Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Kalatea falistolistna (Calathea rufibarba) to bylina z rodziny marantowatych (Marantaceae). Naturalnie występuje w tropikalnych rejonach Brazylii, ale bywa też uprawiana w wielu innych rejonach świata, głównie jako ozdobna roślina doniczkowa.

Kalatea falistolistna może dorastać do ok. 1-1,2 m wys. Tworzy odziomkowe, duże liście, osadzone na sztywnych, wyprostowanych, lekko owłosionych ogonkach, zebranych ponad ziemią w ładną, rozłożystą, wzniesioną kępę. Liście są wydłużone, szeroko-lancetowate, z wierzchu zielone, gładkie i błyszczące, a od spodu bordowo-czerwone i podobnie jak ogonki liściowe, pokryte delikatnym meszkiem. Brzeg liści jest wyraźnie pofalowany (stąd nazwa gatunkowa rośliny). Podobnie jak u innych marantowatych, liście połączone są z ogonkami tzw. poduszką stawową, dzięki której mogą składać się na noc do góry, prezentując purpurowy spód, a w dzień ustawiać się w odpowiedniej pozycji względem światła.

Kalatea falistolistna w odpowiednich warunkach może zakwitać, wydając nieduże, żółte, rurkowate kwiaty, zebrane w gęsty, główkowaty, duży kwiatostan, osadzony na krótkim ogonku wyrastającym u podstawy liści. W porze kwitnienia kwiatostany tworzą wokół dolnych partii ogonków liściowych rodzaj wianuszka. W uprawie roślina kwitnie jednak rzadko.

Wymagania i uprawa

Kalatea falistolistna posiada dość wysokie wymagania. Oczekuje jasnego stanowiska z rozproszonym światłem i przepuszczalnej, próchniczej ziemi, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH (może być podłoże do juk, dracen i paproci). Nie toleruje ani suszy ani zalania, dlatego podłoże w jej doniczce powinno być stale lekko wilgotne, ale nigdy mokre.

Roślina przez cały rok wymaga też dość wysokiej temperatury, która latem powinna wynosić ok. 22-26°C, a zimą ok. 18-20°C. Kalatea nie lubi też zimnych przeciągów i gwałtownych zmian temperatury, dlatego zimą należy ustawić ją z dala od rozszczelnionego okna.

Kalatea falistolistna, podobnie jak inne kalatee, oczekuje też wysokiej wilgotności powietrza. Nie przepada jednak za moczeniem liści, dlatego najlepiej ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub umieścić doniczkę na podstawce z wilgotnymi kulkami keramzytu.

W sezonie wegetacyjnym roślinę można nawozić biohumusem lub połową dawki nawozu wieloskładnikowego dla roślin domowych.

Kalatee najlepiej rozmnażać wiosną przez podział dorosłego egzemplarza.

Zastosowanie

Kalatea falistolistna to wyjątkowo piękna i atrakcyjna roślina, doskonale prezentująca się w dużych donicach jako soliter. Z czasem rozrasta się w okazałe, rozłożyste kępy, dlatego potrzebuje dla siebie sporo miejsca. Może być wspaniałą ozdobą dużego salonu, jasnego holu, obszernego gabinetu lub widnej łazienki. Znakomicie nadaje się też do uprawy w dużych ogródkach szklanych (np. akwariach), gdyż odpowiada jej podwyższona wilgotność, panująca w zamkniętym, szklanym pojemniku.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk; Severin Candrian / Unsplash