Sadzenie cebulek kwiatowych do wytłoczek po jajkach | Jak i czy warto to robić? Sprawdzamy, czy to ma sens!

Sadzenie cebulek do wytłoczek po jajkach

Czy sadzenie cebulek kwiatowych w tekturowych wytłoczkach po jajkach ma sens? Czy to się sprawdzi? Jak prawidłowo posadzić w nich cebulki, by się ukorzeniły, dobrze przezimowały i zakwity za kilka miesięcy. Postanowiliśmy sprawdzić tę nową metodę w naszym ogrodzie. Zobaczcie sami!

Posłuchaj
00:00
91
Spis treści
Czy wytłoczki po jajkach sprawdzą się do sadzenia cebulek? O czym warto pamiętać? Jak sadzić cebulki w wytłoczkach? Krok po kroku

Czy wytłoczki po jajkach sprawdzą się do sadzenia cebulek?

Wytłoczki, wytłaczanki po jajkach produkowane z masy papierowej w procesie recyklingu z surowców odnawialnych (papieru makulaturowego) bez dodatku szkodliwych substancji chemicznych. Są w pełni biodegradowalne, a więc idealne do wykorzystania w ogrodzie. Po kilku- lub kilkunastu miesiącach w ziemi rozłożą się (przy udziale pożytecznych organizmów glebowych) i nie będzie po nich śladu.

Z ich obecności w glebie najbardziej "zadowolone" będą dżdżownice. Taka papierowa wytłoczka działa na nie jak najmocniejszy magnes i wkrótce pod wytłoczkami zacznie się bankiet. Celuloza, zawarta w papierze, jest niezbędna do rozmnażania dżdżownic, a dokładniej do budowy kokonów, w których rozwijają się młode. Dżdżownice użyźnią glebę, co wpłynie pozytywnie na nasze cebulki.

Jak wykorzystać papierowe wytłaczanki do sadzenia cebulek?

Sadzenie cebulek jest na tyle proste, że poradzi sobie z nim początkujący ogrodnik, a wykorzystanie wytłoczek nie niesie ze sobą ryzyka dla roślin i gleby. Problemy mogą pojawić się tylko wtedy, gdy czynności wykona się niestarannie lub nie zostaną zachowane odpowiednie odległości pomiędzy cebulami i głębokość sadzenia.

  • Głębokość sadzenia
    Duże cebulki kwiatowe (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokości 15 cm, a małe (o średnicy 2,5–5 cm) – na głębokości od 7 do 10 cm.
  • Odległość pomiędzy cebulkami
    Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępie od 7 do 20 cm, a małe – od 3 do 7 cm od siebie.


Ta metoda doskonale nadaje się do sadzenia jedno- i wielogatunkowych kompozycji z roślin cebulowych. Można dowolnie mieszać cebulki różnych gatunków: tulipanów, hiacyntów, narcyzów, szafirków i wielu innych.

Nie ma nic prostszego niż sadzenie cebulek kwiatowych w papierowych wytłoczkach po jajkach. Wystarczy tylko 5 kroków, by wykonać ten ogrodniczy eksperyment! Wybierz swoje ulubione kwiaty, włóż ich cebulki do otworów po jajkach. Przysyp lekką i żyzną ziemią i zakop we wcześniej wykopanym dołku. To łatwe, spróbuj sam!

Jak sadzić cebulki w wytłoczkach? Krok po kroku

To naprawdę banalnie proste, ale aby uniknąć błędów, przygotowaliśmy dla Was krótki zdjęciowy poradnik. Zobaczcie, jak to zrobić krok po kroku i bez błędów.

Czego potrzebujesz by posadzić cebulki w wytłoczkach
Czego potrzebujesz?
Tak niewiele potrzeba, by wykorzystać tę metodę. Niezbędne będą oczywiście wytłoczki po jajkach (mogą być duże – z 30 otworami lub mniejsze – z 10). Najlepiej użyć wytłoczek niebarwionych, gdyż mamy wtedy 100% pewność, że po rozłożeniu nie zaszkodzą roślinom. Przygotuj także cebulki kwiatowe, dobrą, lekką ziemię oraz łopatkę do sadzenia.
Zaplanuj sadzenie w wytłoczkach - rozłóż cebulki
Jak ułożyć cebulki w wytłoczkach?
To zdecydowanie najważniejszy etap sadzenia. Pamiętaj o tym, aby pomiędzy cebulkami zostawić odpowiednie odległości. Małe cebulki możesz sadzić w każdym otworze, duże potrzebują więcej miejsca. Posadź je w co drugi lub co trzeci otwór. Dzięki temu, gdy wiosną cebulki zaczną rosnąć ich części nadziemne będą miały wystarczająco dużo miejsca.
cebulki w wytłoczkach
Podnieś cebulki i dosyp ziemi
Po ułożeniu cebulek w otworach musisz teraz przygotować odpowiednie warunki do rozwoju korzeni. Do każdego otworu, w których są cebulki, musisz dosypać ziemi, tak aby każda cebulka miała pod sobą warstwę podłoża.
zasypywanie ziemią cebulek w wytłoczkach
Zakop cebulki na odpowiednią głębokość
Dosyp ziemi, tak by przykryć wszystkie cebulki i wypełnić wolne otwory w wytłoczce. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej głębokości – 3 krotności wysokości cebulki. Zbyt płytko posadzone rośliny będą także mniej stabilne i będą się pokładały.
Obserwuj
Autor
Paweł Romanowski Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Ogrodnik z pasji i doświadczenia. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści