Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
31
Okazje

Jak pozbyć się ziemiórek z doniczki?

Drobne, czarne muszki, latające wokół roślin doniczkowych i jasne larwy w podłożu zwykle są sygnałem, że pojawiły się uciążliwe szkodniki - ziemiórki. Skąd biorą się ziemiórki, jakie szkodzenia powodują i jak je zwalczać?

Jak rozpoznać ziemiórki?

Ziemiórki (Sciaridae) są muchówkami, które żyją w rozkładających się szczątkach organicznych w glebie, a stamtąd przenoszą się na rośliny i uszkadzają ich korzenie, szyjkę korzeniową i części nadziemne. Preferują przede wszystkim stale wilgotne i zasobne w materię organiczną podłoża (np. substraty torfowe, korę, gliniastą ziemię). Najczęściej można spotkać je na ozdobnych roślinach doniczkowych (m.in. na krotonie, anturium, chryzantemie, gerberze i wielu innych) oraz warzywach uprawianych pod osłonami (np. na ogórkach, pomidorach, papryce).

Dorosłe osobniki (przypominające muchę lub komara), osiągają zwykle wielkość około 4 mm i są czarne, z żółtawo-brązowym odwłokiem. Żerują one głównie na podłożu, szybko przemieszczając się między roślinami i nakłuwając dolne liście. Dla roślin większym zagrożeniem są jednak ukryte w podłożu, niewidoczne larwy, które są barwy białej, szkliste, beznogie i osiągają długość około 7-8 mm.

Dorosła samica w ciągu życia może złożyć do 100 jaj, w bezpośrednim sąsiedztwie roślin. Następnie, po kilku lub kilkunastu dniach (w zależności od temperatury podłoża) wylęgają się larwy, które żerując, stopniowo przeobrażają się w owady dorosłe i cykl się powtarza.

Jakie uszkodzenia powodują ziemiórki?

Dorosłe ziemiórki żerują na powierzchni podłoża, wysysając soki z dolnych liści, co powoduje ich osłabienie, żółknięcie i zasychanie. Groźniejsze uszkodzenia powodują larwy, które żerują gromadnie, w wierzchniej warstwie podłoża w doniczkach. Żywią się rozkładającą się materią, a także uszkadzają korzenie (zjadają włośniki), czego efektem jest wyraźne zahamowanie wzrostu, co może prowadzić do zamierania roślin. Przemieszczając się w podłuż mogą one także dodatkowo przenosić patogeny chorobotwórcze, które dodatkowo osłabiają lub niszczą rośliny – są to zwykle choroby grzybowe lub wirusowe.

Jak zapobiegać pojawianiu się ziemiórek?

Przy przesadzaniu roślin lub przed wymianą podłoża należy sprawdzić, czy nie zawiera ono larw ziemiórek. Szkodniki te najlepiej czują się, gdy mają zapewnione ciepło i wilgoć, dlatego nie należy przelewać roślin i nie dopuszczać do powstawania zastoisk wody w doniczce (lub na podstawkach). W takich warunkach ziemiórki szybko się rozwijają. Z początku żywią się tym, co znajduje się w podłożu, a potem atakują korzenie i inne tkanki roślin.

Aby nie tworzyć im warunków do rozwoju, ale jednocześnie nie przesuszać roślin, najlepiej sadzić rośliny do nieskażonego, koniecznie przepuszczalnego podłoża i utrzymywać odpowiednią, właściwą wilgotność. Należy wybierać zasobne, ale też przewiewne podłoża o dużej zawartości składników porowatych. Jeśli mamy do tego warunki, podłoże można także odkazić termicznie (przez parowanie) w temperaturze 90–100°C przez 20–30 minut.

Jak zwalczać ziemiórki?

Do naszych mieszkań szkodniki trafiają zwykle z podłożem organicznym, w którym rosną kupowane rośliny doniczkowe (mogą także zerować już na samych roślinach). Warto więc dokładnie obejrzeć kupowane roślin i wierzchnią warstwę gleby, czy nie zawiera ono larw. Jeśli jednak mamy już w domu rośliny, na których stwierdzimy obecność ziemiórek, najlepiej jak najszybciej przeprowadzić odpowiednie zabiegi.

Metody ekologiczne

Zwalczanie owadów dorosłych

W pierwszej kolejności najlepiej spróbować domowych metod naturalnych (ekologicznych), wabiących latające formy dorosłe ziemiórek. Należy do nich między innymi:

• stosowanie żółtych lepów na formy dorosłe owadów. Umieszcza się je w doniczkach i ich kolor przyciąga i unieruchamia dorosłe osobniki, ale metoda ta nie działa na larwy.
• ustawienie w pobliżu donic pułapki na owady dorosłe - pojemnika, do którego wlewa się ocet winny lub jabłkowy z wodą i płynem do naczyń np. z dodatkiem kurkumy lub innego barwnika (żółta barwa przyciąga ziemiórki).

Zwalczanie larw w podłożu

• podlewanie roślin roztworem wody utlenionej ze zwykłą wodą (np. proporcji 1:4)
• podlewanie roślin naparem z czosnku (rozgniecioną główkę zalewa się wrzątkiem, a po wystudzeniu, powstały napar rozcieńcza w 1 lub 2 l wody)

Naturalny środek na ziemiórki
Agricolle AE
Agricolle AE to naturalny (wodny roztwór polisacharydów.), gotowy do użycia roztwór wodny w formie aerozolu stosowany w celu eliminowania szkodników roślin ozdobnych.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!
tablice lepowe na ziemiórki
Tablice lepowe
Wykazują dużą skuteczność wabienia wielu gatunków szkodliwych owadów. Wolne od substancji czynnych chemicznie są doskonałym środkiem zapobiegawczym w ochronie roślin przez szkodnikami.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!
środek chemiczny na ziemiórki
NeemAzal
Insektycyd do zwalczana szkodników roślin doniczkowych, w formie koncentratu do sporządzenia emulsji wodnej, do stosowania w formie oprysku nalistnego.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!
pałeczki owadobójcze na ziemiórki
Sanium
To preparat 2 w 1 łączący działanie na szkodniki z nawozem. Środek w postaci pałeczek doglebowych do stosowania na rośliny ozdobne wewnątrz pomieszczeń.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!

Metody chemiczne

Zwalczanie owadów dorosłych

Można także sięgnąć po dostępne środki chemiczne, zwalczające ziemiórki. Zwykle są to preparaty do opryskiwania liści roślin, zawierające acetamipryd. Mają one postać gotowego aerozolu lub należy sporządzić z ich roztwór w proporcjach zalecanych przez producenta na opakowaniu. Warto pamiętać, że, gdy decydujemy się na oprysk środkiem chemicznym, ze względów bezpieczeństwa najlepiej wykonać zabieg na tarasie, na balkonie lub wyjść z doniczką na zewnątrz.

Zwalczanie larw w podłożu

Dostępne są również środki doglebowe, zwalczające larwy, którymi należy podlewać rośliny. W tym samym celu można stosować preparaty owadobójcze w postaci tzw. pałeczek owadobójczych, które umieszcza się w podłożu, w okolicach systemu korzeniowego.

Ponieważ wiele środków ochrony roślin jest wycofywanych z obrotu i użytku amatorskiego, najlepiej zapytać w dobrym sklepie ogrodniczym o odpowiedni, dostępny obecnie środek zwalczający ziemiórki.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: schlosann / Depositphotos

Warto przeczytać
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT