Sterlicja jest rośliną, która bardzo szybko rozrasta się zarówno na boki, jak i na wysokość. Potrafi przybrać spore rozmiary, które cieszą oko. Powinniście regularnie sprawdzać stan podłoża i przesadzać większe osobniki co 3 lata. Dzięki temu zapewnicie jej optymalne warunki do rozwoju. Nie zapomnijcie o drenażu, który możecie wykonać przy pomocy keramzytu.
Podczas przekładania rośliny do nowej doniczki i podłoża pamiętajcie, aby bardzo uważać na jej system korzeniowy - jest wyjątkowo delikatny. W prosty sposób można ułamać kawałek i naruszyć stabilną strukturę sterlicji. A co w przypadku, gdy niektóre liście nie chcą się rozwinąć? Jest jeden patent, który zaraz wam zdradzę. Sprawdźcie w poniższej poradzie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Co zrobić, aby liście sterlicji rozwinęły się prawidłowo?
Liście sterlicji potrafią być czasem oporne w rozwinięciu wszystkich swoich pędów. Może być to spowodowane niewystarczająca wilgotnością powietrza czy nawodnieniem. Niestety przy dłuższym braku rozwinięcia się liści możemy być pewni, że roślina osłabnie i będzie zaatakowana przez szkodniki czy choroby grzybowe.
Nie wolno dopuścić do żółknięcia drobnych, nierozwiniętych liści, gdyż jest to oznaką, że niedługo wyschnie, nie pobierając odpowiedniej ilości składników odżywczych. Co robić w takim przypadku?
Weźcie ręcznik kuchenny i rozwińcie 2 listki. Namoczcie je w ciepłej wodzie i owińcie nim liście sterlicji, które nie mogą się rozwinąć. Zdejmijcie po około godzinie, a na drugi dzień ujrzycie rozwinięty liść. Możecie tak spróbować również w przypadku liści zamiokulkasa, jeżeli dostrzeżecie problem z rozwinięciem się niektórych z nich. Jeżeli problem będzie pojawiał się nagminnie, rozważcie zmianę stanowiska lub podłoża u rośliny.
Czy sterlicja może zakwitnąć w domu?
Sterlicja to roślina egzotyczna, która nie jest trudna w uprawie. Najczęściej jest sprowadzana do większych mieszkań i domów, gdzie stanowi przepiękną aranżację. Może wyrosnąć do pokaźnych rozmiarów, dzięki swoim walorom. Wielu domowych ogrodników zastanawia się, czy może zakwitnąć w warunkach domowych nawet wtedy, gdy zaopiekujemy się nią prawidłowo? Odpowiedź brzmi - tak!
Jest jednak jedna ważna informacji - musicie wiedzieć, jaką odmianę warto zakupić, aby tak się właśnie stało. Sterlicja królewska, o przepięknych pomarańczowo-niebieskich kwiatach będzie nadawać się do tego idealnie. Kwiatostany przypominają rajskie ptaki.
Natomiast sterlicja biała jest odmianą, która w warunkach zacisza domowego będzie miała jedynie wybujałe liście, które również są nieocenioną ozdobą mieszkania. Nie zapominajcie o odpowiednich warunkach stanowiskowych, które są niezbędne do tego, aby roślina mogła prawidłowo się rozwijać.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Elena / AdobeStock