Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie kwiatów cebulowych kwitnących wiosną?
Najpopularniejszymi roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną są tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki, czosnki ozdobne i krokusy. Poza tym na rabach jesienią sadzimy także cebule kosaćców syberyjskich, puszkinii, szachownic, śnieżycy wiosennej, śnieżnika lub cebulicy syberyjskiej.
Większość gatunków roślin cebulowych kwitnących wiosną najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i lubi próchniczne, umiarkowanie wilgotne podłoże o zasadowym odczynie.
Fot. iBulb, Pixabay 1 – Tulipany wśród niezapominajek, 2, 5 – tulipany z bratkami, 3 – czosnki ozdobne na łące z makami polnymi, 4 – rośliny cebulowe wśród niezapominajek i wilczomleczy, 6 – tulipany ze stokrotkami. |
Wśród roślin sezonowych
Najłatwiejszym sposobem uzupełniania rabat i donic z roślinami cebulowymi jest sadzenie od wiosny do późnego lata obok nich roślin jednorocznych lub dwuletnich, takich jak bratek, niezapominajka, stokrotka, pierwiosnek. Doskonale wypełniają one przestrzenie pomiędzy wysokimi odmianami tulipanów i narcyzów. Przydają się również do uzupełniania rabat z nieco niższymi hiacyntami.
Ich zaletą jest bujne kwitnienie, ale trzeba pamiętać, że to tylko sezonowe wypełnienie rabaty – późnym latem i jesienią trzeba będzie w ich miejscu posadzić inne rośliny (np. chryzantemy, kapusty ozdobne lub wrzosy), a w kolejnym sezonie znów posadzić kwitnące bratki lub niezapominajki.
Fot. iBulb 1 – Szafirki na tle runianki japońskiej i obok kul z bukszpanu wieczniezielonego, 2 – białe tulipany wśród bodziszków i na tle purpurowego klonu palmowego, 3 – żółte krokusy na tle bordowego konwalnika, 4 – kolorowe odmiany tulipanów obok rozwijających się liści rodgersji kasztanowcolistnej, 5 – tulipany na rabacie z brunnerą wielkolistną i bodziszkami; z tyłu widać rozkwitające różaneczniki, 6 – czosnki ozdobne na tle kwitnących bodziszków i 7 – wśród traw ozdobnych. |
W sąsiedztwie bylin
Najlepszym towarzystwem dla roślin cebulowych są byliny, które raz posadzone na rabacie pozostają przez wiele lat powoli się rozrastając. Pamiętajmy, żeby miały te same wymagania co rośliny cebulowe (rodzaj podłoża i stanowisko) i nie były roślinami zbyt ekspansywnymi.
Obok roślin cebulowych warto sadzić kwitnącą wiosną na niebiesko brunnerę, przywrotnik miękki, niskie odmiany bodziszków, które odpowiednio pielęgnowane kwitną przez całe lato i tworzą ładne kępy powcinanych liści. Jeśli rabata znajduje się w miejscu reprezentacyjnym ogrodu, warto pomyśleć o roślinach zimozielonych (np. runiance japońskiej, barwinku).
Ciekawe zestawienia uzyskamy zestawiając jaskrawe odmiany krokusów, narcyzów lub tulipanów z bylinami o ciemnych, purpurowych liściach (konwalnikiem, rodgersją kasztanowcolistną, dąbrówką rozłogową). Gatunki roślin cebulowych, które kwitną późną wiosną (np. czosnki ozdobne), doskonale wyglądają wśród zwiewnych, efektownych do późnej jesieni traw ozdobnych.
Fot. iBulb 1 – szachownice i tulipany za obwódką z bukszpanu, 2 – donice z tulipanami na tle krzewów liściastych, 3 – pasy tulipanów pod pnączami, 4 – narcyzy w towarzystwie kwitnącej magnolii, 5 – mieszana rabata z roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną i bylinami, otoczona obwódką z bukszpanu i znajdująca się na tle wysokiego żywopłotu z grabu, 6 – tulipany na tle kęp bodziszków pod różą szczepioną na pniu. |
Obok krzewów i pod drzewami
Wąskie rabaty z kolorowymi z roślinami cebulowymi warto również sadzić na tle krzewów i drzew liściastych lub zimozielonych. Wysokie gatunki roślin cebulowych (tulipan, czosnek ozdobny, szachownica) doskonale prezentują się obwiedzione niskim formowanym żywopłotem z bukszpanu, berberysu lub pięciornika lub na tle wysokiego żywopłotu z grabu pospolitego.
Rośliny cebulowe doskonale wyglądają również w sąsiedztwie róż pnących i szczepionych na pniu, pod klonami palmowymi, pod koronami kwitnących wiosną magnolii oraz posadzone w trawniku pod drzewami liściastymi (wtedy trawnik kosimy pierwszy raz dopiero, gdy rośliny cebulowe przejdą w stan spoczynku, czyli zwykle w czerwcu). Na trawnikach pod drzewami najlepiej sadzić gatunki, których nie trzeba wykopywać po przekwitnięciu, np. cebulicę, przebiśniegi, krokusy lub narcyzy.
Rośliny cebulowe posadzone w donicach na czas kwitnienia można ustawiać w ogrodzie na tle kompozycji z krzewów liściastych (pamiętając, by miejsce było dostatecznie nasłonecznione). Gdy kwiaty roślin cebulowych przestaną już być atrakcyjne, donice przestawiamy w mniej widoczne miejsce w ogrodzie albo wykopujemy cebulki i zastępujemy je roślinami balkonowymi.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: iBulb