Ziemiórki – groźne szkodniki dla doniczkowych roślin
Ziemiórki to malutkie owady lubiące ciepło. Temperatura wynosząca około 24 stopnie jest dla nich idealna. Identyfikacja ziemiórek nie jest trudna. Gdy wokół doniczek latają malutkie owady oraz obsiadają ich brzegi, to wówczas jest pewne, że nasze rośliny są zagrożone. Co prawda dorosła postać ziemiórek jest nieszkodliwa dla kwiatów, ale ich obecność w mieszkaniu może być oznaką tego, że w ziemi doniczkowej znajdują się niebezpieczne larwy. To właśnie one potrafią spowodować ogromne spustoszenie wśród wielu roślin doniczkowych.
Idealnym środowiskiem dla życia larw jest nadmiernie wilgotne podłoże. Bardzo szybko się zatem rozmnażają w przelanych wodą doniczkach z kwiatami. W takich warunkach cykl życiowy ziemiórek jest bardzo szybki. Trwa zazwyczaj około trzech tygodni. Jeśli jest powtarzany kilkakrotnie to może doprowadzić do śmierci wielu kwiatów domowych.
W normalnych warunkach niewielka ilość larw znajdujących się w doniczce nie jest specjalnie szkodliwa dla roślinek. Jednak jej przesuszenie powoduje, że odżywiające się do tej pory materią organiczną larwy zaczynają szukać wilgoci. Wówczas to bezlitośnie atakują młode, jędrne korzenie rośliny. W związku z tym staje się ona podatna na patogeny tj. grzyby i bakterie.
Jakie sposoby walki wybrać na ziemiórki?
Niezwykle ważne jest to, aby podjąć kompleksowe działanie polegające na zwalczaniu nie tylko już dorosłych latających owadów, lecz także niewidocznych gołym okiem larw. O ile pozbycie się latających ziemiórek jest w miarę proste, to z larwami jest gorzej. Pozbycie się tych uciążliwych szkodników wymaga systematyczności w działaniu.
Na początek warto zawsze wdrożyć naturalne metody na zwalczanie ziemiórek. W tym celu należy do żółtego kubeczka wlać wodę, ocet winny oraz płyn do mycia naczyń. Szkodniki te bardzo chętnie wchodzą w taką pułapkę. Dodatkowo można wspomóc swoje roślinki naparem z czosnku, wrotyczu lub tytoniu, który to działa antyseptycznie dla rośliny.
Sprawdzone preparaty na ziemiórkami
Oprysk na ziemiórki
Preparaty chemiczne są zdecydowanie skuteczniejsze i szybsze w działaniu od metod naturalnych. Dobrym pomysłem jest zakup preparatu o nazwie NeemAzal. Został on stworzony z naturalnych substancji i charakteryzuje się tym, że wykazuje bardzo dużą skuteczność w ograniczaniu populacji szkodników roślin. Preparat ten jest dostępny w formie koncentratu. Przed użyciem należy go rozcieńczyć z wodą w dawce odpowiedniej dla uprawy.
Tablice lepowe na ziemiórki
W zwalczaniu tych szkodników bardzo skuteczne są również żółte tablice lepowe, które to przyciągają owady swoją barwą. Ich powierzchnia jest pokryta mocnym klejem, zatem dobrze odławia szkodniki.
Tabliczki lepowe to dla każdego posiadacza roślin doniczkowych niezbędne narzędzie w okresie jesienno-zimowym. Ich umieszczenie pozwala monitorować pojawienie się ziemiórek, mszyc oraz wielu innych fruwających, małych owadów.
Zakupioną tabliczkę należy wbić w podłoże doniczki i obserwować czy na jej powierzchni pojawiają się owady. W przypadku pojawienia się więcej niż 5 szkodników należy czym prędzej wykonać oprysk odpowiednimi środkami ochrony roślin. Tabliczki te mają kształt motyla, zatem dodają uroku każdej doniczkowej roślinie.
Walka z użyciem tych sprawdzonych środków pozwala na długi czas pozbyć się tych natrętnych szkodników. A wówczas to rośliny doniczkowe są zdrowe oraz pięknie wzrastają.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., Zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska
Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!