Sterlicja ze względu na to, że jest rośliną egzotyczną, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu. Tak jest na pewno w przypadku jej kwiatów. Potrzebują prawidłowego nasłonecznienia - w innym wypadku może nie dojść do wypuszczenia zawiązek. Nie możemy jej wystawiać także na bezpośrednie promienie słoneczne, które mogłyby poparzyć jej liście. Jak widzicie, musimy wypracować pewien kompromis, aby roślina mogła się odwdzięczyć kwiatostanami w formie rajskich ptaków. Z reguły są pomarańczowo - niebieskie o bardzo nietypowym kształcie.
Sterlicja w promocji w Biedronce - jej liście nie zwiędną, jeżeli to zastosujecie
Sterlicja to jedna z roślin, która jest bardzo egzotyczna w wyglądzie. Wszyscy zachwycają się kwiatami złożonymi z pomarańczowych i 2 niebieskich płatków. Jej cechą charakterystyczną są klasyczne łódeczki u dołu, które przypominają niemal skrzydła czy dziób rajskiego ptaka. To także dość wymagająca roślina, która daje znać, gdy tylko warunki do wzrostu nie są odpowiednie.
Jednocześnie należy chronić ją przed ostrymi promieniami słonecznymi, a dodatkowo zapewnić optymalną temperaturę stanowiska, wynoszącą między 18-23 stopni Celsjusza. Wtedy czuje się najlepiej. Daje o sobie znać również wtedy, gdy podłoże jest zbyt suche, a wilgotność spada do krytycznej normy.
Wtedy dzieją się "kwiatki" - liście tej przepięknej rośliny powoli zaczynają się zwijać. To mechanizm obronny sterlicji, która ogranicza wysuszanie ich powierzchni oraz utratę wilgoci w całej roślinie. Jeżeli dodatkowo stają się one mniej sprężyste i więdną, uginając się pod własnym ciężarem, powinniśmy koniecznie zbadać poziom nawodnienia podłoża. Przy sporym wysuszeniu należy dodatkowo wzmocnić je odżywką, najlepiej płynną ze skórek banana.
Dlaczego liście sterlicji nicolai żółkną?
To jeden z poważniejszych stanów chorobowych dla tej rośliny. Warto przyjrzeć mu się znacznie bliżej. Przede wszystkim może być to ukierunkowane gnijąca bryłą korzeniową, która mogła zostać przelana. To jedna z bardziej prawdopodobnych przyczyn. Liście stopniowo żółkną, bledną i powoli usychają. W niektórych miejscach może pojawiać się brązowa plama w formie tarczy, która dodatkowo świadczy o infekcji grzybiczej.
Wtedy powoli wycinamy zarażone liście oraz upewniamy się, że nie są zaatakowane przez tarczniki czy wciornastki. Co więcej, można pokusić się o wymianę podłoża, które pozwoli na wyeliminowanie możliwej przyczyny gnicia. Jeżeli chcecie, zdezynfekujcie bryłę korzeniową sterlicji za pomocą rozcieńczonej zawiesiny z szarego mydła. W ten sposób upewnicie się, że patogeny nie będą przenoszone z jednego podłoża do drugiego. Zaobserwujcie także możliwość występowania larw ziemiórek i koniecznie wyeliminujcie problem.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Zatletic/ AdobeStock