Logo
Logo

Sadzenie cebulek kwiatowych do wytłoczek po jajkach | Jak i czy warto to robić? Sprawdzamy, czy to ma sens!

Czy sadzenie cebulek kwiatowych w tekturowych wytłoczkach po jajkach ma sens? Czy to się sprawdzi? Jak prawidłowo posadzić w nich cebulki, by się ukorzeniły, dobrze przezimowały i zakwity za kilka miesięcy. Postanowiliśmy sprawdzić tę nową metodę w naszym ogrodzie. Zobaczcie sami!

Spis treści
Czy wytłoczki po jajkach sprawdzą się do sadzenia cebulek? O czym warto pamiętać? Jak sadzić cebulki w wytłoczkach? Krok po kroku

Czy wytłoczki po jajkach sprawdzą się do sadzenia cebulek?

Wytłoczki, wytłaczanki po jajkach produkowane z masy papierowej w procesie recyklingu z surowców odnawialnych (papieru makulaturowego) bez dodatku szkodliwych substancji chemicznych. Są w pełni biodegradowalne, a więc idealne do wykorzystania w ogrodzie. Po kilku- lub kilkunastu miesiącach w ziemi rozłożą się (przy udziale pożytecznych organizmów glebowych) i nie będzie po nich śladu.

Z ich obecności w glebie najbardziej "zadowolone" będą dżdżownice. Taka papierowa wytłoczka działa na nie jak najmocniejszy magnes i wkrótce pod wytłoczkami zacznie się bankiet. Celuloza, zawarta w papierze, jest niezbędna do rozmnażania dżdżownic, a dokładniej do budowy kokonów, w których rozwijają się młode. Dżdżownice użyźnią glebę, co wpłynie pozytywnie na nasze cebulki.

Jak wykorzystać papierowe wytłaczanki do sadzenia cebulek?

Sadzenie cebulek jest na tyle proste, że poradzi sobie z nim początkujący ogrodnik, a wykorzystanie wytłoczek nie niesie ze sobą ryzyka dla roślin i gleby. Problemy mogą pojawić się tylko wtedy, gdy czynności wykona się niestarannie lub nie zostaną zachowane odpowiednie odległości pomiędzy cebulami i głębokość sadzenia.

  • Głębokość sadzenia
    Duże cebulki kwiatowe (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokości 15 cm, a małe (o średnicy 2,5–5 cm) – na głębokości od 7 do 10 cm.
  • Odległość pomiędzy cebulkami
    Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępie od 7 do 20 cm, a małe – od 3 do 7 cm od siebie.


Ta metoda doskonale nadaje się do sadzenia jedno- i wielogatunkowych kompozycji z roślin cebulowych. Można dowolnie mieszać cebulki różnych gatunków: tulipanów, hiacyntów, narcyzów, szafirków i wielu innych.

Nie ma nic prostszego niż sadzenie cebulek kwiatowych w papierowych wytłoczkach po jajkach. Wystarczy tylko 5 kroków, by wykonać ten ogrodniczy eksperyment! Wybierz swoje ulubione kwiaty, włóż ich cebulki do otworów po jajkach. Przysyp lekką i żyzną ziemią i zakop we wcześniej wykopanym dołku. To łatwe, spróbuj sam!

Jak sadzić cebulki w wytłoczkach? Krok po kroku

To naprawdę banalnie proste, ale aby uniknąć błędów, przygotowaliśmy dla Was krótki zdjęciowy poradnik. Zobaczcie, jak to zrobić krok po kroku i bez błędów.

Czego potrzebujesz by posadzić cebulki w wytłoczkach
Czego potrzebujesz?
Tak niewiele potrzeba, by wykorzystać tę metodę. Niezbędne będą oczywiście wytłoczki po jajkach (mogą być duże – z 30 otworami lub mniejsze – z 10). Najlepiej użyć wytłoczek niebarwionych, gdyż mamy wtedy 100% pewność, że po rozłożeniu nie zaszkodzą roślinom. Przygotuj także cebulki kwiatowe, dobrą, lekką ziemię oraz łopatkę do sadzenia.
Zaplanuj sadzenie w wytłoczkach - rozłóż cebulki
Jak ułożyć cebulki w wytłoczkach?
To zdecydowanie najważniejszy etap sadzenia. Pamiętaj o tym, aby pomiędzy cebulkami zostawić odpowiednie odległości. Małe cebulki możesz sadzić w każdym otworze, duże potrzebują więcej miejsca. Posadź je w co drugi lub co trzeci otwór. Dzięki temu, gdy wiosną cebulki zaczną rosnąć ich części nadziemne będą miały wystarczająco dużo miejsca.
cebulki w wytłoczkach
Podnieś cebulki i dosyp ziemi
Po ułożeniu cebulek w otworach musisz teraz przygotować odpowiednie warunki do rozwoju korzeni. Do każdego otworu, w których są cebulki, musisz dosypać ziemi, tak aby każda cebulka miała pod sobą warstwę podłoża.
zasypywanie ziemią cebulek w wytłoczkach
Zakop cebulki na odpowiednią głębokość
Dosyp ziemi, tak by przykryć wszystkie cebulki i wypełnić wolne otwory w wytłoczce. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej głębokości – 3 krotności wysokości cebulki. Zbyt płytko posadzone rośliny będą także mniej stabilne i będą się pokładały.
Autor
Sadzenie cebulek kwiatowych do wytłoczek po jajkach | Jak i czy warto to robić? Sprawdzamy, czy to ma sens!
Sadzenie cebulek kwiatowych do wytłoczek po jajkach | Jak i czy warto to robić? Sprawdzamy, czy to ma sens!
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl