

Szafirki należy sadzić w dużych grupach (co najmniej 25 cebul), najlepiej wokół pni drzew. Okres kwitnienia szafirków przypada na czas, kiedy drzewa i krzewy pozbawione są jeszcze liści.

Krokus (Crocus)

Ze względu na małe liście i wczesne kwitnienie krokusy nadają się do sadzenia warstwowego. Najpierw należy posadzić duże cebule np. hiacyntów czy tulipanów i przykryć je warstwą ziemi aż do wierzchołków. Następnie na wierzchu sadzi się krokusy.

tulipany Fot. Paweł Romanowski narcyz Fot. Ali Taylor/SXC

Tulipan (Tulipa)

Kwitną jedynie przez kilkanaście dni, ale ich niezwykła uroda czyni z nich najbardziej popularne wiosenne kwiaty cebulowe.

Narcyz (Narcissus)

Narcyzy mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Są bardziej uniwersalne w ogrodzie niż tulipany. Możemy sadzić je na trawnikach pod warunkiem, że wstrzymamy się z koszeniem trawnika aż do uschnięcia liści – 6 tygodni po przekwitnięciu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Faye Cornish/Unsplash, Makio Kusahara/Freeimages

Autor
Kwitnące zwiastuny wiosny – najpopularniejsze kwiaty cebulowe
Kwitnące zwiastuny wiosny – najpopularniejsze kwiaty cebulowe
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (18)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)