Logo
Logo

Chcesz zrobić własne dekoracje na grób? Tych kilka ozdób sprawi, że będą one wyjątkowe

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych – to czas pamięci o naszych bliskich, których nie ma już wśród nas. Każdego roku tłumnie odwiedzamy cmentarze, stawiając na grobach znicze oraz stroiki. Warto wiedzieć, że ładną kompozycję na grób możemy przygotować samemu – nie jest to trudne, a może przynieść sporo satysfakcji. 

Spis treści
Dekoracje grobowe: czy warto tworzyć je własnoręcznie? Jak stworzyć wyjątkowy stroik? Przedmioty i metody tworzenia Ozdoby stroików na grób – od znanych do mniej popularnych Własnoręczne wykonanie – krok po kroku Kwiaty i rośliny idealne na Dzień Wszystkich Świętych – cechy i zalety Jaka jest cena gotowego stroika na Dzień Wszystkich Świętych?

Dekoracje i stroiki na grób – czy warto zrobić je samemu?

Tak. Samodzielne wykonanie stroika na grób nie jest trudne, tak jak mogłoby się wydawać. Poradzą sobie z tym również osoby, które na co dzień nie zajmują się tego typu pracami. Dodatkowo, jeśli zrobimy stroik samemu, mamy pewność, że nasza kompozycja będzie unikatowa i wyjątkowa – stroiki oferowane w marketach czy sklepach przy cmentarzach często są do siebie bardzo podobne i można odnieść wrażenie, że znajdują się na wielu grobach. 

Kolejną zaletą samodzielnego przygotowania stroika jest oszczędność – możemy bowiem wykorzystać materiały, które już mamy w domu takie jak kwiaty, liście, wstążki czy inne dekoracje. Świetnym pomysłem będzie użycie tego, co mamy w ogrodzie – kwiatki, gałązki czy suszone liście znakomicie urozmaicą wygląd każdej kompozycji. Ponadto stroik przygotowany samodzielnie zawsze będzie tańszy niż ten kupiony czy zamówiony w sklepie. Jeśli przygotowujemy kilka stroików, możemy kupić materiały w hurtowni i zapłacić za nie jeszcze mniej. 

Własnoręczne tworzenie stroika na Wszystkich Świętych pobudza kreatywność i może być bardzo twórczym sposobem spędzenia wolnego czasu. 

Jakich rzeczy można użyć i jak to zrobić, by zrobić unikalny stroik?

Do przygotowania stroika na grób będą nam potrzebne podstawowe rzeczy, takie jak:

  • średnia albo duża donica ozdobna lub inny pojemnik,
  • gąbka (zwykła lub florystyczna),
  • małe nożyczki,
  • niewielki drucik
  • opcjonalnie pistolet z klejem,
  • oraz oczywiście wybrane kwiaty i ozdoby.

► Czym można ozdobić stroik na grób?

Wybierając ozdoby, które przekształcą Twój zwykły stroik w niezwykłą ozdobę nagrobka, warto korzystać z wielu różnych elementów.

  • Niemal zawsze do dekoracji na cmentarz wykorzystywane są różnego typu gałązki – roślin iglastych, dereni o czerwonej korze, jarzębin czy innych roślin, które mają w tym czasie ozdobne owoce.
  • Warto też rozejrzeć się po ściółce w lesie, ponieważ szyszki, mech, a nawet żołędzie sprytnie zaczepione na drucikach mogą stać się doskonałym wypełnieniem kompozycji.
  • Oprócz żywych kwiatów, o których znajdziesz informacje w dalszej części artykułu, do stworzenia dekoracji na grób warto sięgnąć po suszone jak i sztuczne kwiaty. Jeśli będziesz ich używać jako ozdoby do stroika pamiętaj o tym, by były one tylko dopełnieniem kompozycji, a nie jej głównym elementem.
  • Nie skreślajmy też ozdób "sztucznych" typu wstążek, kolorowych sznurków lub specjalnych dekoracyjnych elementów, które możemy znaleźć w sklepach dla majsterkowiczów itp.

► Jak wykonać dekorację krok po kroku

Gąbkę namaczamy w wodzie, dzięki temu zabiegowi rośliny dłużej pozostaną świeże. Tak przygotowaną gąbkę układamy w doniczce i wbijamy w nią gałązki oraz igliwie. Jeśli są za duże lub mają nietypowy kształt, możemy przyciąć je nożyczkami. Kształt podstawy stroika możemy dowolnie formować – gałązki mogą całkowicie przykryć podkład albo możemy zostawić trochę miejsca. Gdy już ułożymy podstawę, przechodzimy do udekorowania stroika kwiatami. Te powinny być w podobnych kolorach. W wolnych miejscach możemy umieścić szyszki (przytwierdzone do drucika) lub gałązki jarzębiny.

► Jakie kwiaty wybrać na stroiki na Wszystkich Świętych?

W przypadku stroików z żywych kwiatów dominują przede wszystkim chryzantemy – można wybierać spośród kilku różnych odmian takich jak chryzantemy kuliste, pomponowe czy igiełkowe. Popularne są również inne kwiaty: róże, kalle, azalie czy anturium.

Oprócz kwiatów ważną rolę w stroiku pełnią też dekoracje takie jak ozdobne trawy, liście, gałązki czy szyszki. Stroik można udekorować dodatkowo jarzębiną albo suszonymi liśćmi w jesiennych kolorach. Bardzo dobrze sprawdzą się też wrzosy i bluszcz. 

Z kolei w stroikach ze sztucznych kwiatów zwykle pojawiają się róże, dalie, peonie, bratki, mieczyki oraz ozdobne gałązki. 

Ile kosztuje kupny stroik na Wszystkich Świętych?

Stroiki na Wszystkich Świętych w ostatnich latach wyraźnie zdrożały – cena zależy od miasta, w którym je kupujemy, a także tego czy wybieramy stroik z żywych kwiatów czy sztuczną kompozycję. Mały stroik z żywych kwiatów kosztuje od 50 złotych wzwyż. W przypadku dużych stroików zawierających więcej kwiatów oraz ozdób, musimy liczyć się z wydatkiem nawet 200 złotych.

Podobne ceny dotyczą także stroików sztucznych – te mogą być tańsze, jeśli kupimy je w markecie, jednak nie zawsze są to produkty wysokiej jakości. Z pewnością zaś nie będą unikalne, dlatego zdecydowanie warto spróbować swoich sił i wykonać stroik samodzielnie. 


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: ZO

Autor
Chcesz zrobić własne dekoracje na grób? Tych kilka ozdób sprawi, że będą one wyjątkowe
Chcesz zrobić własne dekoracje na grób? Tych kilka ozdób sprawi, że będą one wyjątkowe
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)