Śniedek wątpliwy, bo to jego pełna nazwa, jest rośliną o smukłej, dość grubej łodyżce, która u podstawy na rozłożyste i szpiczaste liście. Kwiaty o kolorze pomarańczowym lub bladoczerwonym królują na górze, rozkwitając w różnych odstępach czasowych. Należy pamiętać o tym, że jest to roślina trująca. Nie tylko dla kotów czy psów, ale także dla ludzi. Zjedzenie drobnej części przez pupila może doprowadzić do mdłości czy wymiotów, dlatego ważne jest, aby była postawiona dostatecznie wysoko. Najlepiej z dala od najmłodszych domowników. Mimo swojej natury, to przepiękna roślina, która przez długi czas kwitnie i zdobi mieszkanie. Warto dodać ją do swojej kolekcji, jeżeli lubicie takie, które wdzięczą się kwiatami o tej porze roku.
Śniedek w promocji w Biedronce. Musicie zapewnić mu tę 1 rzecz, aby pięknie kwitł
Podczas wyboru śniedka wątpliwego w sklepie, zwróćcie uwagę przede wszystkim na stan ziemi czy liści. Powinny być delikatnie mięsiste i nie schnąć na rantach. W dyskontach czy sklepach budowlanych mogą być często przechowywane w nieodpowiednich warunkach, dlatego tez natychmiastowa opieka po przyjściu do domu to podstawa. Z reguły śniedek nie lubi wilgotnych pomieszczeń oraz takich, w których panuje przeciąg.
Ich wrażliwe kwiaty mogą więdnąć, doprowadzając roślinę do opłakanego stanu. Najważniejszym krokiem jest zapewnienie podłoża, najlepiej z perlitem. Przesadźcie roślinę i sprawdźcie stan cebuli. Przelewając ją i zapewniając nieodpowiedni drenaż wody, gwarantujemy szybkie gnicie i pojawienie się chorób grzybowych. Śniedek wątpliwy może być utrzymywany w temperaturze pokojowej - 20-22 stopni Celsjusza. To optymalne dla niego warunki, aby mógł w pełni rozkwitnąć.
Jak wspomniałam wcześniej, źle znosi zbyt wysoką wilgotność powietrza oraz słabą cyrkulację. To może prowadzić do pojawiania się mączniaka. Zapewniając dobry drenaż, odpowiednią temperaturę i warunki do rozrostu możemy być pewni, ze roślina będzie zdobiła nasze parapety przez długi czas. Nie zapomnijcie o nawożeniu, gdyż to kluczowe przy kwitnieniu rośliny. Wystarczy używać nawozu do roślin kwitnących raz w miesiącu. To pozwoli na rozwinięcie się w pełni.
Dlaczego liście śniedka żółkną? Kilka możliwych przyczyn
Żółknięcie liści śniedka nie zawsze powinno nas niepokoić. Jest oczywiście tego powód - gdy roślina przekwita i przechodzi w powolny stan spoczynku, jej liście obumierają i żółkną. To całkiem naturalny proces, któremu nie powinniśmy się dziwić. W tym okresie nie nawozimy już i staramy się wyciszać delikatnie podlewanie.
Jest jednak przypadek, gdy żółknięcie liści następuje w fazie kwitnienia lub tuż przed nią. To niepokojące objawy, które mogą świadczyć przede wszystkim o złym nasłonecznieniu. To ono przeważnie powoduje, że rozkwit jest zahamowany. Innym problemem jest zbytnie podlewanie lub ubogie nawożenie w trakcie wegetacji. Optymalna opieka zapewni jednak roślinie powrót do normalnego staniu.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Kit Leong / Adobe Stock