Logo
Logo

Teraz w Lidlu kupicie azalię za grosze. Jeżeli zaniedbacie tę 1 rzecz, szybko posypią się płatki

Azalia doniczkowa na pniu właśnie zawitała do jednego z ulubionych dyskontów Polaków. Jej okazałe kształty można ładnie formować tak, aby mogła służyć za prezent dla jubilata czy solenizanta. Podczas wyboru okazu zastanówcie się nad tym, czy dana osoba będzie w stanie regularnie się nią zajmować, aby nie utracić piękna tej rośliny. Dodatkowo, zwróćcie uwagę na to, aby miała ciemnozielone, dość błyszczące liście i liczne pąki. Większość z nich powinna być jeszcze nierozwinięta. W ten sposób obdarowany będzie mógł się cieszyć nią znacznie dłużej.

Spis treści
Co zrobić, aby azalia z dyskontu nie zmarniała? Czy azalia doniczkowa nadaje się do ogrodu?

Azalia jest rośliną wieloletnią, nawet ta w doniczce. Po przekwitnięciu warto dać jej szansę w kolejnych latach, a odwdzięczy się pięknymi płatkami. Wspomniałam wcześniej o prawidłowej pielęgnacji - to kluczowe, jeżeli nie chcemy, aby wszystkie jej pąki opadły lub dopadła ją choroba grzybowa. Osobiście gdy wybierałam kolejną azalie do swojej kolekcji, musiałam sprawdzić podłoże zastosowane w sklepie. Wielokrotnie zdarza się, ze jest zainfekowane ziemiórkami - bądźcie czujni i przesadźcie roślinę wtedy, gdy macie podejrzenia.

Azalia na pniu w doniczce w Lidlu w promocji. Ta jedna rzecz jest kluczowa, aby nie zmarniała

Azalia to przepiękna roślina, która często jest wybierana jako prezent z okazji imienin czy urodzin w formie prezentu. Ma ciemne, zielone liście, które są delikatnie woskowate oraz bujne kwiaty, które są przeplatane nowymi pąkami rośliny. Jeżeli zauważycie, że roślina po jakimś czasie traci liście czy pąki pod spodem, warto przyciąć tę część. Dodatkowo będziecie mogli ją przyciąć tak, aby tworzyła zgrabne drzewko.

Zwłaszcza azalia, która jest formowana na pniu może mieć do tego tendencję. Jednak jednym z kluczowych aspektów jest wilgoć. Roślina ta uwielbia optymalną wilgotność, dlatego też warto pamiętać o zraszaniu liści. W przeciwnym wypadku będzie borykać się z wysuszonymi liśćmi oraz pąkami kwiatowymi.

Możecie wykorzystać do tego wodę źródlana lub przegotowaną o pokojowej temperaturze i zraszać ją tylko wtedy, gdy widzicie, ze tego potrzebuje. Osobiście co jakiś czas przemywam liście olejkiem neem wymieszanym z wodą, aby zabezpieczyć roślinę przed przędziorkami czy wciornastkami.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Czy azalia na pniu nadaje się do ogrodu?

Azalia zakupiona jako roślina doniczkowa w warunkach domowych nie powinna być przesadzana do ogrodu. Możemy zrobić wyjątek, traktując ją jako roślinę tarasową. Należy pamiętać, że zimą należy przełożyć ja do pomieszczenia, gdzie znajduje się minimum 15 stopniu Celsjusza, inaczej roślina zmarnieje. Należy dodatkowo zapewnić jej próchniczą, żyzną glebę, która pozwoli na utworzenie zdrowej bryły korzeniowej.

Jak wspomniałam wcześniej, roślina potrzebuje odpowiedniej wilgotności, dlatego też musi być regularnie podlewana. Zapewnijcie jej rozproszone światło w słonecznej części tarasu tak, aby nie padały na nią zbyt mocne promienie słoneczne. W przeciwnym wypadku liście będą poparzone przez działalność słońca. Przy okazji zapewniania najlepszych możliwie warunków - przełóżcie je do ziemi do rododendronów, a podziękują wam wybujałymi kwiatostanami i rozłożystymi gałązkami.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Olesia Sarycheva / AdobeStock

Autor
Teraz w Lidlu kupicie azalię za grosze. Jeżeli zaniedbacie tę 1 rzecz, szybko posypią się płatki
Teraz w Lidlu kupicie azalię za grosze. Jeżeli zaniedbacie tę 1 rzecz, szybko posypią się płatki
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy