Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jak dbać o rośliny cebulowe? Krok po kroku, miesiąc po miesiącu

Najpopularniejsze spośród roślin cebulowych to oczywiście tulipany, lilie, bulwiaste mieczyki oraz kłączowe dalie. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, ważne jest odpowiednie dbanie o nie przez cały rok. Nie wszystkie z tych roślin zimują w gruncie, dlatego należy pamiętać, kiedy sadzić je oraz kiedy wykopywać je z ziemi, aby były zdrowe i pięknie kwitły w kolejnym sezonie. Sprawdź nasz poradnik dbania o rośliny cebulowe w pigułce!

Spis treści
Zadbaj o najlepszy termin sadzenia! Pielęgnuj i prawidłowo dbaj o cebulki po kwitnieniu! Nie martw się, gdy minął termin sadzenia!

TERMINY: Sadzenie roślin cebulowych

Terminy sadzenia roślin cebulowych są związane z ich naturalnym rytmem życiowym oraz temperaturą otoczenia. Chodzi o to, aby wysadzić roślinę do ziemi tuż zanim zacznie ona wytwarzać korzenie, potrzebne do tego, aby w momencie kiełkowania miała dostateczne zaopatrzenie w wodę.

Z gatunkami niezimującymi w gruncie sprawa jest prosta: sadzi się je wiosną, na ogół pod koniec kwietnia i na początku maja, by późne przymrozki nie zniszczyły wychodzących liści. Są to rośliny kwitnące latem i jesienią, czyli begonie, lilie, mieczyki, kanny pacioreczniki i inne.

Z gatunkami zimującymi w gruncie sytuacja jest bardziej skomplikowana. Są to rośliny kwitnące wiosną i wymagają sadzenia "odpowiednio późno" w drugiej połowie lata i jesienią. Terminy ich sadzenia są w ramkach poniżej:

Sierpień-wrzesień

Sierpień-październik

Sierpień-listopad

Październik do przymrozków

PIELĘGNACJA: Przed i po kwitnieniu

Marzec – po ustąpieniu mrozów cebule tulipanów, hiacyntów i narcyzów podsypać nawozem wieloskładnikowym 30 g/m2, delikatnie wymieszać go z ziemią, po czym podlać rośliny.

Kwiecień – w trzy tygodnie po pierwszym nawożeniu powtórzyć zabieg. Posadzić bulwy mieczyków (w odstępach co 20 cm na głębokości 6-10 cm).

Maj – jeśli na trawniku rosną szafirki, narcyzy, tulipany lub krokusy nie kosić trawy, dopóki roślinom cebulowym nie zżółkną liście. Podlewać je obficie co 7-10 dni, zasilać co tydzień do początku czerwca, usuwać główki (tylko!) narcyzów i tulipanów – nie tracą siły na wytworzenie nasion, a rośnie cebula. Po 15 maja wysadzić dalie i paciorecznik (w słońcu) oraz begonie (w półcieniu).

Czerwiec – gdy liście zaczną żółknąć przerwać podlewanie tulipanów, narcyzów i hiacyntów. Rośliny posadzone w donicach odstawić na bok, pozostawić do całkowitego zaschnięcia liści, potem można wykopać. Szafirki, narcyzy, szachownice cesarskie – jeśli rosły w jednym miejscu 4-5 lat, przesadzić dzieląc. To ostatni moment na posadzenie cebul roślin kwitnących latem i jesienią.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Lipiec – z dalii, mieczyków, begonii, kosaćców oraz lilii w celu przedłużenia kwitnienia usuwać przekwitłe kwiaty. Co 10-14 dni rośliny nawozić. Podlewać raz na kilka dni, rano, nie mocząc liści.

Sierpień – posadzić kwitnące jesienią zimowity i jesienne krokusy, jeśli gleba jest kwaśna – wapnować. W drugiej połowie miesiąca posadzić narcyzy i szachownicę cesarską.

Wrzesień – zacząć sadzić kolejno: cebulice, przebiśniegi, krokusy wiosenne; tulipany i szafirki. Po pierwszych przymrozkach wykopać dalie, mieczyki, begonie. Jeśli lilie rosły długo w jednym miejscu – wykopać, podzielić, posadzić natychmiast na nowe miejsce, gdzie uprzednio nie rosły żadne cebulowe.

Październik – do połowy miesiąca sadzić tulipany, szafirki, lilie, konwalie, czosnki ozdobne, szachownicę kostkowatą.

SPÓŹNIENIE: Co robić, gdy nie posadziliśmy cebulek w podanym czasie?

Jeśli spóźniliśmy się z sadzeniem, nie wszystko jest stracone – gdy nie ma mrozów można coś dosadzać nawet w grudniu! Olbrzymia zaletą roślin cebulowych jest bowiem to, że potrafią bez szwanku przetrwać dłuższe okresy niedoboru wody i startują ze wzrostem natychmiast, gdy poczują ją wokół siebie.


Tekst: Ewa Ziegler, zdjęcie tytułowe: Peggy und Marco Lachmann-Anke/Pixabay

"Rośliny cebulowe" to umowna nazwa używana w branży ogrodniczej opisująca wszystkie byliny wytwarzające przetrwalnikowe organy podziemne, tj. cebule, bulwy, kłącza itd.
Autor
Jak dbać o rośliny cebulowe? Krok po kroku, miesiąc po miesiącu
Jak dbać o rośliny cebulowe? Krok po kroku, miesiąc po miesiącu
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (26)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl