Logo
Logo

Uroczy śniedek pojawił się w Biedronce. Dzięki takiej pielęgnacji będzie uginał się od kwiatów

Coraz więcej roślin doniczkowych pojawia się w popularnych dyskontach. Od zamiokulkasa, po kalateę. Już dzisiaj możecie dostać niezwykłej urody roślinę, która wywodzi się prosto z Afryki. To śniedek wątpliwy, który występuje w odcieniach pomarańczu, koralu czy czerwonego. Ma niezwykły kwiatostan, który często składa się nawet z 15-20 kwiatów. Jego pielęgnacja nie powinna nastręczać wam zbytnich problemów, dlatego warto pokusić się i nabyć go właśnie teraz, gdy okazy są wyjątkowo ładne i bujne.

Spis treści
Śniedek wątpliwy - prawidłowa pielęgnacja i sposób na obfite kwitnienie Żółknięcie liści śniedka zwyczajnego - możliwe przyczyny i remedium

Śniedek wątpliwy, bo to jego pełna nazwa, jest rośliną o smukłej, dość grubej łodyżce, która u podstawy na rozłożyste i szpiczaste liście. Kwiaty o kolorze pomarańczowym lub bladoczerwonym królują na górze, rozkwitając w różnych odstępach czasowych. Należy pamiętać o tym, że jest to roślina trująca. Nie tylko dla kotów czy psów, ale także dla ludzi. Zjedzenie drobnej części przez pupila może doprowadzić do mdłości czy wymiotów, dlatego ważne jest, aby była postawiona dostatecznie wysoko. Najlepiej z dala od najmłodszych domowników. Mimo swojej natury, to przepiękna roślina, która przez długi czas kwitnie i zdobi mieszkanie. Warto dodać ją do swojej kolekcji, jeżeli lubicie takie, które wdzięczą się kwiatami o tej porze roku.

Śniedek w promocji w Biedronce. Musicie zapewnić mu tę 1 rzecz, aby pięknie kwitł

Podczas wyboru śniedka wątpliwego w sklepie, zwróćcie uwagę przede wszystkim na stan ziemi czy liści. Powinny być delikatnie mięsiste i nie schnąć na rantach. W dyskontach czy sklepach budowlanych mogą być często przechowywane w nieodpowiednich warunkach, dlatego tez natychmiastowa opieka po przyjściu do domu to podstawa. Z reguły śniedek nie lubi wilgotnych pomieszczeń oraz takich, w których panuje przeciąg.

Ich wrażliwe kwiaty mogą więdnąć, doprowadzając roślinę do opłakanego stanu. Najważniejszym krokiem jest zapewnienie podłoża, najlepiej z perlitem. Przesadźcie roślinę i sprawdźcie stan cebuli. Przelewając ją i zapewniając nieodpowiedni drenaż wody, gwarantujemy szybkie gnicie i pojawienie się chorób grzybowych. Śniedek wątpliwy może być utrzymywany w temperaturze pokojowej - 20-22 stopni Celsjusza. To optymalne dla niego warunki, aby mógł w pełni rozkwitnąć.

 

Jak wspomniałam wcześniej, źle znosi zbyt wysoką wilgotność powietrza oraz słabą cyrkulację. To może prowadzić do pojawiania się mączniaka. Zapewniając dobry drenaż, odpowiednią temperaturę i warunki do rozrostu możemy być pewni, ze roślina będzie zdobiła nasze parapety przez długi czas. Nie zapomnijcie o nawożeniu, gdyż to kluczowe przy kwitnieniu rośliny. Wystarczy używać nawozu do roślin kwitnących raz w miesiącu. To pozwoli na rozwinięcie się w pełni.

Rośliny cebulowe w doniczkach powinny mieć odpowiedni drenaż. Na dno wsypmy keramzyt lub drobne kamyczki, które ułatwią optymalne nawodnienie, nie przyczyniając się do gnicia cebuli.

Dlaczego liście śniedka żółkną? Kilka możliwych przyczyn

Żółknięcie liści śniedka nie zawsze powinno nas niepokoić. Jest oczywiście tego powód - gdy roślina przekwita i przechodzi w powolny stan spoczynku, jej liście obumierają i żółkną. To całkiem naturalny proces, któremu nie powinniśmy się dziwić. W tym okresie nie nawozimy już i staramy się wyciszać delikatnie podlewanie.

Jest jednak przypadek, gdy żółknięcie liści następuje w fazie kwitnienia lub tuż przed nią. To niepokojące objawy, które mogą świadczyć przede wszystkim o złym nasłonecznieniu. To ono przeważnie powoduje, że rozkwit jest zahamowany. Innym problemem jest zbytnie podlewanie lub ubogie nawożenie w trakcie wegetacji. Optymalna opieka zapewni jednak roślinie powrót do normalnego staniu.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Kit Leong / Adobe Stock

Autor
Uroczy śniedek pojawił się w Biedronce. Dzięki takiej pielęgnacji będzie uginał się od kwiatów
Uroczy śniedek pojawił się w Biedronce. Dzięki takiej pielęgnacji będzie uginał się od kwiatów
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny