Logo
Logo

Kalatea Makoyana (Calathea makoyana)

Kalatea Makoyana (Calathea makoyana) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna
 • Kwiaty: niepozorne
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: krzaczkowaty
 • Wysokość: 50 cm
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Gdzie kupić?

  Kalatea Makoyana (Calathea makoyana) to roślina tropikalna zaliczana do rodziny marantowatych (Marantaceae). Jej ojczyzną jest wschodnia Brazylia, ale roślinę uprawia się w wielu innych krajach świata jako popularną roślinę pokojową.

  Wygląd kalatei Makoyana

  Kalatea Makoyana rośnie wolno i dorasta do ok. 40-50/60 cm wys. Tworzy poziome, sztywne, krótkie, członowane pędy, z których wyrastają duże, szerokoowalne lub niemal okrągłe liście, z wierzchu błyszczące, jasnozielone i pokryte między nerwami wydłużonymi, ciemnozielonymi, szerokimi plamami i smugami oraz otoczone ciemnozielonym obrzeżem. Od spodu matowe i bordowe, z lekko prześwitującym wzorem widocznym na górze blaszki. Liście osadzone są na długich, cienkich, sztywnych, wzniesionych ogonkach.

  Młode liście przed rozwinięciem ułożone są w rurkę, dlatego dobrze widoczna jest ich spodnia, bordowa strona. Liście na szczycie ogonka układają się prawie poziomo, ale podobnie jak u innych marantowatych, na noc składają się blaszkami do góry (stad potoczna nazwa roślin marantowatych 'rośliny modlitewne').

  Kalatea Makoyana uprawiana w doniczkach może kwitnąć, ale jej drobne kwiaty nie mają wartości ozdobnej.

  Wymagania i uprawa kalatei Makoyana

  Kalatea Makoyana to jeden z bardziej popularnych gatunków do uprawy domowej z rodzaju kalatea pomimo tego, że jest bardzo wymagający i trudny w uprawie. Oczekuje jasnego stanowiska z rozproszonym światłem i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH. Wymaga też przez cały rok dość wysokiej, pokojowej temperatury (22-24°C) oraz stałej i wysokiej wilgotności powietrza (nie toleruje zimnych przeciągów, bezpośredniego słońca, a także spadków temperatury poniżej 16°C).

  Co kilka lat powinna być również przesadzana i odmładzana, gdyż z czasem zaczyna tracić ładny wygląd i gęsty pokrój.

  Kalatea Makoyana najłatwiej rozmnożyć przez podział dorosłych egzemplarzy.

  Pielęgnacja kalatei Makoyana

  Kalateę należy podlewać systematycznie i umiarkowanie w taki sposób, by podłoże było stale lekko wilgotne. Roślinę powinniśmy też systematycznie nawozić od wiosny do późnego lata. Dla rośliny najlepsze będą specjalistyczne nawozy dla roślin doniczkowych. Stosujemy je zwykle raz na 2 tygodnie (lub jak to zalecił producent).

  Chcąc sprostać wysokim wymaganiom rośliny w zakresie wilgotności powietrza, powinniśmy ustawić doniczkę na podstawce ze stale mokrymi kulkami keramzytu i umieścić w jej pobliżu nawilżacz powietrza. Warto też systematycznie zraszać roślinę wodą ze spryskiwacza.

   

  Szkodniki i choroby kalatei Makoyana

  Jeśli powietrze będzie zbyt suche, brzegi liści zaczną zasychać, a roślina stanie się podatna na atak przędziorków.

  Zastosowanie kalatei Makoyana

  Kalatea Makoyana w naszym klimacie może być uprawiana wyłącznie jako roślina pokojowa ozdobna z liści. Dobrze prezentuje się jako soliter w ozdobnej doniczce, ale ze względu na swoje specyficzne wymagania lepiej czyje się w oranżerii lub widnej i wilgotnej łazience.

  Doskonale nadaje się też do tworzenia ogródków w szkle, gdyż panujący w szklanym naczyniu mikroklimat, bardzo jej odpowiada.

  Gdzie kupić kalateię Makoyana?

  Kalateę można kupić w wielu sklepach internetowych, np.:

   

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: thejoyofplants.co.uk, Floradania.dk

  Autor
  Kalatea Makoyana
  Kalatea Makoyana
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl