Logo
Logo

Zrób tę jedną rzecz w ogrodzie przed jesienią. Wiosną go nie poznasz

Jesień to idealna pora, aby posadzić w ogrodzie cebulki kwiatowe. To wspaniałe jesienne zajęcie i doskonały sposób na stworzenie zapierającego dech w piersi wiosennego ogrodu.

Wiosenny ogród pełen cebulek kwiatowych

Może się wydawać, że sezon ogrodniczy już się skończył. Nic bardziej mylnego! Wciąż mamy ważny powód, aby wyjść na zewnątrz i popracować w ogrodzie: sadzenie cebulek kwiatowych. Te ogrodowe klejnoty sadzi się jesienią po to, aby miały całą zimę na przygotowanie do okresu kwitnienia. To właśnie w tym czasie kwiaty rozwijają zdrowe korzenie, które pomogą im pięknie zakwitnąć na wiosnę.

Sadzenie cebulek kwiatowych jesienią może wydawać się nieco dziwne. Jak by nie było, to koniec sezonu ogrodniczego. Jednak osiągnięcie najlepszych efektów wiosną zależy od znalezienia dla nich odpowiedniego miejsca właśnie teraz. Miesiące między sadzeniem a kwitnieniem dają cebulkom wystarczająco dużo czasu na rozwój korzeni. Im wcześniej się pojawią, tym będą mocniejsze. Na co więc czekasz? W końcu to także dobra zabawa! Nie tylko kwiaty przynoszą mnóstwo radości. Satysfakcję daje cały proces – począwszy od sadzenia po kwitnienie.

Myślisz już o kolorowym wiosennym ogrodzie? Jeśli tak, jesień to właściwy czas na posadzenie cebulek kwiatowych. Cała przyjemność zaczyna się właśnie od umieszczenia ich w ziemi.


Cebulki kwiatowe mogą wnieść do Twojego ogrodu mnóstwo barw, gdy reszta roślin jest jeszcze w stanie hibernacji. Zaczynają one bowiem kwitnąć już w styczniu. Czy wiesz, że istnieją również odmiany, które kwitną aż do wczesnego lata? Dzięki połączeniu odpowiednich cebulek kwiatowych możesz sprawić, że Twoja zielona oaza będzie pełna kolorów i radości aż przez sześć miesięcy.

Zanim posadzisz cebulki , musisz je wybrać. Istnieje tak wiele rodzajów cebulek kwiatowych, że każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej znane cebulki, które kwitną wiosną, to tulipany (Tulipa), żonkile (Narcissus), krokusy (Crocus) i hiacynty (Hyacinthus). Istnieje jednak dużo więcej cudownych odmian o pięknych kwiatach, w tym szafirki (Muscari), szachownice kostkowate (Fritillaria meleagris), śnieżyczki (Galanthus) i czosnek ozdobny (Alium). Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy kwitnie każda z nich, po prostu sprawdź kalendarz.

Wraz z końcem zimy i wczesną wiosną, gdy reszta ogrodu jeszcze śpi, cebulki zaczynają już wypuszczać kwiaty. Jak to robią? Jesienią i zimą magazynują w otaczających je łuskach składniki odżywcze. To właśnie ten zapas energii pozwala im tak wcześnie wyrosnąć i zakwitnąć! Poczujesz podekscytowanie już w momencie, gdy zobaczysz pierwsze zielone listki wyłaniające się z ziemi. Nie minie zbyt dużo czasu, a będzie można czerpać przyjemność z eksplodującego kolorami ogrodu.

Kolorowy ogród przez całą wiosnę | Jak to zrobić?

Naturalnie wyglądające, nieco „dzikie” ogrody są teraz w modzie. Cebulki kwiatowe dodatkowo wzmocnią tę naturalną atmosferę, jeśli posadzisz je w sposób „przypadkowy”. Osiągniesz ten efekt, mieszając ze sobą różne typy cebulek kwiatowych i rozrzucając je po całym ogrodzie. Posadź je tam, gdzie upadną. Nagrodą za to będzie bogata eksplozja kolorów na wiosnę.
Dowiedz się więcej, jak stworzyć naturalny wiosenny ogród

Jeśli cenisz porządek i spokój w ogrodzie, wybierz cebulki kwiatowe o takim samym, pasującym do Twojej estetyki kolorze. Możesz wybrać jeden ich rodzaj, np. tulipany. Możesz także wybrać różne odmiany, takie jak tulipany, kaczeńce i hiacynty, ale w tym samym kolorze. Pogrupuj je i posadź w rabatach w powtarzający się sposób, aby uzyskać powtarzalny i uporządkowany efekt, który stworzy imponującą atmosferę w ogrodzie.
Dowiedz się więcej, jak komponować wiosenne rabaty pełne kwitnących cebulek

Niezależnie od tego, czy kochasz tulipany, żonkile, krokusy czy hiacynty, do wiosny przygotuj się już teraz! Jesienną gorączkę możesz złapać całkowicie znienacka! Dojdziesz wówczas do wniosku, że nadszedł czas, aby zaplanować kolorową wiosnę. Sadzenie cebulek kwiatowych to idealny i szybki sposób, aby jesienią zapanowała wiosenna atmosfera!

