Logo
Logo

Przedwczesne kwitnienie roślin cebulowych

Kwiaty cebulowe jak hiacynty, narcyzy, krokusy czy szafirki są bardzo często wybierane do przydomowych ogrodów, ponieważ rozpoczynają swoje kwitnienie wcześniej niż pozostałe rośliny. Pierwsze pąki rozwijają się już w marcu i wnoszą kolor na niezupełnie jeszcze przebudzone po zimie rabaty. Niekiedy jednak zdarza się, że zaczynają kiełkować zdecydowanie za wcześnie. Co zrobić, by ochronić je wtedy przed zimowymi mrozami?

Kiedy kwitną rośliny cebulowe sadzone jesienią?

Wiosenne rośliny cebulowe sadzimy najczęściej od września do października. Jeśli zrobimy to w odpowiednim momencie, a warunki będą dla nich optymalne, pierwsze kwiaty powinny pojawić się początkiem wiosny. Cieszące się ogromną popularnością krokusy i narcyzy rozwijają swoje pąki w marcu, z kolei hiacynty, szafirki czy tulipany w kwietniu. Spośród wszystkich roślin cebulowych najwcześniej, bo już w lutym, zakwitają przebiśniegi.

Dlaczego rośliny cebulowe kiełkują i zakwitają wcześniej?

Za wschodzenie roślin cebulowych w styczniu, a niekiedy jeszcze wcześniej, odpowiada wyższa od średniej temperatura powietrza oraz gleby. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, cebulki zaczynają wytwarzać liście, a czasami nawet pączki kwiatów. Zbyt wczesnym wschodom sprzyja także posadzenie cebulek zbyt płytko, ponieważ wierzchnia warstwa gleby jest nagrzewana promieniami słonecznymi, a ciepło pobudza rośliny do rozwoju.

Co zrobić, gdy wiosenne kwiaty wschodzą zbyt wcześnie?

Kwitnące wczesną wiosną rośliny zazwyczaj są odporne na niewielkie przymrozki, jednak mrozy powracające po czasowej odwilży mogą stanowić dla nich zagrożenie. Dlatego, gdy pierwsze listki przebijają się przez glebę, należy śledzić prognozę prognozy. Temperatury na poziomie około -3℃ czy -5℃ nie zmuszają nas do podejmowania działania. Okrycie wówczas roślin jeszcze mocniej by je pobudziło. Natomiast, gdy przewidywane są spadki temperatur do -10℃, konieczne jest ich zabezpieczenie. Możemy wykorzystać korę, gałązki z drzew iglastych czy słomę. Nie nadają się do tego wilgotne o tej porze roku liście, które mogą stać się źródłem chorób grzybowych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: jplenio / Pixabay
G.T.

Autor
Przedwczesne kwitnienie roślin cebulowych
Przedwczesne kwitnienie roślin cebulowych
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Mirka

29-09-2021 07:48

Ja nic nie robię z kwiatami cebulowymi, które wcześniej wyrosły i zakwitły. Przez wiele lat próbowałam wielu różnych sposobów i prawda jest taka, że jeśli poprawi się pogoda - to kwiaty przetrwają. Jeśli przyjdzie -20 to padną.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Twoja strona ogrodu