Logo
Logo
56
Do góry

Kapusty ozdobne w kompozycjach ogrodowych

Kapusty ozdobne doskonale nadają się do sadzenia w ogrodzie i w doniczkach. Można je sadzić pojedynczo lub tworzyć z nich oryginalne jesienne kompozycje. Posadzone w październiku zachowają urodę nawet do grudnia.

Od kilku lat w centrach ogrodniczych i marketach w okresie jesiennym pojawiają się ciekawie wyglądające kapusty ozdobne (Brassica oleracea). Są to niewysokie, dorastające do 20-30 cm wysokości, sezonowe rośliny o zwartym pokroju i kolorowych, fantazyjnie fryzowanych liściach barwy żółtej, zielonej, różowej lub purpurowej.

W przeciwieństwie do swoich jadalnych kuzynek nie tworzą główki. Hodowcom zależało przede wszystkich na ich walorach dekoracyjnych. Mają jednak więcej zalet:

  • ich pielęgnacja nie sprawia większych kłopotów,
  • zachowują urodę nawet do grudnia! Nie boją się jesiennych chłodów, śniegu, a nawet mrozu.

Kapusty odmiany
Fot. Gaye Clifford, Hans Braxmeier, U. Leone/Pixabay

Jak uprawiać kapusty ozdobne w ogrodzie?

Kapusty ozdobne mają niewielkie wymagania co do stanowiska i podłoża. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej wybarwiają się w miejscu słonecznym. Lubią glebę umiarkowanie wilgotną, średnio żyzną i przepuszczalną.

Jeśli sadzimy je w pojemnikach, pamiętajmy o usypaniu warstwy drenażu na dnie naczynia.

Jedyne, co może zaszkodzić kapustom ozdobnym, to silny mróz przy braku pokrywy śnieżnej. Trzeba je wówczas okryć włókniną lub stroiszem z gałązek roślin iglastych.

Kapusty kompozycje w donicach
Fot. Flora Dania; abrada, elenarostunova/Fotolia

Jakie rośliny w kompozycjach z kapustami ozdobnymi?

Kolorowe i kremowe, nieraz prawie białe liście kapust pięknie kontrastują z ciemną zielenią, podkreślając urodę rosnących obok nich roślin. Dlatego świetnie urozmaicają wszelkie kompozycje z gatunków iglastych: sosen, świerków, cisów, jałowców oraz liściastych zimozielonych: bluszczu, bukszpanu, ostrokrzewu, trzmieliny, irgi, runianki japońskiej, golterii rozesłanej lub ciemierników.

Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że doskonale wyglądają też w towarzystwie wrzosów, starców (tzw. mrozów) i kępkowych traw ozdobnych – np. kostrzew.

Ciekawie wyglądają też zestawione z karłowymi odmianami chryzantem.

Kapusty można również wykorzystać do tworzenia obwódek wzdłuż rabat bylinowych, w warzywniku albo ogródku ziołowym.

kapusty kompozycje rabaty
Fot.  linjerry, gariplan/Fotolia

Kompozycja z kapust ozdobnych

Kapusty ozdobne najciekawiej wyglądają sadzone w większych grupach. Do tworzenia takich "placyków kolorowych liści" można wykorzystać jedną odmianę lub kilka różnych.

Połacie takich kolorowych liści będą wspaniałym dodatkiem do klasycznych kwietników, a kapuściane pasy (np. wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu czy podjazdu) lub esy-floresy przyciągną wzrok każdego gościa.

Otoczone obwódką z bukszpanu mogą się stać głównym elementem rabaty i tworzyć prawdziwie nowoczesne oraz modne nasadzenie.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: kedsirin/Fotolia

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)

Komentarze

BALKON
Na czasie
BALKON
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Przeprowadźmy aerację trawnika, która polega na rozluźnieniu zbitej ziemi, aby mogło dotrzeć do niej powietrze.
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
 
Twoja strona ogrodu