Jak dbać o rośliny cebulowe? Krok po kroku, miesiąc po miesiącu

Najpopularniejsze spośród roślin cebulowych to oczywiście tulipany, lilie, bulwiaste mieczyki oraz kłączowe dalie. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, ważne jest odpowiednie dbanie o nie przez cały rok. Nie wszystkie z tych roślin zimują w gruncie, dlatego należy pamiętać, kiedy sadzić je oraz kiedy wykopywać je z ziemi, aby były zdrowe i pięknie kwitły w kolejnym sezonie. Sprawdź nasz poradnik dbania o rośliny cebulowe w pigułce!

Posłuchaj
00:00
58
Spis treści
Zadbaj o najlepszy termin sadzenia! Pielęgnuj i prawidłowo dbaj o cebulki po kwitnieniu! Nie martw się, gdy minął termin sadzenia!

TERMINY: Sadzenie roślin cebulowych

Terminy sadzenia roślin cebulowych są związane z ich naturalnym rytmem życiowym oraz temperaturą otoczenia. Chodzi o to, aby wysadzić roślinę do ziemi tuż zanim zacznie ona wytwarzać korzenie, potrzebne do tego, aby w momencie kiełkowania miała dostateczne zaopatrzenie w wodę.

Z gatunkami niezimującymi w gruncie sprawa jest prosta: sadzi się je wiosną, na ogół pod koniec kwietnia i na początku maja, by późne przymrozki nie zniszczyły wychodzących liści. Są to rośliny kwitnące latem i jesienią, czyli begonie, lilie, mieczyki, kanny pacioreczniki i inne.

Z gatunkami zimującymi w gruncie sytuacja jest bardziej skomplikowana. Są to rośliny kwitnące wiosną i wymagają sadzenia "odpowiednio późno" w drugiej połowie lata i jesienią. Terminy ich sadzenia są w ramkach poniżej:

Sierpień-wrzesień

Sierpień-październik

Sierpień-listopad

Październik do przymrozków

PIELĘGNACJA: Przed i po kwitnieniu

Marzec – po ustąpieniu mrozów cebule tulipanów, hiacyntów i narcyzów podsypać nawozem wieloskładnikowym 30 g/m2, delikatnie wymieszać go z ziemią, po czym podlać rośliny.

Kwiecień – w trzy tygodnie po pierwszym nawożeniu powtórzyć zabieg. Posadzić bulwy mieczyków (w odstępach co 20 cm na głębokości 6-10 cm).

Maj – jeśli na trawniku rosną szafirki, narcyzy, tulipany lub krokusy nie kosić trawy, dopóki roślinom cebulowym nie zżółkną liście. Podlewać je obficie co 7-10 dni, zasilać co tydzień do początku czerwca, usuwać główki (tylko!) narcyzów i tulipanów – nie tracą siły na wytworzenie nasion, a rośnie cebula. Po 15 maja wysadzić dalie i paciorecznik (w słońcu) oraz begonie (w półcieniu).

Czerwiec – gdy liście zaczną żółknąć przerwać podlewanie tulipanów, narcyzów i hiacyntów. Rośliny posadzone w donicach odstawić na bok, pozostawić do całkowitego zaschnięcia liści, potem można wykopać. Szafirki, narcyzy, szachownice cesarskie – jeśli rosły w jednym miejscu 4-5 lat, przesadzić dzieląc. To ostatni moment na posadzenie cebul roślin kwitnących latem i jesienią.

Lipiec – z dalii, mieczyków, begonii, kosaćców oraz lilii w celu przedłużenia kwitnienia usuwać przekwitłe kwiaty. Co 10-14 dni rośliny nawozić. Podlewać raz na kilka dni, rano, nie mocząc liści.

Sierpień – posadzić kwitnące jesienią zimowity i jesienne krokusy, jeśli gleba jest kwaśna – wapnować. W drugiej połowie miesiąca posadzić narcyzy i szachownicę cesarską.

Wrzesień – zacząć sadzić kolejno: cebulice, przebiśniegi, krokusy wiosenne; tulipany i szafirki. Po pierwszych przymrozkach wykopać dalie, mieczyki, begonie. Jeśli lilie rosły długo w jednym miejscu – wykopać, podzielić, posadzić natychmiast na nowe miejsce, gdzie uprzednio nie rosły żadne cebulowe.

Październik – do połowy miesiąca sadzić tulipany, szafirki, lilie, konwalie, czosnki ozdobne, szachownicę kostkowatą.

SPÓŹNIENIE: Co robić, gdy nie posadziliśmy cebulek w podanym czasie?

Jeśli spóźniliśmy się z sadzeniem, nie wszystko jest stracone – gdy nie ma mrozów można coś dosadzać nawet w grudniu! Olbrzymia zaletą roślin cebulowych jest bowiem to, że potrafią bez szwanku przetrwać dłuższe okresy niedoboru wody i startują ze wzrostem natychmiast, gdy poczują ją wokół siebie.


Tekst: Ewa Ziegler, zdjęcie tytułowe: Peggy und Marco Lachmann-Anke/Pixabay

"Rośliny cebulowe" to umowna nazwa używana w branży ogrodniczej opisująca wszystkie byliny wytwarzające przetrwalnikowe organy podziemne, tj. cebule, bulwy, kłącza itd.
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Cebulica dwulistna Scilla bifolia

Pustynnik olbrzymi Eremurus robustus

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści