Logo
Logo

Wszystko o różach. Porady od ekspertów

Różnorodność gatunków i odmian róż, długi okres dekoracyjności, a przede wszystkim piękno kwiatów i ich zapach sprawiają, że stosuje się je powszechnie i wszechstronnie. Jak spośród tysięcy możliwości wybrać tę jedyną, by móc rozpocząć przygodę z królową kwiatów? Pomocne będą sprawdzone porady i informacje zebrane w Katalogu Róż polecanych przez Związek Szkółkarzy Polskich.

Róże cenią doborowe towarzystwo

O wyborze właściwej róży decyduje styl założenia ogrodowego i funkcja, jaką ma za zadanie spełnić, stanowisko, rosnące obok inne rośliny oraz możliwości pielęgnacyjne, jakie można roślinie zapewnić. Róże lubią towarzystwo, jest tylko jeden warunek - tworząc rabatę z ich udziałem, to one muszą stanowić główny akcent dekoracyjny. Pamiętajmy, że świetnie prezentują się w mniejszej lub większej grupie, która może być uzupełniona podobnie rosnącymi krzewami liściastymi, barwnymi iglakami czy kępami ozdobnej trawy, co doda lekkości i uroku kompozycji.

Zestawiając poszczególne odmiany róż, pamiętajmy, aby nie kontrastowały za mocno pokrojem, siłą wzrostu, ulistnieniem, barwą i kształtem kwiatów. Ze względu na różne odcienie trudno jest dobrać do siebie np. dwie czerwone odmiany – lepiej postawić na różnorodność kolorów.

Jak sadzić róże?

Róże pnące można rozpinać zarówno na wolno stojących podporach, jak i np. przy ścianach budynków, murach, ale trzeba je uważnie wybrać. Jeżeli ściana silnie się nagrzewa, wskazane jest, aby choć przez część dnia była zacieniona przez rosnące obok krzewy lub drzewa. Można też wraz z różą posadzić niezbyt intensywnie rosnące pnącze osłaniające nieco ścianę liśćmi. Róże pnące doskonale wyglądają na podporach w klasycznym połączeniu z powojnikami.

Róże pienne powinny rosnąć na wyeksponowanych stanowiskach, a ich korona znajdować się na wysokości wzroku. Można z nich tworzyć np. szpalery podsadzanie wysokimi, jednorocznymi roślinami, nie utrudniającymi okrywania tych róż na zimę.

Róże pnące fot. Karsten Madsen Pixabay

Fot. Karsten Madsen/Pixabay

Dobór odmian i zestawienia roślin

Zaleca się, aby róże niższe (okrywowe lub rabatowe) sadzić w grupach – co najmniej po 3 krzewy. Można zastosować także większą ilość roślin, która stworzy dużą barwną plamę w ogrodzie czy sadzić róże w rzędzie, aby podkreślić ciągi komunikacyjne. Pojedynczo sadzi się zwykle gatunki i odmiany silnie rosnące, parkowe oraz pnące (chociaż np. róża pomarszczona zastosowana w grupach, w zieleni oddzielającej pasy jezdni czy drogi – dobrze sobie tam radzi i świetnie się prezentuje).

Unika się sadzenia w bezpośredniej bliskości róż gatunków o kontrastowo odmiennych wymaganiach względem stanowiska i podłoża np. roślin wrzosowatych lub ekspansywnych, silnie rozprzestrzeniających się przez odrosty korzeniowe, silnie się rozrastających. I odwrotnie – obok ekspansywnych, silnie rozprzestrzeniających się róż nie powinny rosnąć rośliny, które zostaną przez nie zagłuszone. Ostrożnie stosuje się w sąsiedztwie róż rośliny okrywowe i cebulowe, istotne by nie utrudniały pielęgnacji i okrywania na zimę.

Róże do ogrodu

Fot. Materiały prasowe ZSzP

1 –  Róża DIADEM dorasta do ok. 1 m wysokości, a jej różowe kwiaty lekko pachną, 2 – róża 'Casanova' ma duże, żółte, pachnące kwiaty i osiąga 0,8-1 m wysokości, 3 – róża CARINA ma czysto różowe, duże kwiaty, które doskonale nadają się na kwiat cięty.
Wszystkie powyższe odmiany kwitną od połowy czerwca do późnej jesieni.

Skąd czerpać wiedzę o różach?

Prace w ogrodzie to niekończąca się opowieść. Możemy nieustannie coś zmieniać, ulepszać, ale pamiętajmy, aby robić to w sposób przemyślany. Upodobania róż do konkretnych stanowisk, kwestia tego jak będą się prezentowały za kilka lat w kompozycji. Te i wiele innych to pytania, które z pewnością bardzo często zadaje sobie każdy miłośnik roślin i ogrodów. Jak zrobić pierwszy krok i zaplanować ogród z różą w roli głównej?

Katalog Róż polecanych przez Związek Szkółkarzy Polskich to bogato ilustrowane kompendium wiedzy o tych krzewach. Przedstawia wybór 250 gatunków i odmian róż – najpiękniejszych i dobrze rosnących w naszych warunkach. Każda z nich posiada krótki, praktyczny opis uwzględniający najważniejsze informacje: charakterystykę, wymagania, pielęgnację, sugerowane zastosowanie i gęstość sadzenia.

Odrębny rozdział stanowią Kompozycje z przykładami zestawień z innymi roślinami i inspirującymi aranżacjami. Katalog to wydawnictwo nie tylko dla projektantów, ale wszystkich miłośników róż, którzy poszukują merytorycznego przewodnika oraz praktycznych porad: www.katalogiroslin.pl

Katalog róż ZSzP

Ważna data w kalendarzu!

Jeśli jesteś pasjonatem roślin, aktywnym ogrodnikiem, projektantem, nieustannie poszukujesz inspiracji do tworzenia kompozycji oraz porad dotyczących ich pielęgnacji – koniecznie zapisz w kalendarzu datę 7 września 2019.

To dzień w którym w ramach Wystawy Zieleń to Życie & Flower Expo Polska czekają na Ciebie ekspozycje międzynarodowego grona wystawców z szeroko pojętego ogrodnictwa i florystyki oraz specjalnie przygotowany program, a w nim m.in. pokazy inspirujące, jak samodzielnie udekorować wnętrze i zmienić ogród, prezentacje stylowych aranżacji roślin doniczkowych i kompozycji, możliwość przetestowania mebli ogrodowych w strefie relaksu oraz kiermasz.

Więcej szczegółów na: www.zielentozycie.pl

2019-06-17

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Twoja strona ogrodu