Praktyczne wskazówki

Sadzenie cebulek kwiatowych może być doskonałym sposobem na zakończenie sezonu w ogrodzie i powodem do świętowania. Pamiętaj, że cebulki muszą się znaleźć w glebie przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Niskie temperatury są im potrzebne, aby prawidłowo rosły i kwitły.

Sadzenie cebulek odbywa się w 4 krokach

 1. Wykop większy dołek dla kilkunastu cebulek lub przygotuj mniejsze zagłębienia i w każdym z nich posadź pojedynczą cebulkę.
 2. Posadź cebulki na głębokości trzy razy większej, niż wynosi ich wysokość.
 3. Umieść cebulki w ziemi tak, aby ich cienkie końcówki były skierowane w górę.
 4. Przykryj cebulki ziemią i podlej je, gdy ziemia wyschnie.

 

Sadzenie cebulek kwiatowych jest łatwe dzięki następującej zasadzie: zasadź cebulkę czubkiem do góry, na głębokość trzy razy większą niż jej wysokość. Bułka z masłem!

Cenne rady | FAQ – pytania i odpowiedzi dot. cebulek kwiatowych

 • Jakie cebulki wybrać?
  Wybór cebulek kwiatowych jest ogromny. Zawsze sprawdź na opakowaniu okres kwitnienia, aby odpowiednio połączyć różne odmiany. Postaw na ilość, jeśli na wiosnę chcesz stworzyć prawdziwą rajską feerię kolorów. Mnóstwo cebulek kwiatowych oznacza mnóstwo kolorów i radości. Wydłuż okres kwitnienia, sadząc na przemian rośliny kwitnące wczesną wiosną, takie jak krokusy (styczeń/luty), oraz te, które zakwitną później, jak np. czosnek ozdobny (maj/czerwiec).
 • Ile słońca lubią cebulki?
  Wiele cebulek kwitnących wiosną lubi bezpośrednie słońce i półcień. Sprawdź opakowanie, aby posadzić je w odpowiednim miejscu.
 • Jaka gleba będzie idealna?
  Cebulki kwiatowe rosną w praktycznie każdej glebie, pod warunkiem, że nie jest ona zbyt mokra. Unikaj miejsc, w których gromadzi się woda, takich jak podnóże wzgórza czy odpływ.
 • Na jakiej głębokości posadzić cebulki?
  Posadź cebulki kwiatowe na głębokości stanowiącej trzykrotność ich wysokości. W ten sposób przykryje je dokładnie tyle ziemi, ile potrzebują, aby prawidłowo rosnąć.
 • Jak nie zapomnieć, gdzie zakopane są cebulki?
  Oznakuj miejsce, w którym posadzisz cebulki kwiatowe, aby dokładnie wiedzieć, gdzie wyrosną. Czy to nie cudowne móc obserwować małe cuda natury, które dzieją się w Twoim ogrodzie?
 • Kiedy sadzić cebulki?
  Cebulki kwitnące wiosną można sadzić od września do końca grudnia. Pamiętaj jednak, żeby posadzić je, zanim ziemia zamarznie.
 • Gdzie nie sadzić cebulek?
  Unikaj sadzenia ich w miejscach, w których na powierzchni gleby zbiera się woda deszczowa, na przykład u podnóża wzniesienia czy pod rynną. Cebulki, które zbyt długo przebywają w wodzie mogą ulec zniszczeniu z powodu braku tlenu.
 • W jakiej odległości od siebie sadzić cebulki?
  Duże cebulki należy sadzić w odległości od 7 do 20 centymetrów, a małe – od 3 do 7 centymetrów.
 • Czy cebulki można uprawiać na balkonie?
  Jeśli masz balkon lub taras, możesz posadzić cebulki w doniczkach metodą na lazanię, czyli warstwami. Cebulki późno kwitnące umieścić na dole, a te wczesne – na górze. Jeśli posadzisz warstwy we właściwej kolejności, najpierw zakwitną wcześniejsze odmiany, a następnie te późniejsze.

Źródło: iBulb

Autor
Zrób tę jedną rzecz w ogrodzie przed jesienią. Wiosną go nie poznasz
Zrób tę jedną rzecz w ogrodzie przed jesienią. Wiosną go nie poznasz
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl