Czy wytłoczki po jajkach sprawdzą się do sadzenia cebulek?
Wytłoczki, wytłaczanki po jajkach produkowane z masy papierowej w procesie recyklingu z surowców odnawialnych (papieru makulaturowego) bez dodatku szkodliwych substancji chemicznych. Są w pełni biodegradowalne, a więc idealne do wykorzystania w ogrodzie. Po kilku- lub kilkunastu miesiącach w ziemi rozłożą się (przy udziale pożytecznych organizmów glebowych) i nie będzie po nich śladu.
Z ich obecności w glebie najbardziej "zadowolone" będą dżdżownice. Taka papierowa wytłoczka działa na nie jak najmocniejszy magnes i wkrótce pod wytłoczkami zacznie się bankiet. Celuloza, zawarta w papierze, jest niezbędna do rozmnażania dżdżownic, a dokładniej do budowy kokonów, w których rozwijają się młode. Dżdżownice użyźnią glebę, co wpłynie pozytywnie na nasze cebulki.
Jak wykorzystać papierowe wytłaczanki do sadzenia cebulek?
Sadzenie cebulek jest na tyle proste, że poradzi sobie z nim początkujący ogrodnik, a wykorzystanie wytłoczek nie niesie ze sobą ryzyka dla roślin i gleby. Problemy mogą pojawić się tylko wtedy, gdy czynności wykona się niestarannie lub nie zostaną zachowane odpowiednie odległości pomiędzy cebulami i głębokość sadzenia.
- Głębokość sadzenia
Duże cebulki kwiatowe (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokości 15 cm, a małe (o średnicy 2,5–5 cm) – na głębokości od 7 do 10 cm. - Odległość pomiędzy cebulkami
Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępie od 7 do 20 cm, a małe – od 3 do 7 cm od siebie.
Ta metoda doskonale nadaje się do sadzenia jedno- i wielogatunkowych kompozycji z roślin cebulowych. Można dowolnie mieszać cebulki różnych gatunków: tulipanów, hiacyntów, narcyzów, szafirków i wielu innych.
Jak sadzić cebulki w wytłoczkach? Krok po kroku
To naprawdę banalnie proste, ale aby uniknąć błędów, przygotowaliśmy dla Was krótki zdjęciowy poradnik. Zobaczcie, jak to zrobić krok po kroku i bez błędów.