Od kilku lat w centrach ogrodniczych i marketach w okresie jesiennym pojawiają się ciekawie wyglądające kapusty ozdobne (Brassica oleracea). Są to niewysokie, dorastające do 20-30 cm wysokości, sezonowe rośliny o zwartym pokroju i kolorowych, fantazyjnie fryzowanych liściach barwy żółtej, zielonej, różowej lub purpurowej.
W przeciwieństwie do swoich jadalnych kuzynek nie tworzą główki. Hodowcom zależało przede wszystkich na ich walorach dekoracyjnych. Mają jednak więcej zalet:
- ich pielęgnacja nie sprawia większych kłopotów,
- zachowują urodę nawet do grudnia! Nie boją się jesiennych chłodów, śniegu, a nawet mrozu.
Fot. Gaye Clifford, Hans Braxmeier, U. Leone/Pixabay |
Jak uprawiać kapusty ozdobne w ogrodzie?
Kapusty ozdobne mają niewielkie wymagania co do stanowiska i podłoża. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej wybarwiają się w miejscu słonecznym. Lubią glebę umiarkowanie wilgotną, średnio żyzną i przepuszczalną.
Jeśli sadzimy je w pojemnikach, pamiętajmy o usypaniu warstwy drenażu na dnie naczynia.
Jedyne, co może zaszkodzić kapustom ozdobnym, to silny mróz przy braku pokrywy śnieżnej. Trzeba je wówczas okryć włókniną lub stroiszem z gałązek roślin iglastych.
Fot. Flora Dania; abrada, elenarostunova/Fotolia |
Jakie rośliny w kompozycjach z kapustami ozdobnymi?
Kolorowe i kremowe, nieraz prawie białe liście kapust pięknie kontrastują z ciemną zielenią, podkreślając urodę rosnących obok nich roślin. Dlatego świetnie urozmaicają wszelkie kompozycje z gatunków iglastych: sosen, świerków, cisów, jałowców oraz liściastych zimozielonych: bluszczu, bukszpanu, ostrokrzewu, trzmieliny, irgi, runianki japońskiej, golterii rozesłanej lub ciemierników.
Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że doskonale wyglądają też w towarzystwie wrzosów, starców (tzw. mrozów) i kępkowych traw ozdobnych – np. kostrzew.
Ciekawie wyglądają też zestawione z karłowymi odmianami chryzantem.
Kapusty można również wykorzystać do tworzenia obwódek wzdłuż rabat bylinowych, w warzywniku albo ogródku ziołowym.
Fot. linjerry, gariplan/Fotolia |
Kompozycja z kapust ozdobnych
Kapusty ozdobne najciekawiej wyglądają sadzone w większych grupach. Do tworzenia takich "placyków kolorowych liści" można wykorzystać jedną odmianę lub kilka różnych.
Połacie takich kolorowych liści będą wspaniałym dodatkiem do klasycznych kwietników, a kapuściane pasy (np. wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu czy podjazdu) lub esy-floresy przyciągną wzrok każdego gościa.
Otoczone obwódką z bukszpanu mogą się stać głównym elementem rabaty i tworzyć prawdziwie nowoczesne oraz modne nasadzenie.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: kedsirin/Fotolia