Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Piękna roślina, która będzie zdobić znacznie dłużej niż chryzantema? Zobacz czym warto przystroić grób

Zastanawiasz się, jak oryginalnie upiększyć grób bliskiej osoby na Wszystkich Świętych? Odkryj kapustę ozdobną – roślinę, która nie tylko zachwyca kolorami, ale również symbolizuje wieczne życie i odrodzenie.

Spis treści
Czy warto wybierać kapustę ozdobną do przystrojenia grobu? Jakie odmiany kapusty ozdobnej warto znać? Jak pielęgnować kapustę ozdobną, by zdobiła grób przez długi czas? Czy kapusta ozdobna jest jadalna? Inspiracje dla ozdób na cmentarz z kapustą Często zadawane pytania, FAQ

Czy wiesz, że kapusta nie tylko smakuje, ale i zachwyca?

Kapusta ozdobna, choć nie jest tak popularna jak jej kulinarny odpowiednik, zdobywa coraz większe uznanie wśród miłośników ogrodnictwa i dekoracji. Jej kolorowe liście, które zmieniają barwę w zależności od pory roku, czynią ją idealnym dodatkiem do jesiennych kompozycji, w tym tych na cmentarz.

Dlaczego kapusta ozdobna?

Kapusta ozdobna (łac. Brassica oleracea) to odmiana tradycyjnej kapusty, która została wyhodowana głównie w celach dekoracyjnych. Jej pochodzenie sięga Azji i południowej Europy. W stanie dzikim niektóre okazy tej rośliny mogą osiągnąć nawet 2 metry wysokości! W uprawie domowej jest nieco skromniejsza, ale nadal zachwyca. Jej liście, układające się w kształt rozety, mogą przybierać różne odcienie – od różowego, przez fioletowy, aż po biały.

Wraz ze spadkiem temperatury, wybarwienie liści kapusty ozdobnej staje się coraz bardziej intensywne, co sprawia, że jesienią prezentuje się szczególnie atrakcyjnie.

 

Jakie odmiany kapusty ozdobnej warto znać?

W Polsce popularne są różne odmiany kapusty ozdobnej, które różnią się kształtem i kolorem liści. Wśród nich warto wymienić:

  • 'Chidori' z postrzępionymi liśćmi w kolorze zielono-fioletowym.
  • 'Songbird' o liściach w odcieniach zielonym, różowym i czerwonym.
  • 'Peacock' z mocno postrzępionymi liśćmi w kolorze zielono-białym.
  • 'Kamome' z fryzowanymi liśćmi w odcieniu zielono-fioletowym.
  • ‘Osaka Red’ o stożkowatym pokroju i liściach w kolorze różowo-fioletowym.

Jak dbać o kapustę ozdobną?

Uprawa kapusty ozdobnej nie jest trudna. Najlepiej rośnie w glebie wilgotnej, przepuszczalnej i o lekko kwaśnym odczynie. Preferuje stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie również w półcieniu. Warto pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza gdy kapusta jest posadzona w doniczkach.

Czy kapusta ozdobna jest jadalna?

Choć kapusta ozdobna jest technicznie jadalna, zwykle nie jest spożywana, ponieważ może być traktowana różnymi środkami chemicznymi. Jej główne zastosowanie to dekoracje.

Kapusta ozdobna na cmentarzu | Inspiracje do stroików na cmentarz z kapustą

Kapusta ozdobna jest coraz częściej wykorzystywana jako alternatywa dla tradycyjnych chryzantem w stroikach na cmentarz. Jej trwałość i odporność na przymrozki sprawiają, że świetnie nadaje się do dekoracji grobów, zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych.

Często zadawane pytania, FAQ

Czy kapusta ozdobna jest odporna na szkodniki?

Nie, kapusta ozdobna nie jest w pełni odporna na szkodniki (może być atakowana przez mszyce, gąsienice motyli bielinków, pchełki oraz śmietkę kapuścianą), jednak należy pamiętać, że uprawiana w celu, by zdobiła w okresie jesienno-zimowym, szkodników naturalnie jest wtedy mniej.

Jakie rośliny dobrze komponują się z kapustą ozdobną w jesiennych kompozycjach ogrodowych?

Kapusta ozdobna z efektownymi liśćmi jest idealna do jesiennych aranżacji ogrodowych i sprawdza się w wielu kompozycjach z roślinami takimi jak wrzosy, żurawk, rozchodniki, jak też chryzantemy, niskie astry jesiennie i trawy ozdobne. Wszystkie można wykorzystać przy tworzeniu aranżacji do przystrojenia grobu.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Autor
Piękna roślina, która będzie zdobić znacznie dłużej niż chryzantema? Zobacz czym warto przystroić grób
Piękna roślina, która będzie zdobić znacznie dłużej niż chryzantema? Zobacz czym warto przystroić grób
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny