1. Wybierz najlepszą lokalizację
Wiele cebulek kwiatowych świetnie prosperuje pod krzewami i drzewami. Zimą, dzięki spadającym liściom, otrzymują mniej światła i deszczu. Cebulkom kwiatowym bardzo to odpowiada podczas zimnej pory roku. Po kwitnięciu, drzewa i krzewy znów wypuszczają liście a cebulki kwiatowe wchodzą w stan uśpienia. Podczas gorących, letnich miesięcy, liście drzew i krzewów utrzymują cebulki w przyjemnym chłodzie.
▶ Dowiedz się więcej
2. Zaplanuj spektakularny efekt
Jeśli wczesną wiosną chcesz uzyskać w swoim ogrodzie spektakularny efekt, nie wahaj się: posadź cebulki w dużych skupiskach. Im więcej cebulek, tym bardziej spektakularny efekt! Masz wiele możliwości: duża liczba mieszanych odmian i kolorów, skupiska tego samego rodzaju cebulek w różnych kolorach lub cebulki jednej i tej samej odmiany i koloru.
▶ Dowiedz się więcej
3. Wykorzystaj doniczki
Nie potrzebujesz ogrodu aby móc cieszyć się wiosennie kwitnącymi cebulkami. Cebulki można sadzić w doniczkach i pojemnikach, zatem każdy może rozkoszować się żywymi kolorami ich olśniewających kwiatów. Aby uzyskać naturalny efekt, posadź cebulki w nieparzystej liczbie. W dnie donicy zrób kilka otworów, aby umożliwić drenaż nadmiaru wody.
▶ Dowiedz się więcej
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
4. Czekaj na metamorfozę
Nie daj się zwieść wyglądowi cebulek kwiatowych. Może się to wydawać niemożliwe, że z często nietypowo wyglądających cebulek i bulw wyrastają wspaniałe kwiaty. Ale to prawda! Gdy cebulki zaczynają rosnąć, przechodzą prawdziwą metamorfozę, całkiem jak gąsienice zamieniające się w motyle.
▶ Dowiedz się więcej
5. Sadź cebulki wieloletnie
Niektóre cebulki kwiatowe kwitną tylko przez jeden sezon, ale są też odmiany, które kwitną rok po roku. Nazywa się je cebulkami wieloletnimi lub samosiejkami. Takie cebulki można pozostawić w ziemi, ponieważ dzięki temu stają się większe i silniejsze. W rzeczywistości cebulki samosiejki tworzą nawet nowe cebulki, więc co roku będzie ich coraz więcej.
▶ Dowiedz się więcej
6. Sadź w warstwach
Cebulki kwiatowe należy sadzić warstwami, jedna na drugiej. Nazywa się to sadzeniem techniką lazanii lub sadzeniem warstwowym. Ponieważ cebulki kwiatowe są sadzone w warstwach, najwcześniej wzejdą te kwitnące najwcześniej, np. krokusy. Po nich pokażą się kwiaty cebulkowe, które kwitną później. Takie kolejne kwitnienie oznacza, że rezultaty można podziwiać przez długi czas: od stycznia do maja, w zależności od rodzaju posadzonych cebulek.
▶ Dowiedz się więcej
Źródło: iBulb