Śniedek (Ornithogalum) to rodzaj roślin cebulowych kwitnących wiosną należących do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Zaliczamy do niego ok. 130 gatunków. W naturze można je znaleźć w Europie (najwięcej znajdziemy w obszarze basenu Morza Śródziemnomorskiego), Azji, Afryce (głownie południowej).
Wśród śniedków znajdziemy rośliny osiągające zarówno 15 jak 100 cm wysokości. Posiadają liście odziomkowe, wzniesione lub pokładające się wzdłuż ziemi. Zależnie od gatunku mogą być lancetowate (równowąskie) lub odwrotnie jajowate, płaskie lub rynienkowate, posiadać orzęsiony brzeg lub białą linię na środku górnej powierzchni blaszki.
Kwiaty śniedków są zebrane w grona o różnym kształcie. Mogą być piramidalne, kuliste, cylindryczne, złożone z od 2 do wielu kwiatów. Przysadki kwiatów śniedków są zwykle jasne i widoczne. Płatków okwiatu jest 6. Są białe i pojawiają się w kwietniu i maju (wyjątkiem jest śniedek wątpliwy, Ornithogalum dubium, który jest pomarańczowy lub czerwony i posadzony w ogrodzie kwitnie w lecie – od lipca do września).
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Organem podziemnym jest cebula z białą lub jasnobrązową łuską.
Niektóre gatunki mogą być trujące (uszkadzają mięsień sercowy!).
Wymagania i uprawa
Śniedki rosną na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Najlepiej się czują w podłożu przepuszczalnym, żyznym z dodatkiem próchnicy. Dobrze też, aby pH podłoża było obojętne. Rośliny potrzebują umiarkowanego podlewania. Tak jak pozostałe rośliny cebulowe, śniedki można nawozić w ok. dwa tygodnie po posadzeniu.
Cebulki sadzi się jesienią na ok 10 cm głębokości. Niezimotrwałe odmiany, które kwitną latem (śniedek wątpliwy) sadzi się w IV-V na głębokość 5 cm. Wytrzymują mrozy do -15°C.
Przed zimą cebulki niektórych śniedków (np. śniedka wątpliwego) warto wykopać i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu zadołowane w piach lub substrat.
Rośliny rozmnaża się przez cebulki przybyszowe.
Zastosowanie
Śniedki sadzimy na rabatach wiosennych i nie tylko. Wspaniale sprawdzają się sąsiadując z niższymi krzewami i kwiatami. Dobrze czują się na nasadzeniach tzw. łąkowych. Niektóre gatunki uprawia się w donicach i na kwiat cięty.
W dogodnych warunkach śniedki mogą stać się roślinami inwazyjnymi.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Wybrane gatunki
- śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum)
- śniedek wiechowaty (Ornithogalum thyrsoides)
- śniedek zwisły (Ornithogalum nutans)
- śniedek Buchego (Ornithogalum boucheanum)
- śniedek wątpliwy (Ornithogalum dubium)
Ciekawostki
Czasem można spotkać śniedki pod nazwą śpioszki. Wzięła się ona z tego, że rośliny te w pochmurne dni nie otwierają swoich kwiatów.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iBulb