Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
3
Okazje

Przedwczesne kwitnienie roślin cebulowych

Kwiaty cebulowe jak hiacynty, narcyzy, krokusy czy szafirki są bardzo często wybierane do przydomowych ogrodów, ponieważ rozpoczynają swoje kwitnienie wcześniej niż pozostałe rośliny. Pierwsze pąki rozwijają się już w marcu i wnoszą kolor na niezupełnie jeszcze przebudzone po zimie rabaty. Niekiedy jednak zdarza się, że zaczynają kiełkować zdecydowanie za wcześnie. Co zrobić, by ochronić je wtedy przed zimowymi mrozami?

 

Kiedy kwitną rośliny cebulowe sadzone jesienią?

Wiosenne rośliny cebulowe sadzimy najczęściej od września do października. Jeśli zrobimy to w odpowiednim momencie, a warunki będą dla nich optymalne, pierwsze kwiaty powinny pojawić się początkiem wiosny. Cieszące się ogromną popularnością krokusy i narcyzy rozwijają swoje pąki w marcu, z kolei hiacynty, szafirki czy tulipany w kwietniu. Spośród wszystkich roślin cebulowych najwcześniej, bo już w lutym, zakwitają przebiśniegi.

Dlaczego rośliny cebulowe kiełkują i zakwitają wcześniej?

Za wschodzenie roślin cebulowych w styczniu, a niekiedy jeszcze wcześniej, odpowiada wyższa od średniej temperatura powietrza oraz gleby. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, cebulki zaczynają wytwarzać liście, a czasami nawet pączki kwiatów. Zbyt wczesnym wschodom sprzyja także posadzenie cebulek zbyt płytko, ponieważ wierzchnia warstwa gleby jest nagrzewana promieniami słonecznymi, a ciepło pobudza rośliny do rozwoju.

Co zrobić, gdy wiosenne kwiaty wschodzą zbyt wcześnie?

Kwitnące wczesną wiosną rośliny zazwyczaj są odporne na niewielkie przymrozki, jednak mrozy powracające po czasowej odwilży mogą stanowić dla nich zagrożenie. Dlatego, gdy pierwsze listki przebijają się przez glebę, należy śledzić prognozę prognozy. Temperatury na poziomie około -3℃ czy -5℃ nie zmuszają nas do podejmowania działania. Okrycie wówczas roślin jeszcze mocniej by je pobudziło. Natomiast, gdy przewidywane są spadki temperatur do -10℃, konieczne jest ich zabezpieczenie. Możemy wykorzystać korę, gałązki z drzew iglastych czy słomę. Nie nadają się do tego wilgotne o tej porze roku liście, które mogą stać się źródłem chorób grzybowych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: jplenio / Pixabay
G.T.

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT