Logo
Logo

Preparaty na ziemiórki | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Ziemiórki to owady należące do rodziny muchówek. Są one bardzo mocno podobne do muszek owocówek. Ich larwy potrafią doprowadzić do śmierci wielu roślin doniczkowych. Jak zatem ratować rośliny i skutecznie zwalczać z tymi uciążliwymi szkodniki?

Spis treści
Ziemiórki – opis szkodnika Sposoby walki z ziemiórkami Polecane preparaty

Ziemiórki – groźne szkodniki dla doniczkowych roślin

Ziemiórki to malutkie owady lubiące ciepło. Temperatura wynosząca około 24 stopnie jest dla nich idealna. Identyfikacja ziemiórek nie jest trudna. Gdy wokół doniczek latają malutkie owady oraz obsiadają ich brzegi, to wówczas jest pewne, że nasze rośliny są zagrożone. Co prawda dorosła postać ziemiórek jest nieszkodliwa dla kwiatów, ale ich obecność w mieszkaniu może być oznaką tego, że w ziemi doniczkowej znajdują się niebezpieczne larwy. To właśnie one potrafią spowodować ogromne spustoszenie wśród wielu roślin doniczkowych.

Idealnym środowiskiem dla życia larw jest nadmiernie wilgotne podłoże. Bardzo szybko się zatem rozmnażają w przelanych wodą doniczkach z kwiatami. W takich warunkach cykl życiowy ziemiórek jest bardzo szybki. Trwa zazwyczaj około trzech tygodni. Jeśli jest powtarzany kilkakrotnie to może doprowadzić do śmierci wielu kwiatów domowych.

W normalnych warunkach niewielka ilość larw znajdujących się w doniczce nie jest specjalnie szkodliwa dla roślinek. Jednak jej przesuszenie powoduje, że odżywiające się do tej pory materią organiczną larwy zaczynają szukać wilgoci. Wówczas to bezlitośnie atakują młode, jędrne korzenie rośliny. W związku z tym staje się ona podatna na patogeny tj. grzyby i bakterie.

Jakie sposoby walki wybrać na ziemiórki?

Niezwykle ważne jest to, aby podjąć kompleksowe działanie polegające na zwalczaniu nie tylko już dorosłych latających owadów, lecz także niewidocznych gołym okiem larw. O ile pozbycie się latających ziemiórek jest w miarę proste, to z larwami jest gorzej. Pozbycie się tych uciążliwych szkodników wymaga systematyczności w działaniu.

Zaatakowane przez larwy ziemiórek rośliny trzeba czym prędzej odseparować od zdrowych okazów.

Na początek warto zawsze wdrożyć naturalne metody na zwalczanie ziemiórek. W tym celu należy do żółtego kubeczka wlać wodę, ocet winny oraz płyn do mycia naczyń. Szkodniki te bardzo chętnie wchodzą w taką pułapkę. Dodatkowo można wspomóc swoje roślinki naparem z czosnku, wrotyczu lub tytoniu, który to działa antyseptycznie dla rośliny.

Sprawdzone preparaty na ziemiórkami

Oprysk na ziemiórki

Preparaty chemiczne są zdecydowanie skuteczniejsze i szybsze w działaniu od metod naturalnych. Dobrym pomysłem jest zakup preparatu o nazwie NeemAzal. Został on stworzony z naturalnych substancji i charakteryzuje się tym, że wykazuje bardzo dużą skuteczność w ograniczaniu populacji szkodników roślin. Preparat ten jest dostępny w formie koncentratu. Przed użyciem należy go rozcieńczyć z wodą w dawce odpowiedniej dla uprawy.

środek chemiczny na ziemiórki
NeemAzal
Insektycyd do zwalczana szkodników roślin doniczkowych, w formie koncentratu do sporządzenia emulsji wodnej, do stosowania w formie oprysku nalistnego.
Sprawdź i kup w sklepie online
Preparaty chemiczne w postaci oprysku mogą być niebezpieczne dla człowieka oraz dla zwierząt domowych. Decydując się na oprysk najlepiej czynność tę wykonać na tarasie lub balkonie.

Tablice lepowe na ziemiórki

W zwalczaniu tych szkodników bardzo skuteczne są również żółte tablice lepowe, które to przyciągają owady swoją barwą. Ich powierzchnia jest pokryta mocnym klejem, zatem dobrze odławia szkodniki.

Tabliczki lepowe to dla każdego posiadacza roślin doniczkowych niezbędne narzędzie w okresie jesienno-zimowym. Ich umieszczenie pozwala monitorować pojawienie się ziemiórek, mszyc oraz wielu innych fruwających, małych owadów.

tablice lepowe na ziemiórki
Żółte tablice lepowe | Target Natural
Wykazują dużą skuteczność wabienia wielu gatunków szkodliwych owadów. Wolne od substancji czynnych chemicznie są doskonałym środkiem zapobiegawczym w ochronie roślin przez szkodnikami.
Sprawdź i kup w sklepie online
Biochron Doniczkowy Motylek Lepowy, Sklep ZielonyOgrodek pl
Biochron, Doniczkowy Motylek Lepowy
Wyjątkowo skuteczny w działaniu i bezpieczny dla otoczenia lep – wabi i wyłapuje szkodniki roślin doniczkowych takie jak ziemiórki, mszyce, mączliki.
Sprawdź i kup w sklepie online

Zakupioną tabliczkę należy wbić w podłoże doniczki i obserwować czy na jej powierzchni pojawiają się owady. W przypadku pojawienia się więcej niż 5 szkodników należy czym prędzej wykonać oprysk odpowiednimi środkami ochrony roślin. Tabliczki te mają kształt motyla, zatem dodają uroku każdej doniczkowej roślinie.

Walka z użyciem tych sprawdzonych środków pozwala na długi czas pozbyć się tych natrętnych szkodników. A wówczas to rośliny doniczkowe są zdrowe oraz pięknie wzrastają.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., Zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Preparaty na ziemiórki | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Preparaty na ziemiórki | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl