Logo
Logo

Liść sterlicji nie chce się rozwinąć? Wystarczy 1 kuchenny myk, a rozłoży swe oblicze na drugi dzień

Sterlicja królewska to bardzo majestatyczna roślina, która pojawiła się u mnie dosyć niedawno. Ma przepiękne kwiatostany, które z pewnością każdemu przypadną do gustu. Lubi delikatne zraszanie i optymalną wilgotność powietrza, gdyż jest to roślina egzotyczna. Dobrym pomysłem jest przecieranie liści regularnie szmatką tak, aby zszedł drobny kurz oraz inne zanieczyszczenia. Możecie użyć do tego olejku neem, który działa przeciwgrzybiczo oraz sprawia, że roślina jest bardziej odporna na choroby grzybowe.

Spis treści
Co zrobić, aby liście sterlicji rozwinęły się prawidłowo? Czy sterlicja może zakwitnąć w domu?

Sterlicja jest rośliną, która bardzo szybko rozrasta się zarówno na boki, jak i na wysokość. Potrafi przybrać spore rozmiary, które cieszą oko. Powinniście regularnie sprawdzać stan podłoża i przesadzać większe osobniki co 3 lata. Dzięki temu zapewnicie jej optymalne warunki do rozwoju. Nie zapomnijcie o drenażu, który możecie wykonać przy pomocy keramzytu.

Podczas przekładania rośliny do nowej doniczki i podłoża pamiętajcie, aby bardzo uważać na jej system korzeniowy - jest wyjątkowo delikatny. W prosty sposób można ułamać kawałek i naruszyć stabilną strukturę sterlicji. A co w przypadku, gdy niektóre liście nie chcą się rozwinąć? Jest jeden patent, który zaraz wam zdradzę. Sprawdźcie w poniższej poradzie.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Co zrobić, aby liście sterlicji rozwinęły się prawidłowo?

Liście sterlicji potrafią być czasem oporne w rozwinięciu wszystkich swoich pędów. Może być to spowodowane niewystarczająca wilgotnością powietrza czy nawodnieniem. Niestety przy dłuższym braku rozwinięcia się liści możemy być pewni, że roślina osłabnie i będzie zaatakowana przez szkodniki czy choroby grzybowe.

Nie wolno dopuścić do żółknięcia drobnych, nierozwiniętych liści, gdyż jest to oznaką, że niedługo wyschnie, nie pobierając odpowiedniej ilości składników odżywczych. Co robić w takim przypadku?

Weźcie ręcznik kuchenny i rozwińcie 2 listki. Namoczcie je w ciepłej wodzie i owińcie nim liście sterlicji, które nie mogą się rozwinąć. Zdejmijcie po około godzinie, a na drugi dzień ujrzycie rozwinięty liść. Możecie tak spróbować również w przypadku liści zamiokulkasa, jeżeli dostrzeżecie problem z rozwinięciem się niektórych z nich. Jeżeli problem będzie pojawiał się nagminnie, rozważcie zmianę stanowiska lub podłoża u rośliny.

Czy sterlicja może zakwitnąć w domu?

Sterlicja to roślina egzotyczna, która nie jest trudna w uprawie. Najczęściej jest sprowadzana do większych mieszkań i domów, gdzie stanowi przepiękną aranżację. Może wyrosnąć do pokaźnych rozmiarów, dzięki swoim walorom. Wielu domowych ogrodników zastanawia się, czy może zakwitnąć w warunkach domowych nawet wtedy, gdy zaopiekujemy się nią prawidłowo? Odpowiedź brzmi - tak!

Jest jednak jedna ważna informacji - musicie wiedzieć, jaką odmianę warto zakupić, aby tak się właśnie stało. Sterlicja królewska, o przepięknych pomarańczowo-niebieskich kwiatach będzie nadawać się do tego idealnie. Kwiatostany przypominają rajskie ptaki.

Natomiast sterlicja biała jest odmianą, która w warunkach zacisza domowego będzie miała jedynie wybujałe liście, które również są nieocenioną ozdobą mieszkania. Nie zapominajcie o odpowiednich warunkach stanowiskowych, które są niezbędne do tego, aby roślina mogła prawidłowo się rozwijać.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Elena / AdobeStock

 

Autor
Liść sterlicji nie chce się rozwinąć? Wystarczy 1 kuchenny myk, a rozłoży swe oblicze na drugi dzień
Liść sterlicji nie chce się rozwinąć? Wystarczy 1 kuchenny myk, a rozłoży swe oblicze na drugi dzień
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy