Logo
Logo
4
Okazje

Przedwczesne kwitnienie roślin cebulowych

Kwiaty cebulowe jak hiacynty, narcyzy, krokusy czy szafirki są bardzo często wybierane do przydomowych ogrodów, ponieważ rozpoczynają swoje kwitnienie wcześniej niż pozostałe rośliny. Pierwsze pąki rozwijają się już w marcu i wnoszą kolor na niezupełnie jeszcze przebudzone po zimie rabaty. Niekiedy jednak zdarza się, że zaczynają kiełkować zdecydowanie za wcześnie. Co zrobić, by ochronić je wtedy przed zimowymi mrozami?

 

Kiedy kwitną rośliny cebulowe sadzone jesienią?

Wiosenne rośliny cebulowe sadzimy najczęściej od września do października. Jeśli zrobimy to w odpowiednim momencie, a warunki będą dla nich optymalne, pierwsze kwiaty powinny pojawić się początkiem wiosny. Cieszące się ogromną popularnością krokusy i narcyzy rozwijają swoje pąki w marcu, z kolei hiacynty, szafirki czy tulipany w kwietniu. Spośród wszystkich roślin cebulowych najwcześniej, bo już w lutym, zakwitają przebiśniegi.

Dlaczego rośliny cebulowe kiełkują i zakwitają wcześniej?

Za wschodzenie roślin cebulowych w styczniu, a niekiedy jeszcze wcześniej, odpowiada wyższa od średniej temperatura powietrza oraz gleby. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, cebulki zaczynają wytwarzać liście, a czasami nawet pączki kwiatów. Zbyt wczesnym wschodom sprzyja także posadzenie cebulek zbyt płytko, ponieważ wierzchnia warstwa gleby jest nagrzewana promieniami słonecznymi, a ciepło pobudza rośliny do rozwoju.

Co zrobić, gdy wiosenne kwiaty wschodzą zbyt wcześnie?

Kwitnące wczesną wiosną rośliny zazwyczaj są odporne na niewielkie przymrozki, jednak mrozy powracające po czasowej odwilży mogą stanowić dla nich zagrożenie. Dlatego, gdy pierwsze listki przebijają się przez glebę, należy śledzić prognozę prognozy. Temperatury na poziomie około -3℃ czy -5℃ nie zmuszają nas do podejmowania działania. Okrycie wówczas roślin jeszcze mocniej by je pobudziło. Natomiast, gdy przewidywane są spadki temperatur do -10℃, konieczne jest ich zabezpieczenie. Możemy wykorzystać korę, gałązki z drzew iglastych czy słomę. Nie nadają się do tego wilgotne o tej porze roku liście, które mogą stać się źródłem chorób grzybowych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: jplenio / Pixabay
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!