Logo
Logo

Teraz kupicie kalateę w Lidlu w superpromocji. Wciornastki nie obsiądą jej, gdy zróbcie tę 1 rzecz

Rośliny doniczkowe w moim sercu zawsze zajmowały wysokie miejsce. Nauka, jak je prawidłowo pielęgnować sprawiała mi radość. Widząc efekty w postaci zdrowych liści, łodyg oraz bujnych kwiatostanów jest wystarczającą nagrodą. Często chcemy posiadać większą liczbę doniczkowych niż mamy miejsca, ale warto zastanowić się nad tym, byśmy mogli spełnić warunki odpowiednie do ich wzrostu. Natrafiając na piękne okazy w dyskontach nie jesteśmy w stanie przejść obok nich obojętnie. Nie jesteście sami, mam podobnie i zawsze staram się oprzeć pokusie bezskutecznie.

Spis treści
Kalatea w superpromocji w Lidlu - jak ją pielęgnować? Czy kalateę warto poddawać cięciu?

Chciałam się z wami podzielić swoim ostatnim łupem z Lidla. To przepiękna kalatea, która obecnie jest na sporej promocji. Warto wybierać tę ze zdrowymi, rozłożystymi liśćmi oraz sztywnymi łodyżkami. Przyjrzyjmy się zawsze podłożu, aby wybrać takie, które ma jak najmniejsze prawdopodobieństwo występowania ziemiórek. Innym problemem bywają wciornastki, które wręcz ukochały sobie tę roślinę. Podpowiem wam co zrobić od razu po zakupach, aby cieszyła oko na dłużej. Nie będziecie musieli się obawiać, że to krótkotrwała przygoda z rośliną.

Kalatea i inne rośliny w superpromocji w Lidlu. Co zrobić, by wciornastki się nimi nie zainteresowały?

Kalatea to jedna z piękniejszych roślin doniczkowych, która przy odpowiednich warunkach potrafi "rozwinąć skrzydła". Bardzo ważną czynnością, którą powinniście wykonać zaraz po powrocie z dyskontu jest wymiana ziemi doniczkowej. Nie żałujcie i wyrzućcie ją w całości, aby nie mieć podejrzeń, że wydostaną się z niej larwy ziemiórki. Nie musi tak być, jednak zawsze polecam taką prewencję. Dodatkowo przenieście ją do ziemi przepuszczalnej i kwaśnej, najlepiej o pH równym 5,5. To pozwoli na prawidłowy rozwój rośliny i bryły korzeniowej.

W przypadku kalatei należy pamiętać o odpowiedniej wilgotności powietrza oraz podłoża. To zagwarantuje wam rozrost rośliny i piękny widok przez cały rok. Nie może być przelana wodą, jednak ziemia musi być wilgotna. Najlepiej czuje się w temperaturze około 20 stopni Celsjusza i wyższych. To gatunek rośliny dość wrażliwy na przeciągi, dym papierosowy oraz wyziewy z palników gazu.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Nie macie zbyt dobrych doświadczeń z kalateą ze względu na pojawiające się wciornastki? Nie obawiajcie się - wymienione podłoże oraz użycie olejku neem podczas czyszczenia liści skutecznie je odstrasza. Wystarczy 2-3 krople olejku wymieszać z wodą i przecierać liście bawełnianą szmatką. Wykonujcie taki zabieg nie częściej niż raz w miesiącu, gdy liście są pozbawione blasku i widzicie, ze zbiera się kurz.

Olejek neem to jeden z indyjskich naturalnych olejków, który stosuję również w ogrodzie. Służy do oprysku nie tylko roślin ozdobnych, ale także pozwala wzmocnić rośliny uprawne przed działalnością mszyc i innych szkodników.

Czy kalateę można przycinać?

Kalatea z reguły nie wymaga przycinania. Warto jednak przeprowadzać kontrolne inspekcje rośliny, aby móc wyszukać zwiędłe liście czy inne niepokojące objawy. Warto wtedy nieco przerzedzić roślinę tak, aby mogła skupić się na prawidłowym rozroście i transportowaniu składników odżywczych w odpowiednie miejsce. Jedne z gatunków doniczkowych, które mogę wam polecić do jak najmniej problematycznej uprawy są między innymi:

  • kalatea żółtokwiatowa,
  • kalatea pręgowana,
  • kalatea obrzeżona.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Menyhert / Adobe Stock

Autor
Teraz kupicie kalateę w Lidlu w superpromocji. Wciornastki nie obsiądą jej, gdy zróbcie tę 1 rzecz
Teraz kupicie kalateę w Lidlu w superpromocji. Wciornastki nie obsiądą jej, gdy zróbcie tę 1 rzecz
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny