Kalatea Makoyana (Calathea makoyana) to wiecznie zielona roślina tropikalna zaliczana do rodziny marantowatych (Marantaceae). Jej ojczyzną jest wschodnia Brazylia, ale roślinę uprawia się też w wielu innych krajach świata jako roślinę pokojową.

Kalatea Makoyana rośnie wolno i dorasta do ok. 40-50/60 cm wys. Tworzy poziome, sztywne, krótkie, członowane pędy, z których wyrastają duże, szerokoowalne lub niemal okrągłe liście, z wierzchu błyszczące, jasnozielone i pokryte między nerwami wydłużonymi, ciemnozielonymi, szerokimi plamami i smugami oraz otoczone ciemnozielonym obrzeżem. Od spodu matowe i bordowe, z lekko prześwitującym wzorem widocznym na górze blaszki. Liście osadzone są na długich, cienkich, sztywnych, wzniesionych ogonkach.

Młode liście przed rozwinięciem ułożone są w rurkę, dlatego dobrze widoczna jest ich spodnia, bordowa strona. Liście na szczycie ogonka układają się prawie poziomo, ale podobnie jak u innych marantowatych, na noc składają się blaszkami do góry (stad potoczna nazwa roślin marantowatych 'rośliny modlitewne').

Kalatea Makoyana może kwitnąć, ale jej drobne kwiaty nie mają wartości ozdobnej, gdyż najbardziej dekoracyjne są duże, wzorzyste liście.

Wymagania i uprawa

Kalatea Makoyana to wyjątkowo piękna, ale też bardzo wymagająca i trudna w uprawie roślina. Oczekuje jasnego stanowiska z rozproszonym światłem lub półcienia i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH. Wymaga też przez cały rok dość wysokiej, pokojowej temperatury (22-24°C) oraz stałej i wysokiej wilgotności powietrza, co jest kluczowym elementem powodzenia jej uprawy.

Chcąc sprostać tak wysokim wymaganiom rośliny w zakresie wilgotności powietrza, powinniśmy ustawić doniczkę na podstawce ze stale mokrymi kulkami keramzytu i umieścić w jej pobliżu nawilżacz powietrza. Warto też systematycznie zraszać roślinę wodą ze spryskiwacza. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, brzegi liści zaczną zasychać, a roślina stanie się podatna na atak przędziorków.

Kalatea nie toleruje też suchego ani mokrego podłoża, zimnych przeciągów, bezpośredniego słońca, wahań temperatury, a także spadków temperatury poniżej 16°C. Co kilka lat powinna być również odmładzana, gdyż z czasem zaczyna tracić ładny wygląd i gęsty pokrój.

Kalatea Makoyana najłatwiej rozmnożyć przez podział dorosłych egzemplarzy.

Zastosowanie

Kalatea Makoyana w naszym klimacie może być uprawiana wyłącznie jako roślina pokojowa. Najładniej prezentuje się jako soliter w ozdobnej doniczce, ale ze względu na swoje specyficzne wymagania lepiej będzie czuła się w oknie kwiatowym, oranżerii lub widnej, ciepłej, wilgotnej łazience.

Doskonale nadaje się też do tworzenia ogródków w szkle, gdyż panujący w szklanym naczyniu mikroklimat, bardzo jej odpowiada.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: thejoyofplants.co.uk, Floradania.dk